Search
Asset 2

تشکیل پرونده قضایی برای مهدی یراحی بعد از انتشار ترانه «روسریتو» 

تشکیل پروند قضایی برای مهدی یراحی کرد در پی انتشار ترانه «روسریتو» که به ادعای خبرگزاری «غیرقانونی و خلاف اخلاق و عرف جامعه اسلامی» است
(Public Domain)

مرکز رسانه‌ای قوه قضاییه جمهوری اسلامی اعلام کرد در پی انتشار ترانه «روسریتو» از سوی مهدی یراحی که به ادعای خبرگزاری «غیرقانونی و خلاف اخلاق و عرف جامعه اسلامی» است، برای وی پرونده قضایی تشکیل شد. 

خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضائیه جمهوری اسلامی از تشکیل پرونده قضایی برای مهدی یراحی، خواننده حامی اعتراضات سراسری سال گذشته ایران، به دلیل خواندن یک «ترانه غیرقانونی» خبر داده است. 

میزان نوشت: ترانه‌ای که مهدی یراحی اخیراً منتشر کرده است «غیرقانونی و خلاف اخلاق و عرف جامعه اسلامی» است و مدعی شد به دنبال تشکیل پرونده قضایی برای مهدی یراحی، برخورد مقتضی قضایی با وی صورت خواهد گرفت. 

مهدی یراحی به تازگی آهنگ «روسریتو …» را در حمایت از دختران و زنان معترض به حجاب اجباری منتشر کرده است. این آهنگ با تغییری کوچکی در شعر، بازخوانی ترانۀ «از خودت خبر بیار» اوست که چهار سال پیش‌تر منتشر شده بود. 

این ترانه واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی را در پی داشت و نام این اثر به هشتگ در شبکه اجتماعی ایکس (توییتر سابق) تبدیل شد. 

در موزیک ویدئو این ترانه، تصاویری از اعتراض‌های زنان در ایران و از سر برداشتن روسری در خیابان‌های ایران به تصویر کشیده شده است. این اولین بار نیست که مهدی یراحی حمایتش از خیزش سراسری را اعلام می‌کند. 

مهدی یراحی در سال ۱۳۹۷ ترانه‌ای انتقادی درباره جنگ ایران و عراق و طولانی شدن این جنگ منتشر کرد که باعث شد ممنوع‌الکار شود. او با اشاره به «چهار سال ممنوعیت از کار و تحمیل خانه‌نشینی» گفته بود به‌رغم فشارها و پرونده‌های قضایی، در ایران است و «ایستادگی» می‌کند. 

مهدی یراحی پیش‌تر نیز در بحبوحه اعتراضات سال گذشته ترانه دیگری نیز منتشر کرده بود. انتشار ترانه «سرود زن» از مشهورترین کارهای اعتراضی خوانندگان حامی اعتراضات در سال گذشته است که مهدی یراحی منتشر کرد و بازتاب گسترده‌ای در سطح شبکه‌های اجتماعی داشت و با استقبال بی‌نظیری از سوی شهروندان معترض مواجه شد. 

مهدی یراحی در ۲۲ اسفند سال گذشته از ممنوع‌المعامله شدنش از طرف حکومت جمهوری اسلامی خبر داده بود. 

پس از اعتراضات سراسری در ایران فشار بر هنرمندان و بازیگران افزایش یافت. پیش از تشکیل پرونده برای مهدی یراحی هنرمندان و خوانندگان دیگری از سوی نهادهای انتظامی و امنیتی تحت فشار و بازداشت قرار گرفتند که توماج صالحی خواننده رپ و شروین حاجی‌پور خواننده ترانه معروف «برای» از جمله این خوانندگان هستند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی