Search
Asset 2

کشمکش کنگره و دولت بایدن بر سر پرونده خروج آشفته از افغانستان

کشمکش کنگره و دولت بایدن بر سر پرونده خروج آشفته از افغانستان
یک سربازآمریکایی در حین تخلیه در فرودگاه بین المللی حامد کرزی در کابل، افغانستان، در ۲۱ اوت ۲۰۲۱، آب توزیع می‌کند. (U.S. Marine Corps/Isaiah Campbell/Getty Images)

کمیته روابط خارجی کنگره آمریکا به دنبال یک تلگراف موسوم به «کانال مخالف» از سفارت سابق آمریکا در کابل است که در آن کارمندان ارشد سفارت به وزارت خارجه هشدار داده‌اند که در صورت خروج از افغانستان، دولت این کشور ممکن است به سرعت سقوط کند.

«کانال مخالف» یک روش برای ابراز مخالفت کارمندان درباره تصمیمات وزارت خارجه آمریکا است تا از این طریق آن‌ها بتوانند نظرات مخالف خود را با ارائه دلایل به مقامات منتقل کنند.

مایکل مک‌کال، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرده است که اگر آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا این سند محرمانه را در مدت مقررشده به کمیته روابط خارجی کنگره تحویل ندهد، یا دلیل قانونی برای عدم ارائه اصل سند نداشته باشد، این کار او به منزله تحقیر کنگره است و با احضار، بازداشت و اقدام حقوقی و قضایی روبرو خواهد شد.

کنگره آمریکا که اکنون حزب جمهوری‌خواه کرسی‌های بیشتری در آن دارد، اعلام کرد که تحقیقات گسترده‌ای را درباره خروج پر هرج‌ومرج نیروهای آمریکا از افغانستان آغاز کرده است. آن‌ها از وزارت خارجه آمریکا به رهبری آنتونی بلینکن درخواست اسناد و اطلاعات خروج از افغانستان کرده‌اند و یکی از اسناد درخواست‌شده تلگراف «کانال مخالف» است که نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره می‌گویند که این تلگراف در چهار صفحه تنظیم شده است، اما وزارت خارجه فقط یک صفحه ویرایش شده از تلگراف را به کنگره فرستاده و از فرستادن اصل سند خودداری کرده است.

راس ویلسون، آخرین سفیر آمریکا در افغانستان بود که توسط دونالد ترامپ در ژانویه ۲۰۲۰ به این سمت منصوب شد و تا زمان تخلیه نیروهای آمریکا از افغانستان در این سمت ماند.

وی بعد از سقوط دولت افغانستان در مصاحبه‌ای با یکی از رسانه‌های داخلی آمریکا گفت که طالبان به نسخه اولیه خود بازگشته‌اند و این گروه توان حکومت‌داری را ندارند. در چنین وضعیتی افراد باید برای تغییر مبارزه کنند و ایالات متحده برای حمایت از افراد و ساختارهایی که در دو دهه اخیر روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کرده است، باید در افغانستان حضور داشته باشد.

کنگره آمریکا از ژانویه سال جاری تحقیقات درباره خروج پر هرج‌ومرج ایالات متحده از افغانستان را آغاز کرده است. در همین رابطه کمیته نظارت و ارزیابی نامه‌هایی برای درخواست سوابق و اسناد مرتبط در این‌باره به مقامات دولت بایدن از جمله وزیر دفاع، رئیس ستاد مشترک ارتش، وزیر خارجه و وزیر امنیت داخلی ارسال کردند.

جمهوری‌خواهان در نامه خطاب به بلینکن خاطرنشان کردند: «شما نقش مرکزی در برنامه‌ریزی خروج و تخلیه از افغانستان داشتید و به بایدن درباره تصمیم‌هایی که منجر به شکست‌های تاکتیکی و استراتژیک می‌شد، مشاوره دادید. علاوه‌براین، زمانی‌که طالبان افغانستان را گرفتند، درحالی‌که افغان‌ها به هواپیماهای فرودگاه بین‌المللی حامد کرزی می‌چسبیدند و سقوط می‌کردند شما روایتی از موفقیت ساختید، درحالی‌که یک بمب‌گذار انتحاری ۱۳ سرباز آمریکایی و صدها افغان را به قتل رساند.»

دولت بایدن یک ماه بعد در مارس با انتشار گزارش یازده صفحه‌ای اعلام کرد که خروج از افغانستان پر از هرج‌ومرج نبود و (دولت بایدن) به نحوه خروج از افغانستان افتخار می‌کند. جان کربی سخنگوی شورای امنیت ملی به خبرنگاران در این‌باره گفت که طالبان دولت افغانستان را که مورد حمایت آمریکا بود، سرنگون کرد و ایالات متحده در دو دهه بازسازی افغانستان، تریلیون‌ها دلار هزینه کرد تا ثبات در این کشور را حفظ کند.

دولت بایدن در این گزارش، ترامپ را مقصر در خروج آشفته از افغانستان و بایدن را ناگزیر به اجرای توافق دوحه با طالبان دانست.

ترامپ در واکنش به انتشار این گزارش در شبکه اجتماعی خود تروث‌سوشیال نوشت: «این احمق‌ها در کاخ سفید که به طور سیستماتیک کشور ما را ویران می‌کنند، آن هم به رهبری بزرگترین احمقشان بایدن، یک بازی جدید راه انداختند، تا اطلاعات نادرست جدیدی را ارائه کنند. «ترامپ» را به خاطر بی‌کفایتی خودشان در افغانستان سرزنش می‌کنند. من هم مثل بقیه شاهد وقوع این فاجعه (خروج پرهرج‌ومرج از افغانستان) بودم، دیدم که آن‌ها ابتدا ارتش را از افغانستان خارج کردند، ۸۵ میلیارد دلار تجهیزات نظامی (به طالبان) دادند و اجازه کشتن سربازان ما را دادند و آمریکایی‌ها را پشت سر رها کردند، بایدن مسئول است نه فرد دیگر.»

پیش از این پومپئو، وزیر خارجه سابق دولت ترامپ نیز با انتقاد از عملکرد دولت بایدن گفته بود که بایدن قیدوشرط‌های خروج آمریکا از افغانستان را که دولت ترامپ به طالبان ابلاغ کرده بود، حذف کرد و خروج نیروهای آمریکا را تبدیل به خروج بی‌قیدوشرط از افغانستان کرد و این کار باعث جسور شدن طالبان شد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی