Asset 2

مخالفت چین با تخلیه آب تصفیه شده نیروگاه اتمی فوکوشیما در اقیانوس با هدف امتیازگیری

تخلیه آب آلوده به رادیواکتیو نیروگاه اتمی فوکوشیما در اقیانوس آرام
این تصویر هوایی نیروگاه هسته‌ای فلج شده فوکوشیما دایچی TEPCO را در اوکوما، استان فوکوشیما در 24 اوت 2023 نشان می‌دهد.(STR/JIJI Press/AFP via Getty Images)

چین واردات تمامی غذاهای دریایی از ژاپن را به دلیل تخلیه آب تصفیه شده حاوی رادیواکتیو نیروگاه اتمی فوکوشیما در اقیانوس آرام، ممنوع کرد.

توکیو دو سال پیش این برنامه را طرح‌ریزی کرد و ماه گذشته توسط ناظر هسته‌ای سازمان ملل تایید شد. تخلیه این آب یک گام کلیدی برای از کار انداختن نیروگاه اتمی فوکوشیما پس از سونامی در سال ۲۰۱۱ است. 

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز اعلام کرد که تخلیه این آب به اقیانوس با استانداردهای ایمنی بین‌المللی مطابقت دارد و تأثیر رادیولوژیکی آن بر انسان‌ها و محیط‌زیست «ناچیز» خواهد بود. 

شرکت توکیو الکتریک پاور که مالک نیروگاه اتمی فوکوشیما است، گفت که در ۲۴ آگوست فاضلاب تصفیه شده در حدود ۱۰۰۰ متری از ساحل در اقیانوس رها شده است. 

این شرکت اعلام کرد که ابتدا یک تن از آب فرایند هسته‌ای را با ۱۲۰۰ تن آب دریا رقیق و در مخزنی نگهداری کرده است و پس از آزمایش این آب مشخص شد که تریتیوم موجود در این آب حداکثر ۶۶ بکرل (و احد اندازه‌گیری رادیواکتیویته) است. سازمان بهداشت جهانی حداکثر مقدار تریتیوم موجود در آب را که برای آشامیدن مناسب باشد ۱۰۰۰۰ بکرل تعیین کرده است. 

پس از آغاز تخلیه آب رادیواکتیو ژاپن، برخی از کشورهای آسیایی به این موضوع پرداختند. هان داک سو، نخست‌وزیر کره جنوبی به مردم گفت که اگر کارشناسان در سراسر جهان موافق باشند که تخلیه از استانداردهای علمی و رویه‌های بین‌المللی پیروی می‌کند، نیازی به نگرانی نیست. وزارت خارجه تایوان گفت که این یک موضوع علمی است و تایوان به نظرات کارشناسان احترام می‌گذارد. وزارت خارجه فیلیپین گفت که حرفه‌ای بودن آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را درک می‌کند. 

با این حال شیلات و مصرف‌کنندگان ماهی در کشورهای همسایه ژاپن مخالفت و نگرانی خود را نسبت به اقدام توکیو اعلام کردند. 

همچنین حزب کمونیست چین با این اقدام مخالفت کرد و رسانه‌های دولتی چین این فاضلاب تصفیه شده را «فاضلاب هسته‌ای» نامیدند. 

علاوه بر این، مقامات گمرکی چین اعلام کردند که از ۲۴ آگوست واردات تمامی محصولات غذایی دریایی از مبدأ ژاپن را متوقف خواهند کرد. 

حزب کمونیست چین به دنبال امتیازگیری

در همین حال پروفسور نوبوماسا آکیاما، کارشناس سیاست بین‌الملل و سیاست هسته‌ای، با اشاره به موضع تند حزب کمونیست چین به اقدام ژاپن گفت: «در ظاهر چین نگران آلودگی زیست‌محیطی به دلیل تخلیه آب نیروگاه اتمی فوکوشیما در اقیانوس است و به همین دلیل با آن مخالف است، اما واقعیت این است که پکن به دنبال کسب امتیازات دیپلماتیک است.» 

آقای آکیاما معتقد است که برای ژاپن مهم است که اعتماد جامعه بین‌المللی را حفظ کند تا اینکه نگران مخالفت شدید کشورهای خاص باشد.  

پاسخ‌های توکیو و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی 

در واکنش به ممنوعیت واردات غذاهای دریایی ژاپن از سوی چین، فومیو کیشیدا، نخست‌وزیر ژاپن به خبرنگاران گفت که قبلاً از طریق کانال‌های دیپلماتیک از چین درخواست کرده است که این تصمیم را لغو کند.  

او عنوان کرد که با توجه به ایمنی فاضلاب تصفیه شده، وی از طرف چینی خواسته است که بر شواهد علمی تکیه کند و به کارشناسان اجازه دهد تا این موضوع را به طور کامل مورد بحث قرار دهند. 

 کیشیدا همچنین گفت که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ۲۴ اوت بیانیه‌ای منتشر کرد مبنی بر اینکه غلظت تریتیوم در آب تصفیه شده به طور قابل توجهی کمتر از استاندارد لازم است. این سازمان همچنین در آینده نزدیک به طور مکرر داده‌های نظارتی را منتشر خواهد کرد و قصد دارد با در دسترس قرار دادن انواع داده‌ها در جامعه بین‌المللی، شفافیت را افزایش دهد. 

تحریک احساسات ضد ژاپنی از سوی حزب کمونیست چین

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین، در طی یک نشست خبری در ۲۴ اوت، از ژاپن را به دلیل تخلیه آب نیروگاه اتمی فوکوشیما در اقیانوس آرام به شدت انتقاد کرد. 

همچنین حملات لفظی و توهین به ژاپن طی روزهای اخیر در شبکه‌های اجتماعی چین افزایش یافته است.  

هو شیجین، سردبیر سابق روزنامه چینی گلوبال تایمز نیز در شبکه اجتماعی چینی ویبو از ژاپن انتقاد کرد و گفت: «بیایید قدرت آتش خود را به سمت ژاپن هدایت کنیم 

از آنجایی که حزب کمونیست چین بارها احساسات ضد ژاپنی را برانگیخته و ناآرامی‌های اجتماعی ایجاد کرده است، سفارت ژاپن در پکن در ۲۴ اوت ایمیلی به اتباع ژاپنی مقیم چین ارسال کرد و از آنها خواست هوشیارتر باشند و تأکید کرد که «امکان وقوع وقایع غیرمنتظره را نمی‌توان کاملاً نادیده گرفت.» 

موضع‌گیری‌های مقامات پکن درباره تخلیه آب نیروگاه فوکوشیما در حالی است که چین نسبت به ژاپن مقادیر بیشتری تریتیوم در دریا تخلیه می‌کند. 

ونگ چونگدو، دبیرکل کمیسیون انرژی اتمی تایوان، در اوایل ماه میلادی گذشته در یک مصاحبه با روزنامه «لیبرتی تایمز» اعلام کرد که با توجه به داده‌های سال ۲۰۱۹، مقدار کل تریتیومی که از نیروگاه‌های اتمی چین در یک سال تخلیه شده است، هفت تا هشت برابر بیشتر از مقدار تریتیوم ژاپن است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی