logo_eet

واکنش جمهوری‌خواهان به گزارش نشت ویروس کرونا از آزمایشگاهی در ووهان

آزمایشگاهی در ووهان چین,آزمایش کروناویروس کووید۱۹
این عکس که در 4 آگوست 2021 گرفته شده است، تکنسین‌های آزمایشگاهی را نشان می‌دهد که از تجهیزات حفاظت شخصی (PPE) بر روی نمونه‌هایی برای آزمایش کروناویروس کووید-19 در آزمایشگاه Fire Eye، یک مرکز آزمایش کووید-19، در ووهان در استان هوبی مرکزی چین کار می‌کنند. (STR/AFP via Getty Images)

نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره آمریکا در واکنش به انتشار گزارش محرمانه وزارت انرژی آمریکا مبنی بر نشت ویروس کرونا از آزمایشگاهی در ووهان چین، عنوان کردند که این یافته‌ها آن چیزی را که مدت‌ها به آن مشکوک بودند، تایید می‌کند.

روزنامه وال‌استریت ژورنال عنوان کرد که بر مبنای جمع‌بندی یک گزارش محرمانه اطلاعاتی ایالات متحده، ویروس کرونا ابتدا از آزمایشگاهی در ووهان چین به بیرون نشت کرده است و موجب بروز همه‌گیری کرونا در جهان شد.

جیم جردن، نماینده جمهوری‌خواه اوهایو در واکنش به گزارش وال‌استریت ژورنال در توییتر نوشت: «دولت به آنچه که آمریکای واقعی همیشه می‌دانست، دست یافت.»

این اظهار نظر در حالی مطرح می‌شود که تعدادی از نمایندگان جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان ایالات متحده قصد مذاکره برای آغاز تحقیقات در مورد منشا ویروس کووید۱۹ را دارند.

قانونگذاران جمهوری‌خواه به دنبال آغاز همه‌گیری کرونا در سال ۲۰۲۰ اعلام کردند که ویروس کووید۱۹ از آزمایشگاه ووهان به بیرون درز کرده است، اما برخی از متخصصان بهداشت و رسانه‌های قدیمی این نظریه را رد کردند و طرفداران این نظریه را نژادپرست و حامی تئوری توطئه نامیدند.

سانسور در شبکه‌های اجتماعی با لابی نزدیکان بایدن

همچنین برخی از قانونگذاران جمهوری‌خواه آنتونی فائوچی، رئیس سابق مؤسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا را به تبانی با شرکت‌های بزرگ فناوری مانند فیس‌بوک و توییتر برای سانسور گزارش‌هایی مربوط به نظریه نشت ویروس از آزمایشگاه به بهانه سرکوب «اطلاعات غلط»، متهم کردند.

سناتور اریک اشمیت نیز در توییتر نوشت: «فائوچی این را می دانست اما به دلیل تامین مالی آزمایشگاه ووهان آن را رد کرد.»

او در ادامه این توییت نوشت: «ما می دانیم که بعداً چه اتفاقی افتاد، زمانی که فائوچی برای سانسور با شرکت‌های فناوری مذاکرده کرد. من این تبانی را افشا کردم و تلاش خواهم کرد تا اطمینان حاصل کنم که این نوع سانسور هرگز دوباره تکرار نشود.»

اندی بیگز، نماینده دیگرجمهوری‌خواه نیز روز گذشته در توییتر نوشت: «آمریکایی‌ها این را از روز اول می‌دانستند. متاسفانه، شرکت‌های بزرگ فناوری و دولت آنها را ساکت کردند.»

جمهوری‌خواهان و منتقدان فائوچی نگرانی‌هایی را در مورد تأمین مالی مؤسسه ویروس‌شناسی ووهان توسط مؤسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا از طریق یک شرکت واسطه مطرح کرده‌اند.

مؤسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا حدود ۳.۴ میلیون کمک بلاعوض به این شرکت واسطه اعطا کرده بود.

جمهوری‌خواهان پیش‌تر ایمیل‌هایی را منتشر کردند که نشان می‌داد فائوچی در اوایل همه‌گیری از سوی دانشمندان ارشد مطلع شده بود که نظریه مبنی بر اینکه کووید-۱۹ منشأ طبیعی دارد «بسیار بعید» است، و این در حالی بود که فائوچی به‌طور علنی نظریه منشاء طبیعی شیوع ویروس کرونا را تبلیغ می‌کرد.

اخبار مرتبط