Search
Asset 2

محکومیت بازگشت «رژیم یاغی» بشار اسد به اتحادیه عرب از سوی دو عضو ارشد سنای آمریکا

محکومیت بازگشت سوریه به اتحادیه عرب از طرف آمریکا
(Khabaronline)

دو تن از سناتورهای ارشد ایالات متحده با صدور بیانیه‌ای تصمیم اتحادیه عرب برای پذیرش مجدد سوریه در این اتحادیه را اشتباه خوانده و آن را محکوم کردند. 

در بیانیه سناتور باب منندز و سناتور جیم ریش، رئیس و عضو عالی‌رتبه کمیته روابط خارجی سنا آمده است: «تصمیم وزرای خارجه اتحادیه عرب برای پذیرش مجدد سوریه آخرین مورد در روند نگران‌کننده شرکای ایالات متحده در خاورمیانه و شمال آفریقا برای عادی‌سازی روابط با رژیم اسد است 

وزیران خارجه ۲۲ کشور عضو اتحادیه عرب با ترغیب عربستان سعودی یکشنبه گذشته در اجلاس این اتحادیه در قاهره بدون رأی‌گیری توافق کردند سوریه به این اتحادیه بازگردد. 

کمیته روابط خارجی سنا در بیانیه خود تصریح کرد: «بیش از ۱۲ سال جنایات باید مدرک کافی برای اثبات این باشد که رژیم اسد یک یاغی جهانی است و بهبود روابط با این رژیم، پیام اشتباهی را به ایران و روسیه منتقل خواهد کرد، چرا که پوتین جنایاتی را که در سوریه مرتکب شد در اوکراین تکرار می‌کند  

در ادامه این بیانیه تأکید شده است: «استدلال‌هایی مبنی بر اینکه عادی‌سازی روابط با اسد به نوعی ایران و روسیه را از سوریه بیرون می‌کند، قانع‌کننده نیست، زیرا آنها ضامن اصلی بقای اسد هستند 

سناتور باب منندز و سناتور جیم ریش در ادامه این بیانیه از دولت بایدن خواستند تا ضمن مخالفت با چنین تلاش‌هایی، قبل از برگزاری نشست سران اتحادیه عرب در ۱۹ ماه مه، افراد و کشورها را از عواقب ترمیم روابط با رژیم سوریه و اجرای تحریم‌های آمریکا مطلع کند. 

رسانه‌های وابسته به جمهوری اسلامی عادی‌سازی رابطه ریاض و دمشق و همچنین بازگشت سوریه به اتحادیه عرب را نتیجه اقدامات رژیم چین دانستند و خبرگزاری فارس وابسته به جمهوری اسلامی عنوان کرد که چین، هم‌پیمانانش در خاورمیانه را به سمت سوریه سوق می‌دهد. 

این اتفاقات در حالی رخ می‌دهد که جمهوری‌خواهان در آمریکا معتقدند که بایدن به رژیم چین اجازه داد تا به قدرت جدید خاورمیانه تبدیل و در این منطقه نقش‌آفرینی کند. 

سناتور بیل هاگرتی اعضای جمهوری‌خواه کنگره آمریکا به تازگی عنوان کرد که بایدن به حزبکمونیست چین اجازه داد تا به قدرت جدید خاورمیانه تبدیل شود و آمریکا در دوره بایدن به سمت افول رفته است. 

او با انتقاد به سیاست‌های رؤسای جمهور دموکرات آمریکا گفت:«اوباما اجازه داد روسیه پس از چهار دهه غیبت به خاورمیانه بازگردد. اکنون بایدن چین کمونیست را به خلیج‌فارس راه داده است. این یک شکست استراتژیک است.» 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی