Asset 2

محکوم‌شدن دیپلماسی مخفیانه دولت بایدن با تهران توسط جمهوری‌خواهان کنگره 

جمعی از نمایندگان جمهوری‌خواه مجلس آمریکا قطعنامه‌ای را به کنگره ارائه کردند که در آن دیپلماسی مخفیانه دولت بایدن با تهران را محکوم و خواهان توقف «باج‌دهی» ایالات متحده به جمهوری اسلامی شدند.
جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده (Gage Skidmore/Flickr) و کنگره آمریکا (Grahamvphoto/Flickr)

جمعی از نمایندگان جمهوری‌خواه مجلس آمریکا قطعنامه‌ای را به کنگره ارائه کردند که در آن دیپلماسی مخفیانه دولت بایدن با تهران را محکوم و خواهان توقف «باج‌دهی» ایالات متحده به جمهوری اسلامی شدند. 

واشنگتن‌ فری‌‌بیکن اعلام کرد که در این قطعنامه که ابتدا به امضا ۲۸ نماینده رسیده و پیش‌بینی می‌شود با حمایت گسترده‌ای از سوی سایر جمهوری‌خواهان روبرو شود، تأکید شده که دولت بایدن باید از لغو تحریم‌های بیشتر بپرهیزد. 

این قطعنامه طیفی از اقدامات دیپلماتیک دولت ایالات متحده را محکوم می‌کند که دولت بایدن از کنگره پنهان کرده یا تنها پس از فشارها و تاخیرهای قابل توجه مجبور شده به اطلاع قانون گزاران برساند. 

به گفته این رسانه نحوه تدوین قطعنامه نمایندگان جمهوری‌خواه به شکلی است که در صدد است از توافق بیشتر دولت بایدن با جمهوری اسلامی بدون اطلاع و کسب مجوز کنگره جلوگیری شود مخصوصاً که اخیراً گمانه‌زنی‌هایی در مورد تصمیم دولت آمریکا به پرداخت ۳ میلیارد دلار دیگر از سرمایه‌های مسدود شده ایران در ژاپن منتشر شده است. 

جمهوری‌خواهان در این قطعنامه از جو بایدن خواسته‌اند که مطابق با قانون بازنگری در توافق هسته‌ای ایران در سال ۲۰۱۵ (برجام)، تمامی قراردادهای امضا شده با ایران را در اختیار کنگره قرار دهد، چراکه بر اساس این قانون، قانون‌گذاران اجازه وتو کردن هرگونه معامله آتی با تهران را دارند. 

آنها تأکید کرده‌اند که استفاده از کاهش تحریم‌ها را به عنوان مکانیزمی برای پرداخت باج نمی‌پذیرد و از این پس بادقت بیشتری بر ارتباطات و عملکرد دولت بایدن در قبال جمهوری اسلامی نظارت می‌کنند و در صورت لزوم، مقامات ارشد دولت را برای جلسات عمومی در مورد دیپلماسی درهای بسته، به کنگره خواهند کشاند. 

واشنگتن‌ فری‌‌بیکن به نقل از منابع جمهوری‌خواهان عنوان کرد که «هنگام مذاکرات توافق در مورد گروگان‌گیری و هفته‌ها پس از اجرای آن، دولت بایدن کنگره را در تاریکی نگه داشت و این تاکتیکی است که منتقدان آن را غیرقانونی می‌دانند و معتقدند برای پنهان کردن دامنه امتیازات آمریکا به رژیم ایران طراحی شده است.» 

این قطعنامه علاوه بر موضع‌گیری مجلس در برابر باج ۶ میلیارد دلاری معامله گروگان‌ها، نشان می‌دهد که دولت بایدن «ارائه اطلاعات به کنگره در مورد لغو تحریم‌ها را به تعویق انداخته است» و مانع از نظارت قانونگذاران بر توافق شده است. 

این اقدام خاطرنشان می‌کند: «آزاد کردن منابع مالی برای کنترل ایران، به ایران اجازه می‌دهد برنامه‌های غیرقانونی هسته‌ای و موشک‌های بالستیک و تأمین مالی تروریسم خود را تقویت کند» 

بر اساس این قطعنامه، هرگونه لغو تحریم‌ها و توافقات جدید با ایران باید به کنگره ارائه شود. 

به نوشته واشنگتن‌ فری‌‌بیکن پشتیبانی اولیه از این قطعنامه – که قطعاً حمایت گسترده‌ای از جانب جمهوری‌خواهان خواهد داشت – نشان‌دهنده ناخشنودی اعضای جمهوری‌خواه در مجلس از دیپلماسی دولت بایدن با تهران است. این دیپلماسی منجر به کسب میلیاردها دلار سود نفتی توسط جمهوری اسلامی شده است، در حالی که ایالات متحده از اجرای تحریم‌ها خودداری می‌کند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی