Search
Asset 2

تصویب لوایحی در ایالت‌های آیداهو و آریزونا با هدف مبارزه با برداشت اجباری اعضای بدن به‌دست حزب کمونیست چین

نمایندگان ایالتی آریزونا و آیداهو قوانینی را با هدف مبارزه با عمل برداشت اجباری اعضای بدن در چین کمونیستی وضع کرده‌اند.
(Minghui.org)

نمایندگان ایالتی آریزونا و آیداهو قوانینی را با هدف مبارزه با عمل برداشت اجباری اعضای بدن در چین کمونیستی وضع کرده‌اند؛ کشوری که بسیاری از زندانیان عقیدتی را به‌خاطر برداشت اعضای بدن‌شان می‌کشد تا تجارت پرسود پیوند اعضای خود را پیش ببرد.

لایحه آیداهو (HO670) و لایحه آریزونا (۲۵۰۴HB) در انتظار امضای فرمانداران دو ایالت هستند. هدف این‌ دو لایحه این است که ساکنان دو ایالت آیداهو و آریزونا از جستجوی عضو پیوندی در چین منصرف شوند. این درحالی است که زمان انتظار در بیمارستان‌های چین برای تأمین اعضای مشابه چندان طولانی نیست.

تگزاس و یوتا پیش‌تر قوانین مشابهی را به تصویب رسانده‌اند. تگزاس اولین ایالتی بود که با اجرایی کردن قانون مربوطه در ۱ سپتامبر ۲۰۲۳ با این عمل مخالفت کرد.

آیداهو

براساس پیش‌نویس لایحه، قانون آیداهو قصد دارد «از مشارکت ناآگاهانه ساکنان آیداهو در برداشت اجباری اعضای بدن جلوگیری کند.»

جردن ردمن، نماینده ایالت آیداهو، در نشست کمیته سنا در ۱۹ مارس گفت: «این لایحه جزو لوایح بشردوستانه بوده و با حفظ حریم خصوصی سلامت سروکار دارد.»

هو هوئی، تمرین‌کننده فالون گونگ ساکن بویزی آیداهو، در نشست مارس از رویکرد حزب کمونیست چین در تبدیل این کشور به «مقصد برتر گردشگری اعضای بدن» گفت.

خانم هوئی گفت: «تمرین‌کنندگان فالون گونگ قربانیان اصلی برداشت اجباری اعضای بدن در چین بوده‌اند.»

فالون گونگ که با نام فالون دافا نیز شناخته می‌شود، تمرینی معنوی است که در سال ۱۹۹۲ به صورت عمومی در چین معرفی شد. این روش پیروان خود را تشویق می‌کند که براساس اصول حقیقت، نیک‌خواهی و بردباری زندگی کنند. براساس برآوردهای رسمی، این روش تا سال ۱۹۹۹ در چین محبوبیت بسیاری یافته بود و ۷۰ تا ۱۰۰ میلیون پیرو داشت.

حزب کمونیست چین که محبوبیت فالون گونگ و تمرکز روی اخلاقیات را تهدیدی برای قدرت سیاسی خود می‌دانست، آزار و اذیت سراسری پیروان آن را از سال ۱۹۹۹ آغاز کرد. به گزارش مرکز اطلاعات فالون دافا، از آن زمان میلیون‌ها نفر در زندان‌ها، اردوگاه‌های کار و دیگر اماکن محبوس شده و صدها نفر در زندان تحت شکنجه قرار گرفته و شمار نامشخصی از آن‌ها نیز کشته شده‌اند.

خانم هوئی گفت که مادرش، استاد بازنشسته دانشگاه که او نیز در جلسه حاضر بود، قربانی آزار و شکنجه فالون گونگ به دست حزب کمونیست چین بوده است. مادرش در سال ۲۰۰۸ به مدت پنج ماه در یکی از مراکز شستشوی مغزی نگه‌داشته شد.

در سال ۲۰۱۹، دادگاه چین در حضور یک هیئت کارشناسی مستقل در لندن به این نتیجه رسید که حزب کمونیست از سال‌ها پیش اعضای بدن زندانیان عقیدتی را «در مقیاسی وسیع» به اجبار برمی‌دارد و تمرین‌کنندگان فالون گونگ «منبع اصلی» عمل‌های پیوند عضو بوده‌اند.

درصورت تصویب این لایحه، قانون آیداهو بیمه‌گران سلامت را از پوشش هزینه پیوند عضو یا مراقبت‌های پس از پیوند در چین یا هر کشوری که در برداشت اجباری اعضای بدن دخیل است، منع می‌کند.

این قانون همچنین بیمه‌گران سلامت را از پوشش هزینه پیوند عضو در آیداهو با اعضای ارسالی از چین یا سایر کشورهای ممنوعه منع می‌کند.

آریزونا

لایحه (۲۵۰۴HB) که به‌طور رسمی قانون برداشت عضو آریزونا نامیده می‌شود، به بیمه‌گران و سامانه کنترل هزینه مراقبت‌های بهداشتی آریزونا اجازه می‌دهد تا درصورتی‌که عمل پیوند در چین یا هنگ کنگ انجام بگیرد، پوشش هزینه پیوند عضو یا مراقبت‌های پس از عمل را محدود کنند.

لئو بیاسیوچی، نماینده ایالت آریزونا، در جلسه کمیته سنا در ۱۸ مارس گفت: «ما می‌خواهیم از انتقال پیام خود مطمئن شویم. می‌دانم که کنگره نیز اقدام مشابهی را در دست انجام دارد. ما باید به بقیه نقاط کشور و به کل دنیا نشان دهیم که قرار نیست در این عمل مذموم مشارکت کنیم.»

مجلس نمایندگان آمریکا در مارس ۲۰۲۳ لایحه‌ای مهم را به تصویب رساند که براساس آن، هرکسی که در برداشت اجباری اعضای بدن دخیل باشد، تحت تحریم قرار می‌گیرد. همچنین دولت باید سالانه درباره انجام فعالیت‌های مشابه در کشورهای خارجی گزارش‌دهی کند. لایحه سنای آمریکا از زمان ارائه پیش‌نویس در سال ۲۰۲۳ از کمیته روابط خارجی بیرون نیامده است.

دیانا مولوینسکی، از اعضای انجمن فالون دافا در فینیکس، در نشست کمیته در ماه مارس، جنایت حزب کمونیست چین در برداشت اجباری اعضای بدن را «نسل‌کشی پزشکی» خواند.

خانم مولوینسکی گفت: «ما در آریزونا چندین برنامه آموزشی مشهور برای پیوند عضو داریم که با همکاری و آموزش دانشجویان سراسر جهان پیش می‌روند. لایحه‌ای مانند (۲۵۰۴HB) ابزار قدرتمندی برای کمک به پزشکان و برنامه‌های ما خواهد بود تا از مشارکت در آموزش و همکاری با مراکز پیوند چینی که جزئی از فرایند نسل کشی پزشکی هستند، اجتناب کنند.

ژوئویون شو، ساکن توسان آریزونا، در نشست کمیته از این گفت که او و پدرش جزو تمرین‌کنندگان فالون گونگ هستند اما پدرش، یونگ‌کینگ شو، به دلیل اعتقاداتش در چین به زندان افتاده است. آقای شو ابراز نگرانی کرد که پدرش نیز ممکن است قربانی برداشت اجباری اعضای بدن به دست حزب کمونیست چین شود.

او گفت: «پدرم در نوامبر ۲۰۱۷ به ناحق به‌خاطر ارسال چند نامه افشاگرانه در رابطه با آزار و شکنجه تمرین‌کنندگان فالون گونگ به دو سال زندان محکوم شد. او در دوران حبس تحت معاینات جسمانی از جمله آزمایش خون قرار گرفت اما سایر زندانیان تحت آزمایش قرار نگرفتند.»

آقای شو افزود که هدف از معاینه جسمانی پدرش تطبیق اعضای بدن بوده است. تمرین‌کنندگان فالون گونگ سیگار نمی‌کشند و نوشیدنی الکلی نمی‌نوشند و این باعث می‌شود که گزینه اصلی حزب برای برداشت اجباری اعضای بدن باشند.

او گفت: «پدرم در اواخر سال ۲۰۲۱ از نو بازداشت و به چهار سال زندان محکوم شد. او هم‌اکنون در زندان است. خانواده‌ام بشدت نگران امنیت او هستند. بسیاری از تمرین‌کنندگان فالون گونگ در چین تا سرحد مرگ مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند و اعضای بدن بسیاری از آن‌ها درحالی‌که هنوز زنده بودند برداشته شده است. پدرم نیز ممکن است روزی قربانی عمل برداشت عضو شود.»

او ابراز امیدواری کرد که لایحه (۲۵۰۴HB) به قانون تبدیل شود.

آقای شو گفت: «هرچه افراد بیشتری از جنایات جاری در چین مطلع شوند، بیشتر می‌توانیم به جلوگیری از اتفاقات غم‌انگیز مشابه کمک کرده و مردم و بویژه بیماران آریزونا را از جستجوی عضو پیوندی در چین منصرف کنیم.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی