Asset 2

بازداشت دست‌کم ۲۱ نفر از اعضای خانواده‌های کشته‌شدگان اعتراضات طی روزهای اخیر 

بازداشت اعضای خانواده های کشته‌شدگان اعتراضات
(BEHROUZ MEHRI/AFP via Getty Images)

همزمان با نزدیک شدن به سالگرد قتل مهسا امینی، فشار بر خانواده‌های کشته‌شدگان اعتراضات سال گذشته نیز افزایش یافته و دست‌کم ۲۱ نفر از نزدیکان خانواده‌های دادخواه طی روزهای اخیر بازداشت شده‌اند. 

امید قدیمی، برادر فؤاد قدیمی از جان‌باختگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ روز گذشته توسط نیروهای امنیتی در دیواندره بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

همچنین فرزاد معظمی گودرزی، پسردایی رضا معظمی گودرزی معترض کشته شده در جریان اعتراضات آبان سال ۹۸، نیز از شامگاه سه‌شنبه در بروجرد بازداشت شده است. 

پارسا قبادی از قربانیان که ۳۰ آبان‌ماه در جریان اعتراضات مردمی در کرمانشاه از ناحیه هر دو چشم مورد اصابت گلوله قرار گرفت نیز روز دوشنبه در محل کار پدرش بازداشت شده است و از دلیل بازداشت او اطلاعی در دست نیست. 

سازمان حقوق بشر کردستان اعلام کرد که «نهادهای امنیتی و قضایی حکومت طی هفته‌های اخیر در آستانه سالگرد قتل حکومتی مهسا امینی و آغاز اعتراضات سراسری، با افزایش فشار بر خانواده‌های جان‌باختگان، آنها را برای عدم انتشار فراخوان و برگزاری مراسم‌های سالگرد مورد تهدید قرار داده‌اند.» 

طبق گزارش نهادهای حقوق بشری صفا عائلی، دایی ژینا مهسا امینی، رضا ببرنژاد، برادر مهدی ببرنژاد، حسن درافتاده و ماردین درافتاده، پدر و برادر کومار درافتاده، ماشاالله کرمی، پدر محمدمهدی کرمی معترض اعدام شده در کرج، شرمین حبیبی، همسر فریدون محمودی، عبدالله ابوبکری، پدر زانیار ابوبکری و شهروز حسین‌پوری، برادر آزاد حسین‌پوری، از جمله خانواده‌های دادخواه هستند که در شهرهای سقز، پیرانشهر، کرج، سقز و مهاباد طی هفته‌های اخیر مورد احضار، تهدید یا بازداشت قرار گرفته‌اند. 

از سوی دیگر فرزاد معظمی گودرزی، اهل بروجرد و پسردایی رضا معظمی گودرزی از جان‌باختگان اعتراضات آبان‌ماه سال ٩٨ توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است. 

رضا معظمی گودرزی، جوان ۱۹ساله اهل بروجرد و ساکن شهریار استان تهران، روز ٢٧ آبان‌ماه ١٣٩٨، با شلیک مستقیم نیروهای حکومتی زخمی شد و در اثر خونریزی شدید جان باخت. پیکر این جوان جان‌باخته در بروجرد به خاک سپرده شد. 

نسرین علیزاده خواهر و محمد (کوروش) وزیری همسر دادخواه شیرین علیزاده در اصفهان، مهسا یزدانی مادر دادخواه محمدجواد زاهدی در شهر ساری، رضا ببرنژاد برادر دادخواه مهدی ببرنژاد در قوچان، از جمله اعضای خانواده‌های دادخواه بازداشت شده هستند. 

فرزانه برزه‌کار مادر عرفان رضایی نیز روز یکشنبه ۱۲ شهریور در مراسم یادبود جواد روحی معترضی که به شکلی مشکوک در زندان نوشهر کشته شد بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات ساری منتقل شد. 

 همچنین چهار عضو خانواده دادخواه حنانه کیا ۵ شهریورماه در نوشهر مازندران نیز بازداشت شدند که شامل هلیا کیا خواهر شانزده‌ساله و وحید کیا و معصومه آذری، پدر و مادر دادخواه حنانه کیا، و امیر کیا نامزد این معترض کشته شده در نوشهر است. 

شمار دیگری از اعضای خانواده‌های دادخواه معترضان کشته شده نیز در چند روز اخیر احضار یا برای مدتی بازداشت و سپس آزاد و برخی دیگر نیز با صدور قرارهای قضائی آزاد شده‌اند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی