Asset 2

هشدار دانشمندان درباره شیوع نوع جدیدی از آنفولانزای پرندگان درچین

این تصویر دکتری را نشان می‌دهد که در ۱۶ آوریل، ۲۰۱۳ در آزمایشگاه مرکز کنترل بیماری درپکن کار می‌کند. دانشمندان چینی می‌گویند که احتمالاً نوع جدیدی از آنفلوآنزای پرندگان، می‌‌‏تواند کلیه خطرات یک بیماری‌‌‏ همه‌‌‏گیر را دربرداشته باشد.
این تصویر دکتری را نشان می‌دهد که در ۱۶ آوریل، ۲۰۱۳ در آزمایشگاه مرکز کنترل بیماری درپکن کار می‌کند. دانشمندان چینی می‌گویند که احتمالاً نوع جدیدی از آنفلوآنزای پرندگان، می‌‌‏تواند کلیه خطرات یک بیماری‌‌‏ همه‌‌‏گیر را دربرداشته باشد.
این تصویر دکتری را نشان می‌دهد که در ۱۶ آوریل، ۲۰۱۳ در آزمایشگاه مرکز کنترل بیماری درپکن کار می‌کند. دانشمندان چینی می‌گویند که احتمالاً نوع جدیدی از آنفلوآنزای پرندگان، می‌‌‏تواند کلیه خطرات یک بیماری‌‌‏ همه‌‌‏گیر را دربرداشته باشد. (STR/AFP/Getty Images)

نوع جهش‌یافته جدیدی از ویروس آنفولانزای پرندگان ، به نام H10N8، در چین کشف شده است، و دانشمندان می‌ گویند که این ویروس جدید می‌تواند به‌طور گسترده‌ای در منطقه شیوع پیدا کند.

برطبق اظهارات دانشمندان، از خصوصیات  ویروس جدید آنفولانزای پرندگان این است خودش را به‌سرعت با شرایط سازگار کرده و باعث آسیب جدی به ریه‌ها می‌شود. از ماه نوامبر سال گذشته که اولین نمونه از بروز این ویروس در استان جیانگشی کشف شد، مقامات بهداشت در چین دچار نگرانی شدند.

دانشمندان مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های چین در یک گزارش پژوهشی نوشتند که، «یافته‌‌های ما نشان می‌دهد که این ویروس یک تهدید بالقوه برای مردم محسوب می‌شود.» این گزارش پژوهشی روز چهارشنبه در مجله لانست، که یک نشریه پزشکی بین المللی است، منتشر شد.

رسانه‌های داخلی چین تاکنون هیچ‌گونه پوشش خبری درباره این ویروس جدید ارائه نداده‌اند.

هرچند شواهدی حاکی از انتقال این ویروس از انسان به انسان کشف نشده است، اما کلمات هشدار‌دهنده در گزارش بسیار قطعی و جدی هستند: «پتانسیل همه‌گیرشدن این ویروس جدید را نباید دست‌کم گرفت.»

براساس این گزارش حداقل دو نمونه از عفونت انسان با ویروس H10N8  در چین کشف شده که منجربه مرگ یکی از آنها شده است.

اولین نمونه از آلودگی به ویروس H10N8  در چین یک زن ۷۳  ساله در شهر نان‌چانگ واقع در جنوب استان جیانگشی بود. وضعیت او به‌سرعت رو به وخامت گذاشت و در ۶ دسامبر، نه روز پس از شروع بیماری درگذشت. در این گزارش آمده است که این زن چهار روز پس از بازدید از یک بازار ماکیان زنده مبتلا به این بیماری شد.

دومین فرد نیز از شهر نان‌چینک واقع در استان جیانگشی بود: آلودگی یک زن ۵۵  ساله به ویروس   H10N8در ۲۶ ژانویه تایید شد. او نیز قبل از ابتلا به این بیماری از بازار ماکیان زنده، دیدن کرده بود و در اثر این بیماری در وضعیت بحرانی قرار گرفت.

محققان در این گزارش ویروس H10N8 را “ویروس جدید متفاوتی” می‌نامند که به احتمال زیاد از سایر ویروس‌های آنفلوانزای پرندگان وحشی جهش یافته است. نویسندگان این گزارش می‌گویند که ویروس H10N8 جدید، متفاوت از نوعی است که قبلا در سال ۲۰۰۷ در ماکیان دریاچه‌ای در هونان و دوباره در سال ۲۰۱۲، در ماکیان گوانگدونگ پیدا شد.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی