Search
Asset 2

شهر سوخته دوباره در آتش سوخت

شهر سوخته (رسول عباسی- ویکیپدیای فارسی)
شهر سوخته (رسول عباسی- ویکیپدیای فارسی)
شهر سوخته (رسول عباسی- ویکیپدیای فارسی)

بخشی از موزه‌‌‌‌‏ی تاریخی شهر سوخته واقع در زابل، بر اثر وقوع حریق در آتش‌‌‌ سوخت.

گفته می‌‌‌‌‏شود این حریق بر اثر اتصال برق بوده و به دلیل عدم حضور نگهبان و بسته بودن درهای موزه در روز تعطیل، خسارت وارد شده بسیار شدید بوده است.

به‌‌‌‌‏گزارش ایرنا سالن آمفی‌‌‌‌‏تئاتر موزه به‌‌‌‌‏طور کلی نابود و همچنین بخش‌هایی از موزه دچار آسیب جدی شده است. اما آثار باستانی موزه از آتش مصون مانده‌اند.

ماموران پایگاه امداد جاده‌‌‌‌‏ای، پس از مشاهده‌‌‌‌‏ی دود ناشی از زبانه‌‌‌‌‏‌‌‌‌‏های حریق با آتش‌‌‌‌‏نشانی تماس گرفتند، اما به‌‌‌‌‏دلیل فاصله‌‌‌‌‏ی ۶۰ کیلومتری این موزه از آتش‌‌‌‌‏نشانی، خسارات جدی بر این موزه وارد شد.

شهر سوخته واقع در استان سیستان و بلوچستان، شهری باستانی‌ در ۵۶ کیلومتری زابل و در حاشیه‌‌‌‌‏ی جاد‎ه‌‌‌‌‏ی زابل-زاهدان است. بر‌‌‌‌‏اساس تحقیقات باستان‌‌‌‌‏شناسان، حیات این شهر مقارن با دوره‌‌‌‌‏ی برنز بوده است. در این شهر تاریخی که از تمدنی بیش از ۵۰۰۰ سال برخوردار است، چشم مصنوعی‌‌‌‌‏‌‌‌‌‏، نشانه‌‌‌‌‏هایی از جراحی جمجمه، تصاویر انیمیشن، زیورآلات زیبا، مهره‌‌‌‌‏های تزئینی، ظرف های سفالی کشف شده است. یکی از نکات جالب در حفاری‌های این منطقه، کشف نوعی بازی همانند «تخته نرد» است. این تخته نرد که دارای ۶۰ مهره است، بیشتر شبیه به بازی سومریان در حدود ۵۰۰۰ هزار سال پیش است.

تاکنون سند یا کتیبه‌‌‌‌‏ای که نشان‌‌‌‌‏دهنده‌‌‌‌‏ی اسم واقعی این شهر باشد پیدا نشده، امابه‌خاطرآتش‎سوزی که در سال‌‌‌‌‏های دور در این شهر اتفاق افتاد، این شهر را شهر سوخته نام نهادند. انتخاب این نام منتسب به یک مأمور نظامی بریتانیا به نام «کلنل بیت» در دوره‌‌‌‌‏ی قاجار است.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی