Asset 2

محکومیت چهار شهروند بهایی و اعدام یک زندانی سیاسی در ایران  

مجکوم شدن چهار شهروند بهایی مجموعا به ۱۲ سال زندان
(Public Domain)

شعبه سی و شش دادگاه تجدیدنظر استان تهران، چهار شهروند بهایی را مجموعا به ۱۲ سال زندان محکوم کرد.  

همچنین سامان محمدی خیاره، شهروند سنندجی به اتهام «محاربه و تشکیل گروههای مسلح» سحرگاه دوشنبه در زندان قزل‌حصار اعدام شد.  

پیش از اعدام، سامان محمدی هفت سال در زندان قرل‌حصار در انتظار اجرای حکم اعدام بود.   

خبرگزاری هرانا، رسانه خبری فعالان حقوق بشر در ایران گزارش می‌دهد که «براساس حکمی که توسط شعبه سی و شش دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست قاضی عباسعلی حوزان و مستشار خسرو خلیلی مهدریجی صادر شده است، شادی شهیدزاده به پنج سال حبس، عطاءاله ظفر و ولی‌‌اله قدمیان هر کدام به دو سال حبس و منصور امینی به سه سال حبس محکوم شدند.»  

این حکم روز چهارشنبه یازدهم اکتبر به متهمان ابلاغ شد. دادگاه این شهروندان را به «عضویت در گروه‌ها و دسته‌جات غیرقانونی با هدف بر هم زدن امنیت کشور» متهم کرده است.  

گفته می‌شود که این چهار شهروند در اردیبهشت امسال در ارتباط با مساله دفن اجساد بهائیان در آرامستان بهایی تهران توسط نیروهای امنیتی به بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده‌اند.   

این ارگان فعالان حقوق بشر افزوده است که در ماه‌های اخیر مسئولان بهشت زهرا در تهران به بهانه‌های مختلف مانع دفن شهروندان بهایی در آرامستان بهائیان تهران شده‌اند و حتی بدون اجازه خانواده‌ها، بستگانشان را در آرامستان خاوران دفن کرده‌اند.    

هرانا هم چنین گزارش داده است که یک شهروند بهایی ساکن یزد روز پنج شنبه گذشته سیزدهم مهر توسط ماموران وزارت اطلاعات ایران بازداشت شده است و از سرنوشت او هیچ خبری در دست نیست.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی