Search
Asset 2

یک کارشناس اقتصادی: چین با خرید نفت ارزان، کالای گران به ایران می‌فروشد

یک کارشناس اقتصادی با انتقاد از نحوه مراودات مالی ایران با دیگر کشورها و نبود سیستم سوئیفت در بسیاری از بانکهای ایران برای مبادلات اقتصادی با جهان می‌گوید؛ امروز چین نفت ایران را ارزان می‌خرد و کالای چینی را گران به ایران می‌فروشد.
یک نفتکش ایرانی در سکوی تأسیسات نفتی در جزیره خارک در ساحل خلیج فارس پهلو می‌‏گیرد. ۱۲ مارس ۲۰۱۷ (ATTA KENARE/AFP via Getty Images)

یک کارشناس اقتصادی با انتقاد از نبود سیستم سوئیفت در بسیاری از بانک‌‏های ایران برای مبادلات اقتصادی با جهان می‌گوید که امروز چین نفت ایران را ارزان می‌خرد و کالای چینی را گران به ایران می‌فروشد.

کامران ندری با بیان اینکه در تجارت با چین محدود هستیم، گفته است که شرکت‌های چینی با شرکت‌های آمریکایی همکاری دارند و این مراودات در قالب سوئیفت است و خارج از سوئیفت معاملاتی ندارند. از این رو، با ایران هم وارد معامله نمی‌شوند. امروز چین نفت ایران را ارزان می‌خرد و کالای چینی را گران به ایران می‌فروشد.

استفاده از سامانه سوئیفت (جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی) از سال ۹۷ برای اکثر بانک‌‏های جمهوری اسلامی تحریم شده است‌.

عدم معامله با غرب، افتخار نیست

این کارشناس اقتصادی طی گفتگو با ایلنا در اعتراض به سیاست‌های مبادلات مالی ایران با کشورهای جهان می‌گوید: «اینکه رییس کل بانک مرکزی اعلام می‌کند با غرب هیچ معامله‌ و مبادلات مالی ندارد، افتخار نیست… دنیا در این چند کشوری که در حال حاضر با آنها تعامل داریم، محدود نمی‌شود.»

او با اشاره به معضلات ایران در مبادلات مالی با جهان عنوان کرد که آقایان نمی‌خواهند این را بپذیرند که اقتصاد زمانی رشد می‌کند که بتوانیم با تمام دنیا ارتباط داشته باشیم و بتوانیم از منابع و امکانات با کیفیت ارزان در دنیا به نفع مردم و تولیدکنندگان استفاده کنیم اما در حال حاضر ایران تمام کالاها و خدمات را از دنیا گران‌تر تهیه می‌کند و حتی نقل و انتقالات پول را هم گران انجام می‌دهیم.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه می‌توان ارتباطات را به چند کشور محدود کرد؛ اما هزینه‌ها را افزایش می‌دهیم، اظهار داشت: درحالی که می‌توانیم منابع ارزان‌تری را از کشوری خریداری کنیم، اما در این شرایط تنها امکان خرید از چین و هند را داریم و راهی جزاین هم نداریم.

تحمیل هزینه‌های مازاد به دلیل دشمنی کور با دیگر کشورها

کامران ندری در بخش دیگری از اظهارات خود می‌گوید؛ شبکه‌ای تحت عنوان سوییفت راه‌اندازی شده و همه کشورها هم با سهمی متفاوت عضو این شبکه هستند، اما ایران می‌خواهد سیستمی مشابه به سوییفت را برای ارتباط با هر بلوک از نو ایجاد کند، آیا این اقدام منطقی است؟ این اقدام نشدنی نیست اما هزینه‌های کشور را افزایش می‌دهد.

او در پایان سخنان خود با بیان اینکه تمام این هزینه‌های مازاد به دلیل دشمنی کور با برخی از کشورها است، تاکید می‌کند که دنیا هم تاجایی که منافع آنها ایجاب کند با ایران کنار می‌آید اما جایی که برای آن صرفه اقتصادی نداشته باشد اقدامی نخواهد کرد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی