Asset 2

 مرگ بیش از ۲۷۰ ورزشکار آمریکایی پس از واکسیناسیون

(Shutterstock)
(Shutterstock)

داده‌های یک نامه اخیر بازبینی کارشناسی به سردبیر نشان می‌دهد بیش از ۲۷۰ نفر از ورزشکاران فعلی و سابق در آمریکا، پس از دریافت واکسن‌های کووید۱۹، به دلیل ایست قلبی یا مشکلات حاد دیگر، فوت کرده‌اند.

داده‌های این نامه که توسط پاناجیس پلیکرتیس، زیست‌شناس ساختاری و پزشک داخلی دارای برد پزشکی و دکتر پیتر مک کالوگ متخصص قلب نوشته شد، نشان می‌دهد از سال ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۲ دست‌کم ۱۶۱۶ ایست قلبی یا سایر عوارض پزشکی مهم در کل جهان در میان ورزشکاران واکسینه شده ثبت شده است و ۱۱۱۴ مورد از این تعداد، منجر به فوت شده‌اند.

همچنین داده‌های جهانی نشان داد ۲۷۹ نفر از این تعداد مرگ‌ومیر بین سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۲، مربوط به ورزشکاران فعلی و سابق آمریکایی بود.

احتمال ایست قلبی و فوت ناگهانی ناشی از مشکلات قلبی در میان ورزشکاران، کمتر از غیرورزشکاران است. پژوهشی در آمریکا در سال ۲۰۱۶ محاسبه کرد احتمال مرگ ناگهانی قلبی در افراد غیرورزشکار در مقایسه با ورزشکاران، ۲۹ برابر بیشتر است.

مک کالوگ به اپک تایمز گفت، یکی از دلایل این موضوع این است که «عموما غربالگری برای علل رایج مرگ ناگهانی در زمین بازی برای ورزشکاران انجام می‌شود.»

کاردیولوژی هایپرتروفی یا بزرگ شدن عضلات قلب که تقریبا ۵۰ درصد موارد مرگ‌ومیر قلبی ناگهانی در ورزشکاران را در بر می‌گیرد و سایر ناهنجاری‌هاری قلبی که رواج کمتری دارند، در ورزشکاران غربالگری می‌شود.

مک کالوگ معتقد است غربالگری متمرکز و فشرده سبب می‌شود ورزش‌های مسابقه‌ای، ایمن‌تر از فعالیت‌های ورزشی روزمره باشند.

افزایش ناگهانی مرگ‌ومیر قلبی در ورزشکاران، پس از واکسیناسیون

مک کالوگ به پژوهشی اروپایی اشاره کرد که رد مرگ‌های ناگهانی قلبی را در ورزشکاران اروپایی در طی ۳۸ سال از ۱۹۶۶ تا ۲۰۰۴ دنبال کرد. این پژوهش، ۱۱۰۱ مرگ قلبی را در این فاصله زمانی گزارش کرد، که طبق برآورد پلیکرتیس، حدود ۲۹ مرگ در هر سال بوده است.

برآوردها نشان می‌دهد هر ساله در آمریکا، ۱۰۰ تا ۱۵۰ ورزشکار با مرگ ناگهانی فوت می‌کنند.

داده‌های ذکر شده در نامه نشان داد تنها در سال ۲۰۲۲، بیش از ۱۹۰ فوت ناشی از ایست قلبی یا عوامل دیگر در میان ورزشکاران فعلی و سابق گزارش شده است. مرگ ورزشکارانی که وضعیت واکسیناسیون نامشخص دارند و ورزشکارانی که نامشان در رسانه‌ها مطرح نشد، در این آمار ذکر نشده است.

مک کالوگ گفت با نگاهی به داده‌ها «تردیدی باقی نمی‌ماند» که مرگ‌های قلبی ناگهانی پس از واکسیناسیون افزایش یافته است.

بسیاری از آمارهای مربوط به مرگ‌های ناگهانی قلبی ذکر شده در رسانه‌ها، مربوط به بازیکنان مسابقات حرفه‌‌ای است و به گفته مک کالوگ، جمع‌آوری داده‌های مربوط به ورزشکاران دانشگاه‌ها، دبیرستان‌ها و سایر لیگ‌های بین‌المللی، اطلاعات جامع‌تری درباره این موضوع در اختیارمان می‌گذارد. او به پژوهش‌هایی اشاره کرد که افزایش بالای میوکاردیت (آماس عضله قلبی) را پس از واکسیناسیون کووید۱۹ نشان داده‌اند.

پیش از همه‌گیری، پژوهشی در سال ۲۰۱۷ در فنلاند نشان داد نرخ میوکاردیت در بین کودکان ۱۵ سال و کمتر، ۱۹.۵ نفر در هر یک میلیون نفر بود. پژوهش دیگری در سال ۲۰۱۲ در ژاپن درباره پذیرش کودکان در بیمارستان، حتی نرخ کمتر ۲.۶ مورد به ازای هر یک میلیون نفر را در کودکان سن ۱ تا ۱۷ ماه گزارش کرد.

پژوهشگران در داده‌های منتشر شده توسط مراکز کنترل و پیشگیری بیماری (CDC) در ژوئن ۲۰۲۱ (پی‌دی‌اف) پیش‌بینی کردند نرخ میوکاردیت در پسران ۱۲ تا ۱۷ ساله واکسینه شده، ۶۳ نفر به ازای هر یک میلیون نفر خواهد بود. پژوهشگران CDC متوجه شدند در سال بعد، موارد میوکاردیت در پسران جوان بیش از این میزان افزایش یافته بود (پی‌دی‌اف). پژوهشی از پژوهشگران کیسر پرماننتی (پی‌دی‌اف) که در اوت ۲۰۲۲ منتشر شد، تخمین زد پس از دریافت دوز دوم واکسن، نرخ میوکاردیت در کودکان ۱۲ تا ۱۷ سال، ۱۸۶ مورد از هر یک میلیون نفر خواهد بود. این عدد در پسران تا ۳۷۷ نفر از هر یک میلیون نفر، افزایش یافت.

یک پژوهش تایلندی در بررسی‌های بعدی دریافت، ۲.۳ درصد کودکانی که دو دوز واکسن mRNA دریافت کردند، صدمه قلبی داشتند. پژوهش دیگری نیز ۷۷۷ نفر از کارکنان حوزه سلامت و مراقبت را بررسی کرد که دوز بوستر دریافت کردند و ۲.۸ درصد آنها، صدمه قلبی گزارش کردند. بنابراین به گفته مک کالوگ اگر نتایج به شکل قیاسی برون‌یابی شوند، حدود ۲۵۰۰۰ نفر در هر میلیون نفر، ممکن است پس از دو یا سه دوز واکسن کووید۱۹، از صدمات قلبی آسیب ببینند.

مک کالوگ گفت «من به شدت نگرانم. این یک مشکل سلامت همگانی است. از نظر من لازم است افراد وضعیت واکسیناسیون خود را افشا کنند.»

«ما شاهد گزارش ارقام عمومی یا ورزشکارانی هستیم که یکی پس از دیگری، به شکل ناگهانی و بدون دلیل مشخصی، فوت می‌کنند. خانواده‌ها، کارکنان حوزه درمان، پزشکان و گزارشگران باید وضعیت واکسیناسیون این افراد را اعلام کنند. آنها واکسن‌های تحقیقاتی هستند و در پژوهش‌های بازبینی کارشناسی مشخص شده است تزریق واکسن با آمار مرگ افراد مرتبط بوده است.»

یک پژوهش کالبدشکافی آلمانی، ۲۵ نفر را ارزیابی کرد که ظرف ۲۰ روز پس از دریافت واکسن، به شکل غیرمنتظره‌ای فوت کردند. چهار نفر از آنها بدون هیچ نشانه بیماری دیگری منتهی به مرگ غیرمنتظره، به میوکاردیت دچار شدند.

نویسندگان نتیجه گرفتند پژوهش‌های کالبدشکافی نشان داد مرگ افراد به دلیل نارسایی قلبی بود و میوکاردیت می‌توانست «یک عارضه جانبی بالقوه پس از تزریق واکسن‌های mRNA و ضد سارس-کووید۲ باشد.»

همچنین شایان ذکر است موارد میوکاردیت در سال ۲۰۲۰ در بیماران واکسینه نشده مبتلا به کووید۱۹ نیز گزارش شده است، و پژوهش‌ها نشان داده است ویروس می‌تواند موجب صدمه قلبی شود. اما همچنان این بحث مطرح است که آیا صدمات قلبی که بیماران تجربه می‌کنند، به دلیل میوکاردیت یا دلایل دیگر رخ می‌دهد یا خیر.

پژوهشی که در آوریل ۲۰۲۲ منتشر شد نشان داد افزایش میوکاردیت و پریکاردیت اهمیت آماری زیادی در میان افراد واکسینه نشده مبتلا به کووید۱۹ ندارد. محققان حدود ۱۹۷۰۰۰ بیمار واکسینه نشده را بررسی کردند و به ترتیب فقط ۹ و ۱۱ مورد میوکاردیت و پریکاردیت در میان آنها یافتند.

پژوهشی در فرانسه نیز که موارد ایست قلبی در میان ورزشکاران را پیش از دوران همه‌گیری و از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۸ دنبال کرد، دریافت نرخ ایست قلبی در ورزش‌ها ثابت مانده است، اما میزان زنده ماندن افراد پس از این رویدادها به دلیل کمک گرفتن از تماشاچیان، افزایش یافته است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی