Asset 2

اعتراف بلینکن به آماده نبودن وزارت خارجه دولت بایدن برای خروج از افغانستان

آنتونی بلینکن برای سقوط افغانستان آماده نبودیم
آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده به عنوان رئیس جمهور جو بایدن در مورد حمایت نظامی اضافی از اوکراین در اتاق روزولت کاخ سفید در 25 ژانویه 2023 در واشنگتن دی سی گوش می دهد. (Alex Wong/Getty Images)

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه دولت بایدن روز پنجشنبه با اذعان به اینکه وزارتخانه تحت نظر او باید کارهای بیشتری انجام می‌داد تا برای بدترین سناریو در افغانستان آماده شود گفت: «ما برای سقوط سریع کابل و دولت افغانستان آماده نبودیم.» 

روزنامه پولیتیکو در گزارشی نوشت که آنتونی بلینکن در جلسه‌ای آنلاین با همکارانش گفته است که وزارت خارجه آمریکا در مورد افغانستان و احتمال سقوط آن پیش‌بینی‌های لازم را نکرده بود. 

بلینکن با اشاره به مواردی در مورد کوتاهی وزارت خارجه ایالات متحده در مورد خروج آمریکا از افغانستان گفت: «ما باید خود را برای بدترین سناریو قابل‌تصور در افغانستان آماده می‌کردیم. نبود برنامه‌ریزی در وزارت خارجه به‌خصوص برای بدترین شرایط، باعث شکایت بیشتر دیپلمات‌های ما شد.» 

او اضافه کرد: «سقوط افغانستان به‌عنوان یک احتمال بسیار کم تلقی می‌شد، اما بدیهی است که در مورد رویدادی با تأثیری چنین بالا باید انجام می‌شد و در واقع وزارت خارجه سقوط سریع دولت افغانستان را پیش‌بینی نمی‌کرد، با این حال طالبان به‌سرعت کشور را در دست گرفت.» 

مورد دیگری که وزیر امور خارجه مطرح کرد، این بود که برنامه‌ریزی وزارت امور خارجه برای وضعیت اضطراری امکان داشت سیگنال‌های بدتری به دولتمردان افغانستان مخابره کند و «آنان فکر کنند که ما کنترلمان بر اوضاع را از دست داده‌ایم». 

از موارد دیگری که وزیر امور خارجه آمریکا دررابطه‌با گزارش خروج از افغانستان مطرح کرد، آشفتگی و نبود یک راهکار در روزهای تخلیه بود. او می‌گوید در مورد طرح تخلیه دورنمای روشنی وجود نداشت و کسی نمی‌دانست در زمان تخلیه اولویت‌ها چگونه باید باشد. 

اظهارات وزیر امور خارجه آمریکا درباره روند خروج از افغانستان و سقوط دولت جمهوری در حالی بیان می‌شود که به شیوه مدیریت این نهاد بر خروج و تخلیه افغانستان در روزهای نخست سقوط دولت سابق این کشور، انتقادهایی مطرح است. 

جمهوری‌خواهان کنگره آمریکا منتقد سرسخت عملکرد وزارت خارجه آمریکا به رهبری بلینکن در دوره منتهی به سقوط دولت در افغانستان هستند، آن‌ها به دلیل پنهان‌کاری بلینکن در مورد واقعیت‌های سقوط افغانستان، او را به کنگره احضار کرده‌اند. 

یکی از دلایل احضار بلینکن مخفی‌سازی نامه مخالفت تعدادی از دیپلمات‌های آمریکایی شاغل در سفارت آمریکا در افغانستان است. این نامه که از آن به نام «کابل مخالف» یاد می‌شود، ژوییه ۲۰۲۱ برای بلینکن فرستاده شد. 

جمهوری‌خواهان که اینک اکثریت کنگره را در اختیار دارند، از بلینکن خواسته‌اند تا آن نامه را به مجلس نمایندگان ارائه دهد؛ اما به نظر می‌رسد وزیر خارجه آمریکا قصد ندارد نامه یادشده را به جمهوری‌خواهان تحویل دهد. بلینکن می‌گوید به‌احتمال زیاد او نامه را به جمهوری‌خواهان نخواهد داد؛ زیرا این مسئله می‌تواند به اقتدار وزارت خارجه به شکل «دلخراشی» ضربه بزند. 

با این حال جمهوری‌خواهان مصمم هستند این نامه را که از احتمال سقوط حتمی کابل پس از خروج نیروهای آمریکایی خبر داده است، به دست بیاورند.  

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی