Asset 2

شکایت از رئیس کمیته پارالمپیک جمهوری اسلامی در فرانسه به اتهام جنایت علیه بشریت

شکایت از غفور کارگری، رئیس سازمان پارالمپیک جمهوری اسلامی
غفور کارگری، رئیس سازمان پارالمپیک جمهوری اسلامی (Public Domain)

.دو سازمان حقوق بشری به دنبال حضور رئیس کمیته پارالمپیک جمهوری اسلامی در فرانسه از او به اتهام دست داشتن در شکنجه و جنایت علیه بشریت شکایت کردند

غفور کارگری، از فرماندهان سپاه پاسداران که گفته می‌شود قبلاً فرمانده سپاه قدس در ناحیه قفقاز بوده و اکنون رئیس کمیته ملی پارالمپیک جمهوری اسلامی است، به منظور شرکت در نشست سرپرستان بازی‌های پارالمپیک پاریس ۲۰۲۴ دوم شهریور عازم فرانسه شده است. 

برخی رسانه‌های داخل ایران عنوان کردند که او در لیست تحریمهای اتحادیه اروپا قرار دارد. 

برگزارکنندگان این رویداد ورزشی به خبرگزاری فرانسه گفتند که غفور کارگری، در حال حاضر برای دیدار با همتایان خود از سایر کشورهای شرکت‌کننده در فرانسه به سر می‌برد. 

بر اساس گزارش این خبرگزاری، امانوئل دائود، وکیل انجمن «فم آزادی» (زنان آزادی) در فرانسه و انجمن غیردولتی «خانه آزادی» در سوئد با تسلیم شکایتی علیه کارگری به دستگاه قضایی فرانسه، اقدام این کشور در صدور ویزا برای او را «توهین به همه قربانیان سرکوب در ایران، پیش از همه، زنان» ایرانی دانستند. 

آنها در شکایت خود که در دادستانی ضد ترور فرانسه ثبت شده عنوان کرده‌اند: «سپاه و گروه قدس در خط مقدم سرکوب خشونت‌آمیز جنبش‌های مسالمت آمیز برای دموکراسی، حقوق مدنی و برابری زن و مرد در ایران بوده است.» 

این انجمن‌ها همچنین می‌گویند کارگری بنیان‌گذار «جنبش مقاومت اسلامی آذربایجان» تحت حمایت جمهوری اسلامی است که مخالف دولت باکو است. 

امانوئل دائود به خبرگزاری فرانسه گفت که سفر غفور کارگری به فرانسه «توهینی به همه قربانیان سرکوب ایران، در درجه اول زنان است 

این دو سازمان حقوق بشری همچنین مدعی شدند که غفور کارگری «در اعمال وحشیانه و شکنجه‌ای که توسط آن گروه‌ها در ایران، آذربایجان و به طور کلی در قفقاز و آسیای مرکزی انجام می‌شود، شرکت داشته یا شریک آن بوده است 

آنها همچنین استدلال کردند که کارگری به‌عنوان یک شخصیت ارشد در سلسله‌مراتب نظامی ایران، در طرح و اجرای استراتژی‌های این گروه‌ها مشارکت داشت که به این معناست اقدامات او «می‌تواند به عنوان جنایت علیه بشریت نیز شناخته شود 

انجمن خانه آزادی نیز با انتشار بیانیه‌ای عنوان کرد: «وقتی به عدالت پایبند باشید هیچ چیز غیرممکن نیست. امیدواریم که مقامات فرانسوی متوجه شوند که صدور ویزا برای چنین افرادی عواقب جدی خواهد داشت. این پیام خطاب به همه کشورهای دموکراتیک است.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی