Search
Asset 2

کانادا از لیست ۱۰ کشور برتر در رتبه‌‌‌‌‏بندی جهانی آزادی بشر خارج شد؛ ایران و چین همچنان در قعر جدول

کانادا از لیست ۱۰ کشور برتر در رتبه‌‏بندی جهانی آزادی بشر حذف شد
جشن روز کانادا در ۱ ژوئیه ۲۰۲۲ در اتاوا، کانادا (DAVE CHAN/AFP via Getty Images)

کانادا، سرزمین قوی‌‌‏مردان و کشور آزاد، دیگر چندان آزاد نیست. برای اولین بار در بیش از ۱۲ سال، کانادا در لیست ۱۰ کشور برتر جهان قرار نگرفت.

این گزارش که هر ساله توسط مؤسسه فریزر و مؤسسه کاتو در آمریکا تهیه می‌‌‏شود، داده‌‏های شاخص آزادی بشر و آزادی شخصی مانند آزادی حرکت، بیان، اجتماعات، مذهب و آزادی اقتصادی را در بررسی خود در نظر می‌‏گیرد.

امسال کانادا با استفاده از جدیدترین داده‌‌‏های موجود از سال ۲۰۲۰ تاکنون، در رتبه سیزدهم لیست کشورهای آزاد جهان قرار گرفت، در حالی که سال گذشته با استفاده از داده‌‌‏های سال ۲۰۱۹ در رتبه ششم قرار داشت.

این اولین بار در ۱۲ سال گذشته است که کانادا در لیست ۱۰ کشور برتر قرار نمی‌‌‏گیرد. نویسندگان این مطالعه این کاهش را به واکنش دولت نسبت به پاندمی نسبت می‌دهند.

در این گزارش آمده است: «کاهش شدید آزادی در سال ۲۰۲۰ پس از سال‌ها نزول آهسته پس از یک نقطه اوج در سال ۲۰۰۷ اتفاق افتاد و آزادی جهانی را به سطحی بسیار پایین‌تر از سال ۲۰۰۰ رساند که قبلاً پایین‌ترین نقطه در دو دهه گذشته بود».

بر اساس این گزارش، در مقیاس ۰ تا ۱۰، که در آن ۱۰ نشان‌‌‏دهنده آزادی بیشتر است، میانگین امتیاز آزادی انسان برای ۱۶۵ حوزه قضایی از ۷.۰۳ در سال ۲۰۱۹ به ۶.۸۱ در سال ۲۰۲۰ کاهش یافته است.

سوئیس آزاد‌‌‏ترین کشور جهان

سوئیس در رده بندی آزادی در رتبه اول قرار گرفت و نیوزلند، استونی، دانمارک، ایرلند، سوئد، ایسلند، فنلاند، هلند و لوکزامبورگ در رده دوم تا دهم قرار گرفتند.

ایران در مقام ۱۶۲ در آزادی بشر

کشورهایی که کمترین آزادی را در جهان دارند از کمترین امتیاز تا بالاترین امتیاز شامل سوریه (مقام ۱۶۵)، ونزوئلا (۱۶۳)، ایران (۱۶۲)، عربستان سعودی (۱۵۹)، چین (۱۵۲)، ترکیه (۱۳۰) و نیجریه (۱۲۴) هستند.

این گزارش خاطرنشان می‌‌‏کند که از سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۰، سیاست‌‏های مربوط به بیماری همه گیر، باعث کاهش آزادی ۹۴.۳ درصد از جمعیت جهان شده است.

شاخص اصطلاح آزادی مبنی بر«عدم محدودیت اجباری» و این امر است که افراد «حق دارند تا زمانی که به حقوق برابر دیگران احترام می‌گذارند، زندگی خود را هر طور که می‌خواهند پیش ببرند».

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی