Search
Asset 2

ژنرال آمریکایی: مارکسیسم باعث شده است که ارتش چین باور داشته باشد که جنگ با ایالات متحده «حتمی» است

ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا: چین به برتری نظامی در برابر ایالات متحده می رسد
ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، طی یک کنفرانس مطبوعاتی در مقر ناتو، بروکسل، بلژیک، 14 فوریه 2023 به سوالات پاسخ دادند. (Wikimedia,Chad J. McNeeley)

 به گفته بلندپایه‌ترین افسر نظامی ایالات متحده، رهبری نظامی چین کمونیست به طور فزاینده‌ای معتقد است که جنگ با ایالات متحده اجتناب‌ناپذیر است. 

ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش در مصاحبه‌ای گفت: «ارتش چین در حال ترویج گفتمان و ایده‌های بی‌ثبات‌کننده است که می‌تواند محرکی برای شروع درگیری فاجعه‌بار با ایالات متحده شود 

میلی گفت: «در چین بسیاری از سخنرانی‌ها و گفتمان‌ها می‌تواند باعث این احساس شود که جنگ در اطراف ما رخ خواهد داد.» 

او در ادامه افزود: «بر اساس تحلیل من از چین، حداقل ارتش این کشور و شاید برخی دیگر به‌نوعی به این نتیجه رسیده‌اند که جنگ با ایالات متحده حتمی است. فکر می‌کنم که این موضوع خیلی خطرناک است.» 

میلی گفت که ایدئولوژی مارکسیستی حزب کمونیست چین تا حد زیادی مسئول این باور است و این تفکر را در میان رهبری چین، از جمله افسران ارتش تشویق می‌کند. 

این ژنرال ارتش آمریکا با اشاره به اینکه ما در غرب این‌طور فکر نمی‌کنیم، ادامه داد: «جنگ با رژیم حزب کمونیست چین حتمی نیست و هنوز هم می‌توان از آن جلوگیری کرد، اما ایالات متحده باید «نسبت به چین قوی بماند» و اطمینان حاصل کند که آماده پیروزی در هر جنگی است.» 

فرمانده ستاد مشترک ارتش آمریکا گفت: «من معتقد نیستم که جنگ اجتناب‌ناپذیر است. فکر نمی‌کنم برخورد نظامی قریب‌الوقوع باشد. اما فکر می‌کنم که ما باید در آینده بسیار عمل‌گرا و محتاط عمل کنیم.» 

او همچنین خاطرنشان کرد که شی جین پینگ، رهبر حزب کمونیست چین، صراحتاً تاریخ ۲۰۲۷ را برای حمله و تصرف تایوان تعیین کرده است. میلی گفت که هنوز تصمیم برای حمله صادر نشده، اما رژیم چین با این ‌وجود ظرفیت خود را صرف این هدف می‌کند و در حال آموزش و نگهداری تجهیزات برای انجام این کار هستند. 

به گفته میلی حدس من این است که ما سه یا چهار سال فرصت داریم تا تایوان را در موقعیتی قرار دهیم که در ذهن تصمیم‌گیرندگان چینی این تصور ایجاد شود که هزینه‌های حمله به این کشور بیشتر از منافع اشغال آن است. 

جنگ بعدی باهوش مصنوعی و ربات‌ها انجام می‌شود

فرمانده ستاد مشترک ارتش آمریکا همچنین گفت که ماهیت جنگ در دوره‌ای از تحولات عمیق قرار دارد. او گفت که جنگ بعدی قدرت‌های بزرگ، با چیزی که تا کنون دیده شده، متفاوت خواهد بود. 

او از آثار کارل فون کلاوزویتز، سردار و فیلسوف نظامی پروسی، الهام گرفت و گفت که درحالی‌که جوهر جنگ همچنان تغییر نمی‌کند، ویژگی‌های آن در طول زمان تغییر می‌کنند. او به دوران کنونی به‌عنوان یک «تغییر بنیادی در شخصیت جنگ» اشاره کرد. 

او گفت در واقع، ارتش‌های اصلی جهان عمدتاً رباتیک خواهند شد و برای این منظور، رباتیک، هوش مصنوعی، مهمات دقیق و ارتباطات جهانی همگی در جنگ بعدی همسو و به هم مرتبط خواهند شد و طول ده، پانزده سال آینده، بخش بزرگی از ارتش کشورهای پیشرفته رباتیک می‌شوند. 

او تأکید کرد: «کشوری که این فناوری‌ها را در اختیار می‌گیرد و آنها را به بهترین شکل برای عملیات نظامی تطبیق می‌دهد، احتمالاً در آغاز درگیری بعدی، مزیت تعیین‌کننده‌ای خواهد داشت.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی