Search
Asset 2

آمریکا: هکرهای چینی و ایرانی در حال حمله به تأسیسات آبی هستند

دولت ایالات متحده به فرمانداران ایالت‌ها هشدار داده که هکرهای ایرانی و چینی در حال انجام حملات سایبری ویرانگر به تأسیسات آب و فاضلاب آمریکا هستند.
جیک سالیوان مشاور امنیت ملی ایالات متحده در جلسه توجیهی روزانه در اتاق برادی کاخ سفید در واشنگتن در ۱۱ فوریه ۲۰۲۲ صحبت می‌کند. (Saul Loeb/AFP via Getty Images)

دولت ایالات متحده به فرمانداران ایالت‌ها هشدار داده که هکرهای ایرانی و چینی در حال انجام حملات سایبری ویرانگر به تأسیسات آب و فاضلاب آمریکا هستند.

بر اساس گزارش رویترز، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی، و مایکل ریگان، مدیر آژانس حفاظت از محیط‌زیست، در نامه‌ای هشدار دادند که «حملات ویرانگر سایبری به تأسیسات آب و فاضلاب آمریکا ضربه می‌زنند.»

آنها با هشدار درباره فعالیت‌های خرابکاران سایبری ایرانی و چینی تاکید کرده‌اند که «این حملات می‌توانند تأسیسات حیاتی آب آشامیدنی پاک و سالم را هدف بگیرند و هزینه‌های گزافی بر اقشار آسیب‌دیده تحمیل کنند.»

در این نامه مقامات آمریکایی از فرمانداران خواسته‌اند که «مطمئن شوند ایالت‌ها امنیت سایبری تأسیسات آبی خود را به‌طور کامل ارزیابی می‌کنند» و برای مقابله با حوادث سایبری احتمالی آمادگی دارند.

سالیوان و ریگان به یکی از حوادث اخیر استناد کردند که در آن، هکرهایی که به همکاری با سپاه پاسداران جمهوری اسلامی متهم بودند، سیستم کنترل یکی از تأسیسات آبی پنسیلوانیا را از کار انداختند.

آنها همچنین به یک گروه هکری چینی به نام «وُلت تایفون» اشاره کردند که گفته می‌شود «بخش فناوری اطلاعات چند سیستم زیرساختی حیاتی، از جمله آب آشامیدنی آمریکا و قلمروهای آن را به مخاطره انداختند.»

این در حالی است که مقامات چین و جمهوری اسلامی پیش‌تر منکر انجام حملات سایبری شده‌اند.

سفارت چین در واشنگتن و نماینده دائم ایران در سازمان ملل هنوز در این‌باره اظهار نظر نکرده‌اند.

امنیت دیجیتالی تأسیسات آب و فاضلاب از دیرباز جزو دغدغه‌های متخصصان امنیت سایبری بوده است، زیرا این تأسیسات خدمات مهمی ارائه می‌دهند و اغلب سیستم دفاعی ضعیفی دارند.

نفوذ سال گذشته به تأسیسات پشتیبان؛ که فشار آب را کنترل و تنظیم می‌کرد؛ در آلیکوئیپای پنسیلوانیا، همه توجهات را به خود جلب کرده بود؛ زیرا سیستم کنترلی که مورد حمله قرار گرفت، پیام «شما هک شده‌اید» را به نمایش درآورده بود.

در جریان این حمله سایبری هیچ آسیبی به سیستم آب گزارش نشد اما گروه صنعتی مرکز تجزیه و تحلیل و به‌اشتراک‌گذاری اطلاعات آب در بیانیه‌ای اعلام کرد که «این حادثه ممکن است دوباره تکرار شود.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی