Search
Asset 2

تداوم آتش‌سوزی گسترده جنگل‌های کانادا؛ ۳۲ هزار نفر مجبور به ترک خانه‌های خود شدند 

در شرایطی که آتش‌سوزی‌های جنگلی گسترده در گوشه‌وکنار کانادا همچنان ادامه دارد، ده‌ها هزار نفر به دلیل دود و آتش‌سوزی‌های جنگلی مجبور به ترک منازل خود شدند.
کاروانی از افراد تخلیه شده در 6 مه 2016 در حالی که شعله ها و دود در امتداد بزرگراه نزدیک فورت مک موری، آلبرتا برمی خیزد به سمت جنوب حرکت می کنند.(COLE BURSTON//AFP via Getty Images)

در شرایطی که آتش‌سوزی‌های جنگلی گسترده در گوشه‌وکنار کانادا همچنان ادامه دارد، ده‌ها هزار نفر به دلیل دود و آتش‌سوزی‌های جنگلی مجبور به ترک منازل خود شدند. 

مقامات کانادا روز گذشته اعلام کردند که ۴۳۱ نقطه از جنگل‌های این کشور درگیر آتش‌سوزی است که در این میان ۲۰۰ کانون آتش‌سوزی غیر قابل کنترل اعلام شد. 

در حال حاضر حدود ۵ هزار پرسنل آتش‌نشانی مشغول مبارزه با آتش‌سوزی جنگلی در این کشور هستند و از آتش نشانان از کشورهای دیگر از جمله استرالیا برای کمک به مهار آتش به کانادا وارد شده اند.  انتظار می‌رود در روزهای آینده صدها آتش‌نشان دیگر از شیلی، کاستاریکا، اسپانیا و پرتغال وارد کانادا شوند. 

گفته شده که به دنبال این آتش‌سوزی گسترده که دود ناشی از آن به نروژ نیز رسید، نزدیک به ۳۲ هزار نفر در نقاط مختلف کانادا مجبور شدند برای فرار از دود غلیظ و آتش‌سوزی‌های جنگلی منازل خود را ترک کنند. 

از سوی دیگر شان فریزر، وزیر مهاجرت فدرال کانادا، اعلام کرد که برخی از ویزای کاری و دانشجویی برای افراد آسیب‌دیده از آتش‌سوزی تمدید خواهد شد.  

به گفته او اتاوا همچنین قصد داشت گذرنامه‌ها، کارت‌های اقامت دائم، مدارک شهروندی و سایر اسناد مسافرتی را که ممکن است در اثر شعله‌های آتش از بین رفته باشند، به‌صورت رایگان جایگزین کند. 

همچنین بیل بلر، وزیر آمادگی اضطراری، در اتاوا گفت: «متأسفانه این آتش‌سوزی‌ها به عنوان بدترین فصل آتش‌سوزی قرن بیست و یکم در کانادا شناخته می‌شود 

به نظر می‌رسد در استان کبک شرایط طی چند روز گذشته بسیار بهتر شده است و دلیل اصلی آن هم بارش باران است که به آتش‌نشانان کمک کرد بتوانند بخشی از آتش‌سوزی‌های این منطقه را مهار کنند. اما در بخش‌های دیگر کانادا مانند نوا اسکوشیا، مناطق غربی شهر ادمونتون در استان آلبرتا، بخش‌های زیادی از استان بریتیش کلمبیا و مناطقی در شمال استان انتاریو همچنان آتش‌سوزی‌ها در حال گسترش است و تا کنون تلاش‌ها برای مهار ارتش در این مناطق ناکام بوده است. 

هفته گذشته وزش باد باعث شد که دود ناشی از آتش‌سوزی‌های کانادا که ابتدا استان‌ آلبرتا در غرب و نوا اسکوشیا در شرق کانادا را در بر گرفت و سپس در استان کبک نیز گسترش یافت به مناطق شرقی آمریکا نیز رسید و تنفس را برای بیش از ۱۰۰ میلیون آمریکایی دشوار کرد. 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی