logo_eet

سردرگمی مصرف‌‏کنندگان از اخبار متناقض تغذیه

مصرف مکمل‌‌‏های غذایی حاوی ویتامین ای و سلنیوم، خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می‌‌‏دهد. (czekma13/photos.com)
مصرف مکمل‌‌‏های غذایی حاوی ویتامین ای و سلنیوم، خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می‌‌‏دهد. (czekma13/photos.com)
اخبار متناقض تغذیه مثل خبرهایی راجع‎به ویتامین‌‏ها، باعث می‌‏شود که برخی‌‏از افراد توصیه‌‏های مربوط‌‏ به تغذیه و سلامت را نادیده بگیرند. (czekma13/photos.com)

 

در‌‏مقاله‌‏ای در مجله‌‏ی جامعه‌‏ی سلامتی آمده است: «ارائه‎ی اخبار متناقض درباره‌‏ی فواید برخی موادغذایی، ویتامین‌‏ها و مکمل‌‏های غذایی در‌‏بیشتر مواقع منجر‌‏به سردرگمی و واکنش منفی مردم نسبت ‌‏به توصیه‎های غذایی می‌‏شود.»

دکتر ربکا ناگلر، استادیار دانشگاه مینه‌‏سوتا در رشته‌‏ی روزنامه نگاری و ارتباطات جمعی و نویسنده‌‏ی این مقاله می‌‏گوید: «این سردرگمی و واکنش نه‌‏تنها باعث شده که مردم کمتر به خبرهای سلامتی توجه نشان دهند، بلکه باعث روی آوردن بیشتر آن‌‏ها به توصیه‌‏هایی مثل خوردن میوه و سبزی فراوان و ورزش کردن شده است.».

نگلار به تحلیل پاسخ‌‏های جمع‌‏آوری شده‌‏ی ۶۳۱ نفر از افراد بالغ شرکت‌‏کننده در نظرسنجی سازمان ملی جامعه‌‏ی بهداشتی آننبرگ در سال ۲۰۱۰ پرداخته‌‏است. از شرکت‌‏کنندگان سوال شده‌‏بود که تا چه اندازه اخبار متناقض و متضادی از رسانه‌‏هایی مثل روزنامه، تلویزیون، رادیو و اینترنت درباره‌‏ی چهار ماده‌‏ی غذاییِ شراب قرمز یا هر‌‏نوع نوشیدنی الکلی، ماهی، قهوه و ویتامین‌‏ها یا دیگر مکمل‌‏های غذایی می‌‏شنوند.

بیش‌‏از ۷۱ درصد از این افراد بیان داشتند که در‌‏حد متوسط یا بالایی از این‌‏گونه خبرها می‌‏شنوند. آن‌‏هایی که بیشتر در معرض این‌‏گونه اخبار قرار گرفته بودند، بیشترین سردرگمی را داشتند. سردرگمیِ بیشتر، به‌‏طورغیرمستقیم با واکنش منفی نسبت‎به توصیه‌‏های سلامتی درارتباط است؛ به‌‏طوری که این افراد این موضوع را با جملاتی مثل «توصیه‌‏های غذایی باید با خوردن نمک همراه باشد» و یا «دانشمندان نمی‌‏دانند که چه نوع غذایی برای انسان مفید است» تصدیق کردند.

حتی زمانی‌‏که این نظرسنجی به سن، تحصیلات یا میزان کلی بدگمانی محدود شد، این نکته باز هم صحیح بود. این سردرگمی و واکنش، تا‌‏حدی به ورزش نکردن یا نخوردن میوه و سبزیجات نیز مربوط است.

نگلار در این مقاله توضیح می‌‏دهد که بسیاری از افراد، اخبار سلامتی را از رسانه‌‏هایی دریافت می‌‏کنند که این موضوع را که مطالعات به‌‏طور پیوسته در‌‏حال به‌‏روزرسانی است، خاطر‌‏نشان نمی‌‏کنند. به‌‏علاوه مؤسسات مختلف تحقیقاتی ممکن است نتایج متفاوتی را در موضوعاتی مشابه ارائه دهند و یا نتایجی از موضوعات مربوط به‌‏هم را ارائه دهند که باعث سوء‌‏تفاهم شوند؛ مثلاً یافته‌‏هایی مثل روغن‌‏ ماهی که برای قلب مفید است، اما ممکن است آلوده به جیوه باشد که برای بدن مضر است.

نگلار بیان می‌‏کند: «آیا مردم می‌‏توانند با این‌‏گونه پیام‌‏ها کنار بیایند؟ آیا مفهوم آن را متوجه می‌‏شوند؟» وی می‌‏افزاید احتمالاً این اشتباه تنها از طرف روزنامه‌‏نگاران که کار خود را در توضیح کامل پژوهش به‌‏خوبی انجام نداده‌‏اند، نیست زیرا چشم‌‏انداز رسانه با کاهش میزان روزنامه‌‏ها تغییر می‌‏کند و در‌‏مقابل، رسانه‌‏های اجتماعی مثل وبلاگ‌‏ها و فیس‌‏بوک در‌‏حال رشد هستند.

دکتر ایوان اُرانسکی، نائب‌‏رئیس و سر‌‏مقاله‌‏نویس سایت پزشکی MedPage today و نائب‌‏رئیس انجمن روزنامه‌‏نگاران بخش مراقبت‎های بهداشتی می‎گوید: «نویسنده‌‏ی این مقاله به این موضوع اشاره می‌‏کند که ارتباطی میان سردرگمی مردم و روزنامه‌‏نگاری وجود دارد. افرادی که نسبت‌‏به تغذیه سردرگم می‌‏شوند، در‌‏وهله‌‏ی اول رسانه‌‏ها را به‌‏خاطر این سردرگمی سرزنش می‌‏کنند.»

وی اضافه می‌‏کند که روزنامه‌‏نگاران باید از دادن اخباری که تنها از یک منبع مطالعاتی می‌‏آیند، بپرهیزند و به‌‏جای آن اخباری که دارای منابع مختلف مطالعاتی هستند، گزارش دهند و اگر گزارش آن‌‏ها تنها یک منبع داشت، باید خود اطلاعاتی کافی در گزارش خود بگنجانند.

اپک‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *