Asset 2

آمریکا، ژاپن و کره جنوبی اقدامات خصمانه چین را محکوم کردند

رئیس جمهور آمریکا و رهبران کره جنوبی و ژاپن رفتار خطرناک و تهاجمی، رژیم چین را در دریای چین جنوبی به شدت محکوم کردند.
رئیس جمهور کره جنوبی یون سوک یول، رئیس جمهور ایالات متحده جو بایدن و نخست وزیر ژاپن کیشیدا فومیو کنفرانس خبری مشترک خود را پس از گفتگوهای سه جانبه در کمپ دیوید در 18 اوت 2023 در کمپ دیوید به پایان رساندند.( Chip Somodevilla/Getty Images)

رئیس جمهور آمریکا و رهبران کره جنوبی و ژاپن در نشست تاریخی ۱۸ اوت در کمپ دیوید بر تعمیق روابط سه‌جانبه امنیتی و اقتصادی توافق و همچنین «رفتار خطرناک و تهاجمی» رژیم چین را در دریای چین جنوبی به شدت محکوم کردند. 

رهبران این سه کشور در پایان مذاکرات خود بیانیه مشترکی را منتشر و اعلام کردند: «هدف همکاری امنیتی سه‌جانبه ما ترویج و تقویت صلح و ثبات در سراسر منطقه است و خواهد ماند.» 

جو بایدن، همان‌طور که مقامات آمریکا، کره جنوبی و ژاپن نیز اعلام کرده‌اند، تأکید کرد که این نشست «در مورد چین نبود»، بلکه بر مسائل امنیتی گسترده‌تر متمرکز بود. 

در بیانیه اجلاس مشترک، سه کشور متعهد شدند که به سرعت با یکدیگر در هنگام بحران مشورت کنند و پاسخ‌ها را به چالش‌های منطقه‌ای، اقدامات تحریک‌آمیز و تهدیدهای مؤثر بر منافع مشترک هماهنگ کنند. 

آنها همچنین موافقت کردند که سالانه تمرینات نظامی سه‌جانبه را برگزار کنند و تا پایان سال ۲۰۲۳ اطلاعات بلادرنگ درباره پرتاب موشک‌های کره شمالی را به اشتراک بگذارند. این کشورها قول دادند سالانه اجلاس‌های سه جانبه برگزار کنند.   

این سه رهبر همچنین توافق کردند که در زمینه «ارتقای زنجیره تامین» به ویژه در زمینه نیمه‌هادی‌ها و باتری‌ها و همچنین سایر فناوری‌های پیشرفته مانند هوش مصنوعی و محاسبات کوانتومی همکاری کنند. 

این سه قدرت به طور خاص چین کمونیست و کره شمالی را مورد خطاب قرار داده و مخالفت خود را با هرگونه تغییر یک‌جانبه در وضعیت موجود در اقیانوس هند و آرام اعلام کردند. 

در بیانیه مشترک آنها آمده است: «با توجه به رفتار خطرناک و تهاجمی که از سوی جمهوری خلق چین در دریای چین جنوبی در راستای ادعاهای دریایی غیرقانونی این حکومت شاهد بودیم، به شدت با هرگونه تلاش یک‌جانبه برای تغییر وضعیت موجود در آب‌های اقیانوس هند و اقیانوس آرام مخالفیم 

از جمله مواردی که به توافق رهبران این سه کشور رسید، «تعهد به مشورت» بود. آنها توافق کردند با یکدیگر مشورت کرده و پاسخ به «چالش‌های منطقه‌ای، اقدامات تحریک‌آمیز و تهدیدهای مؤثر بر منافع و امنیت جمعی ما» را با یکدیگر هماهنگ کنند. 

انتظار می‌رود چنین مشاوره‌ای شامل به‌اشتراک‌گذاری اطلاعات، همسویی پیام‌ها و هماهنگی واکنش‌ها در برابر تهدیدات نوظهور باشد. 

بایدن در کنار رهبران ژاپن و کره جنوبی گفت: «همه ما متعهد شده‌ایم که در پاسخ به تهدیدات علیه هر یک از کشورهایمان از هر منبعی که رخ دهد، سریعاً با یکدیگر مشورت کنیم و این بدان معناست که ما یک خط تلفن برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات و هماهنگ‌کردن واکنش‌های خود در هر زمان که بحرانی در منطقه رخ دهد یا هر کشوری ما را تحت تأثیر قرار دهد، خواهیم داشت.» 

بایدن، رئیس جمهور آمریکا گفت: «با هم از قوانین بین‌المللی دفاع می‌کنیم» و در برابر «اجبار» می‌ایستیم. 

فومیو کیشیدا، نخست‌وزیر ژاپن، بدون اشاره به نام چین گفت: «تلاش‌های یک‌جانبه برای تغییر وضع موجود با زور در دریاهای چین شرقی و جنوبی ادامه دارد» و تهدید هسته‌ای و موشکی کره شمالی «هر روز بزرگ‌تر می‌شود

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی