Search
Asset 2

کاهش ۲۵ درصدی آمار مهاجران غیرقانونی از زمان صدور فرمان محدودیت پذیرش پناهجویان

مقامات اداره گمرک و حفاظت مرزی آمریکا از کاهش ۲۵ درصدی بازداشت مهاجران غیرقانونی در بنادر ورودی مرز آمریکا و مکزیک در دومین هفته از اجرای محدودیت‌های دولت بایدن درخصوص پذیرش پناهجویان خبر می‌دهند.
به اهتزاز درآمدن پرچم آمریکا در بندر ورودی مرز آمریکا و مکزیک، براونزویل، تگزاس، ۲۴ فوریه ۲۰۲۱. (John Moore/Getty Images)

مقامات اداره گمرک و حفاظت مرزی آمریکا از کاهش ۲۵ درصدی بازداشت مهاجران غیرقانونی در بنادر ورودی مرز آمریکا و مکزیک در دومین هفته از اجرای محدودیت‌های دولت بایدن درخصوص پذیرش پناهجویان خبر می‌دهند.

جو بایدن در اطلاعیه‌ای به تاریخ ۴ ژوئن اعلام کرد که اگر آمار مهاجران غیرقانونی به مدت یک هفته از میانگین ۲۵۰۰ نفر در روز پیشی بگیرد، محدودیت‌ها به اجرا درمی‌آیند. اگر تعداد مهاجران بیشتر شود، مأموران اداره گمرک و حفاظت مرزی قادر به پاسخگویی نخواهند بود.

بایدن در کنفرانس مطبوعاتی این فرمان گفت: «تا وقتی که تعداد مهاجران غیرقانونی به سطحی نرسد که اداره گمرک بتواند به‌طور مؤثر آن‌ها را مدیریت کند، محدودیت‌ها به قوت خود باقی می‌مانند.»

وزارت امنیت میهن و دادستان کل آمریکا، مریک گارلند، به‌طور مشترک قانونی موقت وضع کردند که شرایط پذیرش درخواست پناهندگی را محدود می‌کند و عواقب ورود غیرقانونی به خاک کشور را افزایش می‌دهد.

اداره گمرک و حفاظت مرزی آمریکا در آخرین گزارش ماهانه خود هشدار داد که «موج مهاجران جریانی پویا است» و مأموران آمادگی دارند که خودشان را با تغییر شرایط وفق دهند.

در چند سال گذشته آمریکا شاهد افزایش بی‌سابقه مهاجران غیرقانونی بوده‌است.

ماموران گشت مرزی در هشت ماه اول سال مالی که از اول اکتبر ۲۰۲۳ آغاز می‌شود، حدود ۱.۳ میلیون مهاجر غیرقانونی را در سراسر این کشور بازداشت کردند. ۹۲۹ هزار مهاجر غیرقانونی دیگر نیز در مبادی ورودی بازداشت شدند که مجموع آن‌ها را به ۲.۲ میلیون نفر می‌رساند.

داده‌های اداره گمرک و حفاظت مرزی آمریکا نشان می‌دهند که تعداد مهاجران غیرقانونی در بازه زمانی مشابه در سال گذشته ۲.۱ میلیون نفر بوده که شامل مهاجران غیرقانونی و ساکنان غیرمجاز می‌شود.

در عین‌حال، گزارش جدید دفتر بازرسی وزارت امنیت میهن از کاستی‌های اداره گمرک در اجرای قوانین مهاجرتی حکایت دارد.

برای نمونه، صدها مهاجر غیرقانونی در فرودگاه ‌‌‏های بین‌المللی آمریکا به دلیل کمبود تخت و بودجه آزاد شده و ۴۴ درصد از آن‌ها به کشور مبدأ بازگردانده نشدند.

در این گزارش آمده است که اداره گمرک و حفاظت مرزی آمریکا و اداره مهاجرت و گمرک هماهنگی ندارند و این ناهماهنگی باعث شده که ۷۷ نفر از ۱۶۸ مهاجر غیرقانونی بدون دریافت احضاریه دادگاه آزاد شوند. از این گذشته، اداره مهاجرت و گمرک در ارزیابی ریسک ناکام بوده و افرادی را آزاد کرده که پرخطر تلقی می‌شدند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی