logo_eet

بررسی فروپاشی حزب کمونیست چین

يک پليس شبه‏نظامي در ۲۸ ژوئن ۲۰۱۱، در مقابل نشان حزب کمونيست چين در ميدان تيان‏آن‏مِن واقع در شهر پکنِ چين درحال نگهباني است. (فِنگ لي/ گتي ايميجز)
يک پليس شبه‏نظامي در ۲۸ ژوئن ۲۰۱۱، در مقابل نشان حزب کمونيست چين در ميدان تيان‏آن‏مِن واقع در شهر پکنِ چين درحال نگهباني است. (فِنگ لي/ گتي ايميجز)

شرح و تفسیر گوردون جی. چانگ، کارشناس برجسته در خصوص بی‏ ثباتی حکومت تک‏‏ حزبی چین

یک پلیس شبه‏نظامی در ۲۸ ژوئن ۲۰۱۱، در مقابل نشان حزب کمونیست چین در میدان تیان‏آن‏مِن واقع در شهر پکنِ چین درحال نگهبانی است. (فِنگ لی/ گتی ایمیجز)

مدت‏های مدیدی است که مباحثات و گفتمان‏های جدّی درباره سقوط حزب کمونیست چین از طرف قشر تحصیل‏کرده و سیاستمدار، از چین رخت بربسته است. مباحثی از قبیل اینکه چگونه این امر رخ می‏دهد، چه اهمیتی دارد، و چه عواقبی را به دنبال دارد.

گوردون جی. چانگ، تحصیلکرده رشته حقوق و مؤلف کتاب سال ۲۰۰۱ به نام “سقوط قریب‏الوقوع چین” است. او حدود ۱۰ سال پیش، پیش‏بینی معروف خود را مبنی بر سقوط حزب کمونیست انجام داد و این واقعه اتفاق نیفتاد.

شاید زمان پیش‏بینی‏شده چانگ هنوز فرا نرسیده‏است، اما بحران‏های سیاسی اخیر در چین، ضعف سازمانی نظام تک‏حزبی را آشکار می‏کند.

اِپُک تایمز از این فرصت استفاده کرده تا از آقای چانگ درباره ثبات کنونی نظام کمونیستی چین سؤالاتی داشته باشد و اینکه اگر قدرت حزب با شکست مواجه شود، چه وقایعی رخ خواهد داد. آقای چانگ که شهرت خود را به خاطر پرداختن به موضوعات چین و ارائه رویکردش دراین ارتباط، به مخاطره انداخته است، می‏گوید که اگر در چین تحولات سریع و ناگهانی آشکار شود جهان نباید غافلگیر شود.

آنچه در ادامه می‏آید، نسخه ویرایش‏شده پرسش و پاسخ بین آقای چانگ و اِپُک تایمز است.

اِپُک تایمز: حزب کمونیست چین تا چه حد در مورد موضوع جانشینی رهبر به رسمیت‏ شناخته می‏شود؟

گوردون جی. چانگ: در اوایل ماه گذشته، تقریباً هرکسی اذعان داشت که حزب کمونیست چین ازطریق قوانین، راهکارها و محدودیت‏ها به خودش رسمیت داده‏، اما با وجود ماجرای وانگ لی‏جون، متوجه می‏شویم که این امر حقیقت ندارد. حزب کمونیست چین از همان آغاز یک مشکل را حل نکرده است؛ مشکلی که آفت جان حکومت‏های استبدادی بوده ‏است، و این مشکل، مسئله جانشینی است.

 اِپُک تایمز: چرا جانشینی از مشکلات حکومت‏های استبدادی به‏ ویژه حزب کمونیست چین است؟

آقای چانگ: به خاطر اینکه آنها حاکمیت قانون را قبول ندارند، قانون‏اساسی برای آنها هیچ معنایی ندارد، و انتقال قدرت فقط جدالی غیرمسلحانه و بدون رعایت قانون است.

اِپُک تایمز: اخیراً در حاکمیت حزب چه نوعی از اختلال به چشم آمده است؟

آقای چانگ: اختلالی بزرگ مشاهده شده است، زیرا شایعاتی مبنی بر وقوع کودتا‏هایی بوده است که آخرین آن را که شنیدیم، سومین کودتای امسال بوده‌است.

ما هشدار مقامات رده بالای کشوری را نه تنها از چین بلکه از سراسر دنیا شنیده‏ایم، مبنی بر اینکه چین در دام انقلاب فرهنگی دیگری سقوط می‏کند. بسیار روشن است که مشکلاتی واقعی در رأس نظام سیاسی چین وجود دارد.

اِپُک تایمز: چه چیزی باعث سقوط حزب می‏شود؟

آقای چانگ: شما هرگز نخواهید دانست. مسائل به سرعت و بدون هیچ‏گونه علائم هشداردهنده رخ می‏دهند. اگر به عنوان مثال بگویید، میوه‏فروشی که در اوایل دسامبر ۲۰۱۰، دریکی از شهرهای عقب‏افتاده تونس قصد داشت خودش را در آتش بیندازد، باعث ایجاد تغییر و تحول نه تنها در تونس بلکه در مصر و لیبی شده و سراسر کشورهای عربی را برانگیخته است، به عنوان فردی دیوانه مورد استهزا قرار می‏گیرید. اما این چیزی است که زمانیکه محمد بو‌عزیزی خود را به آتش انداخت، به طور حقیقی رخ داد.

اِپُک تایمز: در چه مرحله‏ای تغییر در نظام سیاسی روی می‏دهد؟

آقای چانگ: هیچ مرحله خاصی برای وقوع آن وجود ندارد. عالمان سیاسی فهرستی از مسائلی که برای وقوع تحولات انقلابی در یک جامعه لازم است را ارائه می‌دهند، و مردم در پی اثبات این هستند که آنها در اشتباهند. این دقیقاً ماهیت تغییر و تحول در جامعه ماست، و ما از سال ۱۹۸۹ شاهد بوده‏ایم که حکومت‏هایی یک‏شبه سقوط کردند. و در تمام آن اوقات از وقایع رخ‏داده مبهوت و متحیر هستیم…. حکومت‏هایی که یک روز خدشه‏ناپذیر به نظر می‏رسند، روزبعد سقوط می‏کنند.

اِپُک تایمز: چرا تغییر باید رخ دهد؟ چرا این موضوعی اجتناب ناپذیر است؟

آقای چانگ: اکثریت شهروندان چینی معتقدند که نظام تک‏ حزبی دیگر برای جامعه چین مدرن مناسب نیست. شما می‏دانید که اکنون پایه اقتصاد چین سست و لرزان بوده، [و] حزب کمونیست چین در حال چندتکه‏ شدن است. اقتدار دولت مرکزی درحال تحلیل‏رفتن است، ارتش از کنترل مرکزی خارج می‏شود، و مردم چین در سراسر کشور در اعتراض به خشونت به خیابان‏ها می‏ریزند. سردسته حزب کمونیست، خطرتاک‏ترین افراد روی زمین را به ‏کار گرفته است. و این موضوع مسائل بسیاری در درون خود نهان دارد.

اِپُک تایمز: موضوعات کنترل نظامی چه چیزهایی هستند؟

آقای چانگ: هو جین‏تائو دقیقاً دوهفته پیش طی هشداری علنی به سران ارتش و نیروی دریایی گوشزد کرد که آنها خادمان حزب کمونیست چین هستند. حال، آیا چنین خواهد شد حتی اگر سوگند وفاداری به پرچمِ افسران را مسلم فرض کنیم؟ شایعه کودتا هیچ‌وقت در میان دولت‌های دارای ثبات اجتماعی وجود ندارد. آخرین باری که شنیده باشید در کانادا ارتش کنترل قدرت را تصاحب کرده باشد چه زمانی بود؟

اِپُک تایمز: مقامات رسمی حزب کمونیست از موقعیت‌های کنونی‌شان سودجویی بسیاری کرده‌اند، چرا از آن چشم‌پوشی نمی‌کنند؟

آقای چانگ: آنها داوطلبانه دست به این کارنمی‌زنند، اما وقتی احساس کنند که لحظه پایانی نزدیک است، سوار هواپیما شده و دارایی‌هایشان را نیز همراه خود می‌برند. و این چیزی است که درحال حاضر روی داده است، پول‌های زیادی درحال خارج شدن از چین است.

اِپُک تایمز: به نظر نمی‌رسد که این دسته از سؤالات درباره فروپاشی حزب یا چین پس از کمونیست، بخشی از جریان معمول مباحثات پژوهشی درباره چین یا وضع‌کردن خط‌مشی ایالات متحده  باشد. چرا؟

آقای چانگ: اگر این پرسش را در ماه اوت کرده بودید، افراد کمتری احتمال سقوط حزب کمونیست را می‏دادند، اما حالا مردم دراین باره صحبت می‏کنند، نشانه ‏های سقوط آن غیرقابل تردید است. چرا این موضوع تاکنون در این بحث‌ها وجود نداشت؟ هرچند القاعده حدود پنج سال بود منافع امریکا در سراسر دنیا از جمله مرکز تجارت جهانی را هدف قرار داده‏بود اما مردم تصور نمی‏کردند که در تاریخ ۱۰ سپتامبر ۲۰۰۱، هواپیماهای القاعده به ساختمان‏های امریکا حمله کنند. به من بگویید که چرا چشم آمریکاییان به این موضوع بسته بود؟

 

[email protected]

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *