Search
Asset 2

دیلی میل: جاسوسان چین و ایران در پوشش رانندگان تحویل غذا اطلاعات پایگاه‌های نظامی آمریکا را سرقت می‌کنند

روزنامه «دیلی میل» نوشت که «جاسوسان چین و تروریست‌های وابسته به ایران برای ورود به پایگاه‌های نظامی آمریکا و سرقت اسرار آنها اقدام می‌کنند.»
(DoorDash/Facebook.com)

روزنامه «دیلی میل» با انتشار گزارشی اختصاصی نوشته است که «جاسوسان چین و تروریست‌های وابسته به ایران به عنوان رانندگان شرکت « DoorDash» تحت عنوان تحویل غذا، برای ورود به پایگاه‌های نظامی آمریکا و سرقت اسرار آنها اقدام می‌کنند.»

طبق این گزارش، اتباع خارجی از ایران، چین و روسیه که در پوشش راننده شرکت «DoorDash»  ظاهر شده‌اند، در هنگام ضبط اطلاعات پایگاه‌های نظامی ایالات متحده دستگیر شده‌اند.

یک قانونگذار ارشد آمریکایی به «دیلی میل» گفته است که چین و دیگر مخالفان حکومت ایالات متحده در نحوه نفوذ به سایت‌های حساس ارتش آمریکا خلاق هستند.

بر اساس این گزارش، اتباع چینی در سال گذشته حداقل یکصد بار برای ورود به پایگاه‌های نظامی آمریکا و تاسیسات مربوطه تلاش کردند.

آنها اغلب با ظاهر شدن به عنوان گردشگر یا رانندگان شرکت «DoorDash»، ادعا کرده‌اند به طور اتفاقی از مسیر خارج شده‌اند و از داخل یا نزدیک سایت‌های حساس و مخفی ارتش آمریکا سردرآورده‌اند.

نفوذ اتباع چینی، ایرانی و روسی به پایگاه‌های آمریکا

گلن گروتمن، نماینده جمهوری‌خواه در گفتگوی اختصاصی به دیلی میل گفت که «این فقط اتباع چینی نیستند که به سایت‌های نظامی ایالات متحده نفوذ می‌کنند؛ ایران، روسیه و گروه‌های تروریستی از خاورمیانه نیز در این موضوع نقش دارند.

گروتمن افزود که گزارش‌هایی از روس‌ها، ایرانی‌ها و افرادی از سراسر خاورمیانه – کسانی که اعضای سازمان‌های تروریستی هستند – نیز وجود دارد که در نزدیکی پایگاه‌های نظامی دستگیر شده‌اند.

اگر چه این نماینده جمهوری‌خواه مشخص نکرد که افراد بازداشت‌شده از کدام گروه‌های تروریستی بوده‌اند.

گروتمن تأیید کرد که «با این حال، تلاش‌های ایران، روسیه و گروه‌های تروریستی در جلسه استماع کمیته فرعی نظارت مجلس نمایندگان در امور امنیت ملی، مرز و امور خارجه در روز پنجشنبه مورد بحث قرار خواهد گرفت.»

او همچنین مدعی شد که اتباع خارجی مختلف «شاید شغلی به عنوان راننده DoorDash یا شغل دیگری بیابند و سپس جستجو کنند تا ببینند چه چیزی می‌توانند از پایگاه‌های نظامی ایالات متحده بیابند.»

به نوشته دیلی میل، گزارش‌ها همچنین نشان می‌دهد که اتباع خارجی از هواپیماهای بدون سرنشین برای افزایش تلاش‌های جاسوسی خود استفاده کرده‌اند.

گروتمن هشدار داد که این تلاش‌ها در سال‌های اخیر رشد قابل توجهی داشته است.

این نماینده جمهوری‌خواه گفت که افزایش تلاش‌های جاسوسی در حالی اتفاق می‌افتد که تعداد بی‌سابقه‌ای از اتباع خارجی غیر اسپانیایی‌‌تبار از مرز ایالات متحده و مکزیک به قلب آمریکا سرازیر شده‌اند.

هشدار نماینده جمهوری‌خواه درباره سیل ورود چینی‌ها به آمریکا

گروتمن‌ در بخشی از  گفتگوی خود تصریح کرد که «وقتی در مورد تعداد چینی‌هایی که از مرز جنوبی عبور می‌کنند صحبت می‌کنید، زمانی که این تعداد در یک سال ۸۰ برابر می‌شود، باید تعجب کنید که چه اتفاقی در آمریکا در حال وقوع است.»

دیلی میل به نقل از اداره گمرک و حفاظت مرزی آمریکا (CBP) نوشته است که از ماه اکتبر نزدیک به ۲۵ هزار شهروند چینی را دستگیر کرده است.

طبق گزارش این روزنامه، گروهی از اتباع چینی در سال ۲۰۲۳ هنگام غواصی در نزدیکی پایگاه موشکی در کیپ کاناورال متوقف شدند.

در گزارش آمده است که گروه دیگری از چینی‌ها که خود را به عنوان توریست نشان می‌دادند، در نزدیکی پایگاهی در نیومکزیکو که در مجاورت پارک ملی وایت سندز است، پیدا شدند.

دیلی میل نوشته است که گروتمن و جمهوریخواهان همکار او مدتهاست که وضعیت کنونی در مرز را به عنوان یک تهدید امنیت ملی قلمداد کرده و حجم بالای تردد افراد در مبادی ورودی قانونی را محکوم کرده‌اند.

او به تعداد غیرمعمول و بالای اتباع چینی که در ماه‌های اخیر از طریق مرز جنوبی وارد ایالات متحده شده‌اند، اشاره کرده و گفته که این باعث نگرانی شده است.

به گزارش دیلی میل، در ماه مارس، یک تبعه چینی به مرکز رزمی نیروی ارتش توئنتینین پالمز – یک پایگاه آموزشی دورافتاده نظامی در صحرای کالیفرنیا – حمله کرد و تا قبل از بازداشت توسط مقامات از ترک آن مکان خودداری کرد.

به گفته مقامات گشت مرزی، این فرد غیرقانونی وارد آمریکا شده بود.

در گزارش آمده است که ماموران کشور کمونیست چین در حال غواصی در نزدیکی کیپ کاناورال، در حال پرسه‌زنی در اطراف سایت پرتاب موشک در نیومکزیکو و همچنین در پایگاه ارتش در آلاسکا دستگیر شده‌اند.

دلیل جاسوسی چینی‌ها، ایرانی‌ها و روس‌ها از پایگاه‌های نظامی آمریکا چیست؟

این نماینده جمهوری‌خواه همچنین گفته است که برخی از اتباع خارجی توسط دولت‌های خود دستور جاسوسی از پایگاه‌های ایالات متحده را دریافت می‌کنند.

او گفته است که وقتی چینی‌ها به اینجا می‌آیند دولت چین به آنها می‌گوید که قرار است از هر چیزی که مشکوک است یا فکر می‌کنند ممکن است مفید باشد عکس بگیرند.

گروتمن گفت که دلایل واضحی وجود دارد که چرا افرادی از چین، ایران، روسیه و گروه‌های تروریستی می‌خواهند درباره توانایی نظامی ایالات متحده بیشتر بدانند. آنها می‌خواهند راهی بیابند که آسیب بیشتری به ایالات متحده وارد کند.

این قانونگذار آمریکایی افزود که «چرا یک کشور افرادی را به اینجا می‌فرستد که از پایگاه‌های نظامی عکس بگیرند، غیر از این است که برای آماده‌سازی یا احتمال وقوع یک اقدام تروریستی یا حتی جنگ باشد؟»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی