Search
Asset 2

ایرانی کانادایی بازداشت شده:‌ «دولت کانادا بجای تروریست‌ها، مخالفان حماس را بازداشت می‌کند»

با گذشت چند روز از بازداشت سلمان سیما از مخالفان جمهوری اسلامی توسط پلیس تورنتو در روز قدس، تعدادی از فعالان سیاسی و مدنی کانادا به این اقدام پلیس تورنتو انتقاد کرده‌اند.
(Twitter @SalmanSima)

به گفته سلمان سیما‌ از مخالفان جمهوری اسلامی، با وجود اینکه دولت کانادا حماس را یک سازمان تروریستی می‌داند، اما بجای پاسخگو کردن تروریست‌های حماس و هوادارانشان، دست به بازداشت مخالفان حماس می‌زند.

این فعال سیاسی ساکن تورنتو در مصاحبه با اپک تایمز گفته است که او در ششم آوریل در تظاهرات روز قدس در تورنتو با تعدادی از دوستانش که برخی از آن ها زندانیان سیاسی سابق در ایران بودند، در تظاهرات روز قدس حضور یافتند، در حالی که پرچم های شیر و خورشید و کانادا و پلاکاردهایی با مضمون «حماس یک سازمان تروریستی است.» «سپاه پاسداران باید در لیست گروه‌های تروریستی قرار بگیرد.» و «تجاوز، مقاومت نیست.» را با خود به همراه داشتند. پلیس تورنتو اقدام به بازداشت او کرد.

او با بیان اینکه آن‌ها به طور «کاملا مسالمت‌آمیز» در این برنامه حضور داشتند، ادامه داد: «خیلی ناراحت‌کننده است که کانادا به راهی می‌رود، که ما در کشورمان دیدیم. بجای اینکه (دولت کانادا) تروریست‌ها و حامیانشان را پاسخگو کند، به سراغ مردمی می‌رود که می‌گویند حماس تروریست است. من ۵ ساعت بدون هیچ اتهامی بازداشت بودم و بعد آزاد شدم. اکنون درصدد هستیم که پلیس تورنتو را پاسخگو کنیم، قدمی در این‌باره برداشته‌ایم و با وکلا در تماس هستیم.»

همچنین تعدادی از فعالان سیاسی و مدنی کانادا به این اقدام پلیس تورنتو انتقاد کرده‌اند.

در ویدیوی منتشر شده از بازداشت سلمان سیما، او در حال گفتگو با پلیس تورنتو است که ناگهان یکی دیگر از اعضای پلیس به وی نزدیک می‌شود و او را بازداشت می‌کند. او در این ویدیو به پلیس می‌گوید که «من کاملا صلح‌آمیز رفتار کرده‌ام و براساس قانون دولت کانادا، حماس یک سازمان تروریستی است.» او در این ویدیو به رفتار خشونت آمیز پلیس اشاره می‌کند و می‌گوید که به شانه‌اش آسیب زده‌اند.

مقامات پلیس تورنتو روز سه شنبه، نهم آوریل درباره علت بازداشت سلمان سیما به اپک تایمز فارسی گفته‌اند که او به دلیل «اخلال در نظم عمومی» بازداشت و بدون هیچ اتهامی آزاد شد.

پیش از این، انتشار ویدیوی دیگری در ژانویه امسال از اقدام پلیس تورنتو در تحویل دادن لیوان‌های قهوه به هواداران حماس در شبکه اجتماعی ایکس واکنش برانگیز شده بود. در این ویدیو هواداران حماس، پل روگذر بزرگراهی در محله عمدتا یهودنشین را در این شهر به طور غیرقانونی مسدود کرده بودند.

(Twitter @SalmanSima)

واکنش کنشگران سیاسی کانادا به بازداشت سلمان سیما

ویویان برکوویسی، سفیر سابق کانادا در اسرائیل در انتقاد به اقدام پلیس تورنتو در بازداشت سلمان سیما نوشته است که فردی در روز قدس، لباس مخصوص بمب‌گذاران انتحاری را در تورنتو می‌پوشد، کار «خوبی» است، اما سلمان سیما که پرچم کانادا را می‌پوشد و تابلوی «حماس، تروریست است» را در دست دارد، توسط پلیس بازداشت می‌شود.

او عکسی را در صفحه‌اش بازنشر کرده است که در آن یک هوادار حماس در حالی‌که چفیه فلسطینی پوشیده است، یک جلیقه مخصوص انتحار نیز بر تن دارد. ملیسا لنتسمن، نماینده پارلمان نیز با هم‌رسانی این تصویر به کنایه نوشته است که «یک معترض صلح‌طلب» در روز قدس در تورنتو لباس انتحاری پوشیده است. «چیز مهمی نیست این همان کانادایی است که دولت لیبرال اخلاقا ورشکسته (ترودو) می‌خواهد.»

کوین وانگ، نماینده مجلس کانادا در واکنش به بازداشت سلمان سیما در صفحه ایکس خود نوشته است که «حمله به یکی از ما، حمله به همه ماست. جوامع ایرانی، چینی، ویتنامی، آرژانتینی، برزیلی در کنار جامعه یهودی تورنتو ایستاده‌اند. هندوها، مسیحیان و کاتولیک‌ها نیز همین‌طور. ما هم صدا می‌شویم تا خواهان آزادی گروگان‌ها شویم.»

همچنین در این تظاهرات دیوید منزیس، خبرنگار سرشناس کانادایی که برای تهیه گزارش به تظاهرات روز قدس رفته بود، توسط پلیس دستگیر شد. رسانه ربل نیوز در روزهای هفتم و هشتم آوریل گزارش داد که دیوید منزیس همچنان در بازداشت پلیس است. او در هشتم آوریل آزاد شد و در مصاحبه با ربل نیوز از خشونت پلیس در هنگام بازداشت سخن گفت. این رسانه اعلام کرده است که علیه پلیس تورنتو شکایت می‌کند و کارزاری را برای حمایت از این خبرنگار ترتیب داده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی