Search
Asset 2

بایدن از رهبران کنگره خواست بسته کمک‌های خارجی را در پی حمله ایران به اسرائیل تصویب کنند

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، از رهبران کنگره خواست بسته کمک‌های خارجی چندمیلیارد دلاری برای اسرائیل و اوکراین را هرچه زودتر در مجلس نمایندگان تصویب کنند.
کاخ سفید در واشنگتن در ۲۵ مارس ۲۰۲۴ (Madalina Vasiliu/The Epoch Times)

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، از رهبران کنگره خواست بسته کمک‌های خارجی چندمیلیارد دلاری برای اسرائیل و اوکراین را هرچه زودتر در مجلس نمایندگان تصویب کنند.

براساس بیانیه مطبوعاتی کاخ سفید در ۱۴ آوریل، جو بایدن با چاک شومر، رهبر اکثریت سنا و نماینده دموکرات نیویورک، میچ مکانل، رهبر اقلیت سنا و نماینده جمهوری‌خواه کنتاکی و حکیم جفریز، رهبر اقلیت مجلس نمایندگان و نماینده دموکرات نیویورک، ملاقات کرد تا طرفین درباره حمله بی‌سابقه ایران به اسرائیل صحبت کنند.

جمهوری اسلامی و نیروهای نیابتی تحت حمایت آن روز شنبه بیش از ۳۰۰ موشک به سمت اسرائیل پرتاب کردند. براساس گزارش‌ها، حدود ۹۹ درصد از پرتابه‌ها رهگیری شدند. مقامات آمریکایی و اسرائیلی ادعا می‌کنند که تقریباً هیچ آسیبی به زیرساخت‌های اسرائیل وارد نشده است.

در بیانیه کاخ سفید آمده است که «رئیس‌جمهور آمریکا در صحبت‌های خود از نیاز فوری به تصویب هرچه سریع‌تر الحاقیه امنیت ملی در مجلس نمایندگان صحبت کرد.»

بسته کمک‌های خارجی ۹۵ میلیارد دلاری، که شامل کمک به اوکراین و اسرائیل می‌شود، پیش‌تر به تصویب سنا رسید اما با مخالفت جمهوری‌خواهانی که خواستار تنظیم لوایح جداگانه برای کمک به اوکراین و اسرائیل و بستن مرزهای آمریکا به روی مهاجران غیرقانونی هستند، در مجلس نمایندگان مسدود شده است.

جمهوری‌خواهان در بحبوحه بحث و جدل بر سر محدودیتی که کنگره قصد دارد روی بدهی دولت اعمال کند، خواستار کاهش مخارج شده‌اند. جمهوری‌خواهان نسبت به حمایت از هر اقدامی که باعث افزایش مخارج می‌شود و به بحران مرزی و مسئله بدهی توجه ندارد، با دیده تردید می‌نگرند.

بدهی ملی آمریکا در پایان سال ۲۰۲۳ به مبلغ بی‌سابقه ۳۴ تریلیون و کل بدهی عمومی دولت فدرال در یک سال گذشته به ۲.۶۵ تریلیون دلار رسید.

شومر از جانسون می‌خواهد به تصویب بسته کمک‌های خارجی کمک کند

چاک شومر، رهبر اکثریت سنا، ضمن تأیید دیدار رهبران کنگره در ۱۴ آوریل در پستی در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «تعهد آمریکا به امنیت اسرائیل آهنین است. ما باید به اسرائیل کمک کنیم تا در مقابله با ایران استوار بماند.»

آقای شومر در ادامه از مایک جانسون، رئیس مجلس نمایندگان، خواست تا به تصویب بسته حمایتی در مجلس کمک کند. آقای شومر مدعی است بهترین راه برای کمک به اسرائیل این است که «مجلس لایحه امنیت ملی دوحزبی را که به تصویب سنا رسیده، تصویب کند.»

آقای جانسون در مصاحبه با برنامه «رویدادهای صبح یکشنبه» در فاکس نیوز فاش کرد که سعی داشت بسته حمایتی را در هفته جاری به تصویب مجلس برساند و جزئیات نهایی بسته همچنان در دست کار است.

او گفت: «ما در هفته جاری از نو اقدام می‌کنیم و اکنون در حال جمع‌بندی جزئیات آن بسته هستیم.»

آقای جانسون افزود: «ما در حال بررسی گزینه‌ها و تمام الحاقیه‌ها هستیم.»

آقای جانسون نوامبر گذشته اعلام کرد که تأمین کمک‌های مالی برای اوکراین و اسرائیل «اولویت» دارد اما تغییر سیاست مرزی آمریکا در بحبوحه هجوم مهاجرانی که از مرزهای جنوبی وارد کشور می‌شوند نیز حائز اهمیت است. از زمان روی کار آمدن جو بایدن در ژانویه ۲۰۲۱، گشت مرزی با بیش از ۷.۶ میلیون مهاجر غیرقانونی مواجه شده که سعی داشتند از مرز عبور کنند.

آقای جانسون در پستی که در ۱۳ آوریل در شبکه اجتماعی ایکس نوشت، گفت: «این موضوع را همچنان با کاخ سفید بررسی خواهم کرد.»

او گفت: «در شرایطی‌که اسرائیل با این حمله شرارت‌آمیز از سوی ایران مواجه است، آمریکا باید عزم جزم خود را برای ایستادن در کنار متحد حیاتی خود نشان دهد. باید به جهان اطمینان دهیم که اسرائیل تنها نیست. من به تعامل با کاخ سفید ادامه می‌دهم تا روی یک پیام مناسب تأکید کنم.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی