Search
Asset 2

بریتانیا: چین، روسیه و ایران تهدیدی برای امنیت جهانی هستند

تهدید امنیت جهانی روسیه و چین و جمهوری اسلامی
شی جین پینگ (رهبر حزب کمونیست چین) و ولادیمیر پوتین (رئیس جمهور روسیه)، در مراسم دانشگاه تسینگهوا در پکن، چین، در 26 آوریل 2019، دست می‌دهد. (Kenzaburo Fukuhara/Pool/Getty Images)

یک ارزیابی جدید دولت بریتانیا نشان می‌دهد که این کشور باید خود را برای «وخامت فزاینده» امنیت جهانی به‌خاطر افزایش تهدید روسیه، چین و ایران آماده کند. 

در این ارزیابی جدید دولت بریتانیا هشدار داده شده که خطر درگیری بیشتر از هر زمان دیگری در دهه‌های گذشته است، چرا که «رژیم‌های خودکامه» روسیه، چین و ایران که در حال تولید «تسلیحات پیشرفته» هستند، با یکدیگر همکاری می‌کنند تا نظم بین‌الملل را تضعیف کنند یا آن را به شکل مطلوب خود، بازآفرینی کنند. 

این سند همچنین به تشکیل گروه ضربت در وزارت امور خارجه انگلیس برای مقابله با آنچه دست‌کاری خصمانه اطلاعات نامید اشاره کرده و دراین‌رابطه از چین، روسیه و ایران به‌عنوان کشورهایی نام‌برده که منافع لندن را در خارج از این کشور تأثیر قرار می‌دهند. 

طرح سیاست خارجی و دفاعی دولت بریتانیا نشان می‌دهد که این کشور متعهد به «اقدام قوی و فوری» برای مقابله با تهدیدات چین است. اما دولت درعین‌حال هشدار داده که درگیری در منطقه هند و اقیانوس آرام می‌تواند «پیامدهای جهانی گسترده‌تر از جنگ اوکراین» داشته باشد. 

ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا هشدار داده در حالی که پکن چالشی «تعیین‌کننده» برای نظم بین‌الملل ایجاد می‌کند، ایران به طور فزاینده خاورمیانه را بی‌ثبات می‌کند، و کره شمالی همچنان در تلاش است تا سلاح هسته‌ای تولید کند. 

تعمیق مشارکت چین با روسیه و همکاری رو به رشد روسیه با ایران در پی حمله به اوکراین، دو تحولی هستند که «نگرانی‌های خاص» در بریتانیا ایجاد کرده‌اند. اهداف کلیدی سیاست خارجی سوناک جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای، حمایت از تایوان در صورت تجاوز چین، و بازدارندگی در برابر کره شمالی است. 

ارزیابی دولت بریتانیا تأکید کرده به‌منظور تقویت موقعیت این کشور، لازم است بریتانیا ارتباط نزدیک‌تری با هند، استرالیا، ژاپن، کره جنوبی، سنگاپور، اندونزی، مالزی، فیلیپین، تایلند و ویتنام برقرار کند. 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی