Search
Asset 2

تحقیقات جدید: تزریق واکسن کرونا ممکن است منجر به خونریزی غیرطبیعی واژن شود

تزریق واکسن
تزریق واکسن (PHILIPPE LOPEZ/AFP via Getty Images)

دانشمندان نروژی به تازگی یکی از عوارض جانبی غیرمعمول تزریق واکسن کرونا را شناسایی کرده‌اند. مطالعه آن‌ها نشان می‌دهد که واکسن‌های مدرنا و فایزر در بروز خونریزی‌های غیرطبیعی در زنان نقش دارد.

محققان حدود ۲۲ هزار زن در مراحل مختلف زندگی شامل دوره‌های مختلف یائسگی و باروری را مورد بررسی قرار دادند و دریافتند که ۳.۳ درصد از زنان در دوره بعد از یائسگی ۱۴.۱ درصد از زنان نزدیک به دوره یائسگی و ۱۳.۱ درصد از زنان در دوره قبل از یائسگی یک دوره خونریزی غیرطبیعی واژن را بعد از تزریق واکسن کرونا تجربه کرده‌اند.

در این تحقیق که به صورت یک مقاله در نشریه ساینس ادونس منتشر شده، آمده است که حدود نیمی از خونریزی‌های واژینال بعد از گذشت چهار هفته از تزریق واکسن اتفاق افتاده است، درحالی‌که خطر بروز خونریزی در زنان یائسه در دوره زمانی بیست‌وهشت روز بعد از تزریق واکسن دو تا سه برابر بیشتر از قبل از تزریق واکسن بود، احتمال خونریزی در بین زنانی که در سنین نزدیک به دوره یائسگی بودند و زنان در دوره پیش از یائسگی، سه تا پنج برابر بیشتر از زنان یائسه بود.

محققان هم‌چنین متوجه شدند که زنان در دوره پیش از یائسگی، بعد از تزریق واکسن مدرنا، ۳۲ درصد بیشتر از واکسن فایزر در معرض خونریزی واژینال بودند.

چگونه واکسیناسیون باعث خونریزی می‌شود؟

کریستین بلیکس، نویسنده این تحقیق و همکارانش در موسسه بهداشت عمومی نروژ که این بررسی را انجام داده‌اند، می‎گویند که تیم آن‌ها از ابتدای همه‎گیری ویروس کرونا، هر دو هفته، پرسشنامه‌هایی برای بررسی اثرات همه‌گیری بر شرکت‌کنندگان ارسال می‌کردند.

برخی از زنان در سال ۲۰۲۱ در پاسخ به پرسشنامه‌ها اعلام کردند که بعد از تزریق واکسن، خونریزی‌های شدید قاعدگی و غیرعادی را تجربه کرده‌اند. این اتفاق باعث شد که او و همکارانش به طور سیستماتیک، تاثیر واکسن‌ها را بر قاعدگی زنان بررسی کنند.

طبق این بررسی هیچ شواهد روشنی برای علت بروز عوارض خونریزی بعد از واکسن وجود ندارد، اما یک نظریه این است که پروتئین سارس کووید دو (SARS-CoV-2) در ترکیب این واکسن‌ها باعث بروز چنین عوارضی شده باشد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی