Search
Asset 2

ساختمانهای شفابخش

رهگذران از دهلیز باغ زمستانی در مرکز اقتصاد جهانی نیویورک درسال ۲۰۱۱ عبور می‏کنند. (اسپِنسرپلات/گِتی ایمیجِز)
رهگذران از دهلیز باغ زمستانی در مرکز اقتصاد جهانی نیویورک درسال ۲۰۱۱ عبور می‏کنند. (اسپِنسرپلات/گِتی ایمیجِز)
رهگذران از دهلیز باغ زمستانی در مرکز اقتصاد جهانی نیویورک درسال ۲۰۱۱ عبور می‏کنند. (اسپِنسرپلات/گِتی ایمیجِز)

نیویورک –بدون شک هریک از شما فواید یک ساختمان با طراحی‌ خوب را تجربه کرده‌اید -همانطور که ممکن است بدون آنکه دلیل آن‏را بدانید به خاطر یک طراحی ضعیف دچار مشکل شده  و یا حس بدی را تجربه کرده باشید. تحقیقات نشان می‌دهد که طراحی یک ساختمان می‌تواند سلامتی شما را تحت تأثیر قرار دهد و یا حتی به روند بهبود شما کمک کند.

هدف مفاهیم قدیمی طراحی، فراهم نمودن محیط‏ بهتربرای زندگی و کار بوده‌است. اصول اساسی طراحی شامل نور طبیعی، تهویه مناسب و مورد ساده و روشن یک چشم‌انداز خوب می‌باشد. در طول ۵۰ سال گذشته بسیاری از این اصول بیشتر به دلایلی از قبیل مسائل مالی، نبود علاقه و برخورداری از باورهایی چون “هرچه بزرگتر، بهتر”  نادیده گرفته شده‌اند.

طراحی پایدار به‌طور فزاینده‌ای مورد توجه معماران و مشتری‌ها در صنعت ساختمان قرار گرفته‌است. دستورالعمل‌های اِل‌ای‌ای‌دی نقشی کلیدی در اولویت‌بخشی دوباره به اهمیت طراحی سالم ساختمانها ایفا کرده‌است. (اِل‌ای‌ای‌دی، مخفف پیشرو در طراحی انرژی و محیط‌ ‌زیست که شامل دستورالعمل‏هایی در جهت ساخت بناهایی پایدار و با کارایی بالا می‏باشد. این دستورالعمل‏ها توسط انجمن ساختمانهای سبز در آمریکا تدوین شده و ساختمانها بر اساس آن از حیث میزان پایداری رتبه‏بندی می‏گردند). جلوتر شواهد بیشتری در اثبات اثربخشی ساختمان با طراحی خوب ارائه می‌شود.

آناستازیا هاریسون، مدیر پایداری در شرکت طراحی همکاران جِنسلِر، بیش از ۲۲ سال تجربه حرفه‌ای در طراحی معماری و مشاوره اِل‌ای‌ای‌دی دارد. او در سمینار اخیر خود در مورد مزایای ساختمان‏های سبز صحبت کرد. به‌عنوان مثال در ساختمان سبز ۸۰ درصد مردم، بیشتر احساس راحتی و بودن در خانه را دارند، ۲۹ درصد میزان رضایت بیشتری داشته و درنتیجه فعالتر می‌باشند و همچنین تعداد روزهای کسالت‌بار در ساختمان سبز به ۲ الی ۵ درصد در سال کاهش می‌یابد.

دیدن یک منظره خوب برای سلامتی مفید است.

درتصویر ساختمانی واقع در ناحیه‏ی دورافتاده آکومال، مکزیک، در دریای کارائیب دیده می‌شود. این ساختمان از طرف جنگل و اقیانوس دارای پنجره‌هایی است که از سقف تا کف خانه را می‌پوشاند و اجازه ورود نور طبیعی کافی را می‌دهد.

تأثیر مناظر بر شفابخشی در حال به اثبات رسیدن است. مطالعه‌ای توسط یکی از دانشمندان به‌نام روبرت اُلبریچ با مقایسه روی بیماران مختلف برای بیش از ۱۰ سال انجام گرفت. نیمی از بیماران منظره‌ای از دیوارهای آجری و نیمی دیگر چشم‌اندازی از طبیعت داشند. به گفته هاریسون دسته دوم سریعتر بهبود یافتند و مدت بستری شدن آنان یک روز کوتاهتر بود.

هاریسون نکاتی را که در طراحی یک مؤسسه سرطان در آریزونا مدنظر قرار گرفته بود توصیف کرد. آنان از خود پرسیدند “چگونه می‌توان مردم را بیرون برد یا فضای بیرون را به داخل آورد… بنابراین آیا باید از باغها در طراحی داخلی و خارجی استفاده نمود؟” تعدادی از ملاحظات ساده طراحی که تغییرات(مثبتی) ایجاد می‌کنند آنهایی هستند که با قرار دادن فضاهای سبزی در بیرون، مناظر بهتری خلق می‏کنند و یا آنهایی که با تغییر در شکل ساختمان امکان داشتن چشم‌اندازعمیقتری را از داخل فراهم می‌نمایند.

دیگر مطالعات روان‌شناختی توسط جوزف توماس دوهِرتی توانسته‌است تأثیر ساختمان‌های با طراحی خوب را در پایین ‌آوردن فشار خون، کاهش اضطراب، کاهش استرس، بهبود حالات ذهنی و کاهش بیش‏فعالی در کودکان هنگام درد را به اثبات برساند.

درواقع این موضوعات مفاهیم پیشگامانه‌ای نیستند بلکه مفاهیم ساده‌ای می‌باشند که برای قرنها از آنها مطلع بوده‌ایم. می‌توان محوطه قلعه‌ها و صومعه‌های اروپا یا ساختمانهای کلاسیک روم در اطراف میدان شهرها را در نظر گرفت. تمام این بناها امکان ارتباط بیشتر را با فضای بیرون، نور طبیعی و تهویه مناسب فراهم می‌کنند.

همانطور که شرایط محیطی روز به روز بدتر شده و وضع سلامت مردم به مخاطره می‏افتد کارهای بیشتری باید انجام گیرد. درنظرگرفتن مجدد ملاحظات محیطی در ساختمانهای امروزی می‌تواند راه‌حلی بر این مسأله باشد.

بریز گلِیزر که برای شرکت معماری و طراحی پرکینز+ ویل  کار می‌کند، می‌گوید: “ارتقاء سلامت سیاره‌مان ذاتاً با سلامت خود ما مرتبط است. … پیشرفت بی‌سابقه در طول ۵۰ سال گذشته، فشارغیرقابل‌تحملی روی سلامت سیاره و سلامت ما وارد آورده‌است.”

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی