Search
Asset 2

چین کمونیست از حماس پشتیبانی می‌کند

چین کمونیست به گروه تروریستی حماس کمک کرده و شریک جرم آن است.
یک سرباز اسرائیلی در ۹ فوریه ۲۰۲۴ روی تانکی در نزدیکی مرز غزه در جنوب اسرائیل ایستاده است. (Amir Levy/Getty Images)

نویسنده: استو سِورک

استو سِورک تحلیل‌گر و ناخدای بازنشسته نیروی دریایی آمریکا است که تجربه عملیاتی قابل‌توجهی در خاورمیانه و غرب اقیانوس آرام دارد. آنچه در ادامه می‌خوانید تحلیل او درباره حمایت حزب کمونیست چین از حماس است.

شاید این‌که بدانید چین کمونیست به گروه تروریستی حماس کمک کرده و شریک جرم آن است، تعجب‌آور نباشد.

در ادامه بررسی می‌کنیم که پکن از زمان حمله تروریستی حماس به غیرنظامیان اسرائیل در هفتم اکتبر ۲۰۲۳ چگونه از این گروه حمایت کرده است.

تأمین سلاح برای حماس

به گزارش نیوزویک، نیروهای دفاعی اسرائیل در ماه ژانویه به انباری از تجهیزات ساخت چین در غزه دست پیدا کردند که اقلامی مانند فشنگ، دوربین تفنگ‌های ام۱۶، نارنجک‌انداز خودکار و دستگاه‌های ارتباطی را شامل می‌شد.» 

صرف‌نظر از این‌که چین تسلیحات خود را به‌طور مستقیم در اختیار حماس قرار داده یا خیر، باید توجه داشت که دیپلمات‌های چینی یا رسانه‌های دولتی این کشور تا امروز درباره استفاده حماس از سلاح‌های چینی موضع‌گیری نکرده‌اند.

چتر حمایت دیپلماتیک بر سر حماس

پکن جزو نخستین کشورهایی بود که درخواست آتش‌بس در غزه را مطرح کرد؛ درخواستی که صرفاً به سود حماس بود تا هزینه‌ای بابت اقدامات تروریستی خود نپردازد. 

وبسایت خبری برایتبارت ۱۰ روز پس از حمله تروریستی حماس گزارش داد که رسانه دولتی گلوبال تایمز با تکیه بر اخلاق‌مداری ریاکارانه وارد عمل شده و این‌طور وانمود می‌کند که دولت چین «بی‌طرف» است و اقدامات خشونت‌آمیز را محکوم می‌کند اما درعمل حامی حماس است و سعی دارد که از این گروه در برابر واکنش نظامی اسرائیل محافظت کند.

این مبنای درخواست‌های آتش‌بس مکرر پکن است. از گزارش ساوت چاینا مورنینگ پست در دوم نوامبر پیداست که پکن همچنان روایت‌ حماس را قبول داشته است؛ چنان‌که وانگ یی، وزیر امور خارجه چین، از اسرائیل خواست از مجازات دسته‌جمعی مردم غزه دست بردارد.

به گزارش روزنامه رسمی پکن، پیپلز دیلی، در بیستم دسامبر، ژانگ جون، نماینده دائم چین در سازمان ملل، ضمن تکرار این روایت به شورای امنیت سازمان ملل توضیح داد که «ما از اسرائیل می‌خواهیم فوراً رویکرد خود را تغییر دهد و از حملات نظامی نسنجیده و مجازات دسته‌جمعی مردم غزه دست بردارد (با تأکید).»

از این گذشته، حزب کمونیست چین با کمک به تلاش‌های جهانی برای رسیدن به راه‌حل دوکشوری، عدم اشاره به حماس و حمله تروریستی هفتم اکتبر، حمایت از قطعنامه‌های آتش‌بس در سازمان ملل و برگزاری نشست بین نمایندگان گروه‌های رقیب فلسطینی- حماس و فتح- در ۳۰ آوریل در پکن، به حمایت از حماس پرداخته است. از قرار معلوم کمونیست‌ها مشکلی با تعامل با حماس ندارند، زیرا این رویکرد به رژیم چین کمک می‌کند که جای آمریکا را به‌عنوان قدرت اصلی خاورمیانه بگیرد.

چتر حمایتی بر سر ایران

ایران یکی از حامیان اصلی حماس و دیگر گروه‌های ضداسرائیلی مانند حزب‌الله و جهاد اسلامی است. در جبهه دیپلماتیک، شی جین‌پینگ، رهبر چین، از ابراهیم رئیسی، در اوایل سال ۲۰۲۳ دعوت کرد که برای دیداری حضوری در تالار بزرگ خلق پکن به این کشور سفر کند. 

ان‌بی‌سی نیوز گزارش داد که شی در بیانیه‌ای عمومی به حمایت از ایران پرداخت: «چین در دفاع از حاکمیت ملی و مقاومت در برابر یک‌جانبه‌گرایی و زورگویی از ایران حمایت می‌کند.» به‌رغم تحریم‌های آمریکا علیه برنامه هسته‌ای و صنعت نفت ایران، این نشست با امضای ۲۰ قرارداد همکاری بین دو کشور به پایان رسید.

به گزارش رویترز، ایران در جبهه اقتصادی در سپتامبر ۲۰۲۱ به سازمان همکاری شانگهای پیوست و چین نیز در سال ۲۰۲۳ به بزرگ‌ترین مشتری نفت خام ایران تبدیل شد. پول حاصل از فروش نفت به‌طور مستقیم به جیب سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران سرازیر می‌شود که کنترل و فرماندهی، امور اطلاعاتی، برنامه‌ریزی، تأمین تسلیحات و پشتیبانی لجستیک را برای حماس و دیگر گروه‌های تروریستی ساماندهی می‌کند.

با انتشار گزارش فاکس نیوز در رابطه با حمله هوایی اسرائیل در نزدیکی دمشق در سوریه در ۱ آوریل، ارتباط‌ها مجدداً علنی شدند. این حمله به کشته شدن محمدرضا زاهدی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سوریه و لبنان، منجر شد که گفته می‌شود در حملات هفتم اکتبر حماس مشارکت داشته است.

سخن پایانی 

فهرست اقدامات چین کمونیست در حمایت از حماس همچنان طویل‌تر می‌شود. به گزارش گلوبال تایمز در ۲۶ آوریل، وانگ یی، وزیر امور خارجه چین، در جریان دیدار با آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، که اواخر ماه گذشته در پکن رخ داد تأکید کرد که آمریکا «نباید در امور داخلی چین مداخله کند.» 

بنیاد خبری دیلی کالر در گزارش ۲۳ آوریل خود به نقل از یک استاد دانشگاه نیویورک نوشته که «چین با دستکاری محتوای تیک‌تاک- شبکه اجتماعی توسعه‌یافته توسط شرکت چینی بایت دانس- به تشدید حس طرفداری از حماس در دانشگاه‌ها دامن می‌زند.» برای نمونه، در این گزارش آمده که به‌ازای هر ویدئوی طرفداری از اسرائیل در تیک‌تاک، ۵۲ ویدئو در حمایت از حماس وجود دارد که نمی‌توان آن را تصادفی دانست.

حزب کمونیست چین اقدامات اسرائیل را برای دفاع از خود محکوم می‌کند؛ اقداماتی که در واکنش به فاجعه‌بارترین حمله تروریستی که یهودیان از زمان هولوکاست متحمل شده‌اند انجام می‌گیرند. شاید بهتر باشد که جهان متمدن درخواست‌های پکن برای آتش‌بس در غزه را که درنهایت فقط به نجات حماس کمک خواهد کرد، به این سمت معطوف کند که نسل‌کشی فرهنگی بی‌امانِ حزب کمونیست چین در ترکمنستان شرقی و تبت پایان بگیرد.

دیدگاه ارائه‌شده در این مقاله نقطه نظر نویسنده بوده و لزوماً منعکس‌کننده دیدگاه اپک تایمز نیست.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی