Search
Asset 2

مرگبارترین سال ثبت شده برای مهاجران با نزدیک به ۸۶۰۰ مرگ و مفقودی در سال ۲۰۲۳

سازمان بین المللی مهاجرت اعلام کرد که در سال ۲۰۲۳، حداقل ۸۵۶۵ نفر طی مسیرهای مهاجرت در سراسر جهان جان خود را از دست داده یا مفقود شده‌اند
حدود ۶۵ مهاجر در ۶ مارس ۲۰۲۴ از کانال انگلیس عبور می‌کنند. (Dan Kitwood/Getty Images)

سازمان بین المللی مهاجرت اعلام کرد که در سال ۲۰۲۳، حداقل ۸۵۶۵ نفر طی مسیرهای مهاجرت در سراسر جهان جان خود را از دست داده و یا مفقود شده‌اند که این مرگبارترین آمار ثبت شده در تاریخ مهاجرت طی یک دهه گذشته است.

بر اساس داده‌های جمع‌آوری شده توسط پروژه مهاجران گمشده،تعداد تلفات در سال ۲۰۲۳ نشان‌دهنده افزایش ۲۰ درصدی نسبت به سال ۲۰۲۲ است.

سازمان بین المللی مهاجرت ضمن هشدار در این زمینه اعلام کرده که این آمار نیاز فوری به اقدام برای جلوگیری از تلفات بیشتر مهاجران را نشان می‌دهد.

این سازمان در گزارش خود تصریح کرده که پیکر بیش از دو سوم مهاجرانی که مرگ آنها تایید شده، همچنان پیدا نشده است و این موضوع خانواده‌ها و جوامع را با فقدان مبهم و دردناک عزیزانشام مواجه کرده است.

هیچ انسانی نباید مجبور شود برای زندگی بهتر جان خود را به خطر بیاندازد

اوگوچی دانیلز، معاون مدیرکل سازمان بین‌المللی مهاجرت گفته است که هر یک از تلفات یک تراژدی انسانی وحشتناک است که خانواده‌ها و جوامع را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

دانیلز گفته که این ارقام هولناک جمع‌آوری‌شده توسط پروژه مهاجران گمشده همچنین یادآور این است که ما باید مجدداً متعهد به اقدامات بزرگ‌تری باشیم که می‌تواند مهاجرت امن را برای همه تضمین کند.

این مقام سازمان مهاجرت تاکید کرده که در ۱۰ سال آینده مردم نباید مجبور باشند که جان خود را در جستجوی زندگی بهتر به خطر بیاندازند.

۶۰ درصد از مرگ‌ها به دلیل غرق شدن رخ داده است

بنابر گزارش سازمان بین‌المللی مهاجرت، نزدیک به ۶۰ درصد از مرگ‌های ثبت شده با غرق شدن مرتبط است.

این سازمان بر ضرورت تقویت ظرفیت‌های جستجو و نجات و تسهیل مسیرهای مهاجرت ایمن و قانونمند برای جلوگیری از تلفات انسانی تاکید کرده است.

بر اساس گزارشی که دولت بریتانیا در دی‌ ماه ۱۴۰۲ منتشر کرد، ایرانی‌ها در رتبه دوم پناهجویانی قرار دارند که در سال ۲۰۲۳ به‌طور غیرقانونی از کانال مانش وارد بریتانیا شدند.

افغانها در صدرهستند و پس از آن، ایرانی‌ها، شهروندان ترکیه، اریتره‌ و عراقی‌ در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

بر اساس گزارش‌ها، ایرانیان بیشترین تعداد پناهجویان غیرقانونی در ورود به بریتانیا را طی پنج سال گذشته تشکیل داده‌اند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی