Search
Asset 2

بریتانیا از چین خواست ایستگاه‌های پلیس مخفی خود را در انگلیس تعطیل کند 

تام توگندات، وزیر امنیت بریتانیا، به پارلمان این کشور اعلام کرد که دولت انگلیس از حزب کمونیست چین خواسته است ایستگاه‌های پلیس مخفی خود را که در خاک بریتانیا فعالیت می‌کنند، ببندد.
وزیر امور خارجه تام توگندات در یک نشست حاشیه ای در کنفرانس سالانه حزب محافظه کار در 2 اکتبر 2022 در بیرمنگام انگلستان صحبت می کند.(Leon Neal/Getty Images)

تام توگِندات، وزیر امنیت بریتانیا، به پارلمان  این کشور اعلام کرد که دولت انگلیس از حزب کمونیست چین خواسته است ایستگاه‌های پلیس مخفی خود را که در خاک بریتانیا فعالیت می‌کنند، ببندد. 

 در بیانیه وزیر امنیت بریتانیا آمده است: وزارت خارجه انگلیس به سفارت چین در لندن اطلاع داده است هرگونه فعالیت مرتبط با ایستگاه‌های خدمات پلیس در بریتانیا غیرقابل قبول است و به هیچ وجه نباید انجام شود. 

این بیانیه که به صورت مکتوب به پارلمان بریتانیا ارائه شده تأکید دارد که سفارت چین در لندن پاسخ داده است که «همه این ایستگاه‌ها بسته شده‌اند 

در مقابل چین فعالیت چنین ایستگاه‌هایی را رد کرده و بیانیه‌ای در اعتراض به اظهارات توگندهات از طریق سفارت خود در لندن صادر کرده و گفته است که چنین اتهاماتی یک «دروغ کامل سیاسی» است. 

بریتانیا تحقیقات خود را پس از آن آغاز کرد که گروه محافظت از مدافعان حقوق بشر گزارش وجود چنین پایگاه‌هایی را منتشر کرد. به گفته این گروه، این پایگاه‌ها به طور رسمی برای ارائه خدمات اداری تأسیس شده‌اند، اما همچنین برای نظارت و آزار و اذیت جوامع چینی خارج از کشور مورد استفاده قرار می‌گیرند. در برخی موارد، از این ایستگاه‌ها همچنین برای وادار کردن مخالفان به بازگشت به چین و محاکمه آن‌ها استفاده می‌شود. 

تام توگِندات گفت که پلیس بریتانیا از تمام اماکنی که از طرف گروه مدافعان حفاظت از حقوق بشر شناسایی شده بود بازدید کرده و «تا به امروز، هیچ مدرکی از فعالیت غیرقانونی دولت چین در این اماکن را شناسایی نکرده است». او افزود: «ما ارزیابی می‌کنیم که حساسیت پلیس و جامعه بریتانیا، تأثیر هر گونه عملکرد اداری این پایگاه‌ها را کاهش داده است.» 

تام توگِندات افزود: «با این حال، این پایگاه‌های خدمات پلیس بدون اجازه دولت بریتانیا تأسیس شده است.» او تأکید کرد که این امر افرادی که چین را ترک کرده و امنیت و آزادی خود را در بریتانیا دنبال می‌کنند، نگران و مرعوب خواهد کرد. 

گفتنی است که مارکو مندچینو، وزیر امنیتعمومی کانادا در اواخر اردیبهشت‌ماه و چند ماه پس از اینکه پلیس فدرال این کشور اعلام کرد که گزارش‌های مربوط به «ایستگاه‌های پلیس چین» در مونترال استان کبک را بررسی می‌کند، هشدار داد که ممکن است «پایگاه مخفی پلیس» بیشتری در کانادا فعال باشد.  

پلیس کانادا در اواسط اسفندماه اعلام کرد که درباره گزارش‌های مربوط به «ایستگاه‌های پلیس چین» در مونترال استان کبک که به منظور ارعاب و آزار کانادایی‌های چینی‌تبار از سوی رژیم چین برپا شده، تحقیق خواهد کرد.  

یک سازمان حقوق‌بشری مستقر در اروپا، چندی پیش گزارش‌هایی را منتشر کرده است که نشان می‌دهد ده‌ها «ایستگاه خدمات پلیس چین» به نمایندگی از وزارت امنیت عمومی این کشور، در شهرهای بزرگ سراسر جهان، از جمله نیویورک و لس‌آنجلس حضور دارند. 

همچنین در اواخر فروردین‌ماه، وزارت دادگستری ایالات متحده نیز اعلام کرد که پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی)، دو نفر را در شهر نیویورک به اتهام راه‌اندازی یک ایستگاه پلیس‌مخفی به نمایندگی از رژیم چین، دستگیر کرده است. این دو به‌عنوان عوامل حزب کمونیست چین در نیویورک از رژیم دستور گرفته بودند تا مخالفان چینی ساکن ایالات متحده را ردیابی و ساکت کنند. 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی