Asset 2

برکناری یک مربی ژیمناستیک به دلیل استفاده از کلمه «زیبا» در توصیف عملکرد دختران ورزشکار 

برکناری یک مربی ژیمناستیک در استرالیا به دلیل استفاده از کلمه «زیبا» برای توصیف اجرای دختران جوان ژیمناست
یک ورزشکار دختر در جلسه تمرینی مسابقات جهانی ژیمناستیک در بلژیک در 29 سپتامبر 2023 تمرین می‌کند.(Matthias Hangst/Getty Images)

استفاده از کلمه «زیبا» برای توصیف اجرای دختران جوان ژیمناست از سوی یک مربی ژیمناستیک در استرالیا باعث شد که این مربی که سابقه حضور در المپیک را هم دارد بر کنار شود. 

این مربی پس از آن برکنار شد که شورای شهر یکی از مناطق سیدنی مدعی شد که نظرات او احساس «شی انگاری جنسی» در ورزشکاران ایجاد کرده است. 

لیندزی نیلوند، مربی ۶۵ساله و برنده مدال بازی‌های مشترک‌المنافع، اخراج خود را بی‌معنی و خجالت‌آور توصیف کرد و خواستار بازگشت به کار خود شد. 

او همچنین خواستار عذرخواهی عمومی شورای شهر شد و عنوان کرد که این‌گونه ادعا‌ها به فردی در نقش او «بوسه مرگ به شهرت و شخصیت حرفه‌ای» است. 

لیندزی نیلوند در بازی‌های مشترک‌المنافع ادمونتون ۱۹۷۸ برنز و نقره را برای استرالیا کسب کرد و در بازی‌های المپیک ۱۹۸۰ مسکو نیز عضو تیم استرالیا بود. 

آقای نیلوند پیش از اخراج‌شدن در ماه مه، به عنوان یک مربی با عملکرد بالا در مرکز تفریحی Five Dock که زیر نظر شورای شهر منطقه «کانادا بی» در غرب سیدنی فعالیت می‌کند، مشغول به کار بود. 

او در چهارچوب برنامه نظارت بر گستردش ژیمناستیک، مربی شش ژیمناست بین ۱۲ تا ۱۶ سال بود. 

طبق اسنادی که یک روزنامه استرالیایی به دست آورده، شورای شهر «کانادا بی» سیدنی چهار اتهام علیه او مطرح کرد که ادعای «شیءانگاری جنسی» در نهایت منجر به اخراج او شد. 

این ادعا بر اساس نامه‌ای که این مربی ژیمناستیک در ماه فوریه برای والدین و کارکنان شورا فرستاد مطرح شده است. 

در این نامه آمده بود: «ژیمناست‌های خانم هنری سطح ۸ زیبای ما همگی در دسته‌های مختلف خود در اولین مرحله مسابقات ایالتی سال، جایگاه برتر در شش رده مربوط به وسایل ژیمناستیک را کسب کردند. مسابقات ایالتی بعدی دو هفته دیگر است. پس پیش به سوی  موفقیت بیشتر» 

اسناد به دست آمده بیشتر نشان می‌دهد که اتهامات بر استفاده از کلمه «زیبا» متمرکز شده است. 

این شورا ادعا کرد که استفاده از این کلمه «ورزشکاران را از نظر جنسی در جایگاه شیء قرار می‌دهد» و ناقض مقررات ایمنی کودک در استرالیا است. 

این مربی پس از اینکه درخواستش برای بازگشت به کار مورد موافقت قرار نگرفت شکایتی را در کمیسیون ارتباطات صنعتی ایالت نیوساوت ولز مطرح کرد. 

آقای نیلوند گفت: «کلمه زیبا به طور مکرر برای توصیف ژیمناست‌ها و عملکرد آنها در صفحات رسانه‌های اجتماعی فدراسیون ژیمناستیک استرالیا و فدراسیون ژیمناستیک ایالت نیوساوت ولز استفاده می‌شود و ایمیل و عکس‌هایی که ارسال کردم به طور واضح حاکی از افتخار به دستاورد ژیمناست‌ها در مسابقه بود 

او همچنین به شورا گفت که کلمه «زیبا» به «نمایش عالی تیم که نشان دهنده مهارت و هنر در ورزش است» اشاره دارد و برای جشن‌گرفتن لحظه‌ای غرورآفرین برای ژیمناست‌ها، والدین و کارکنان شورا ایمیل ارسال شده بود.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی