Search
Asset 2

پیشنهاد پزشکان: کفش‌‏هایتان را دربیاورید

(Jupiterimages/Photos.com)
(Jupiterimages/Photos.com)

ورزش با پای برهنه، درمانی جدید!

(Jupiterimages/Photos.com)

نیویورک- دکتر امیلی‎اسپلیکال به تمامی بیمارانش که از ناحیه‌‏ی پا صدمه دیده‌‏اند تنها یک روش درمانی ارائه می‌‏دهد: درمان با پای برهنه

او می‌‏گوید: “هنگامی‌‏که بیمارانم را برای فیزیوتراپی می‌‏فرستم، بر روی نسخه‌‏هایشان حتماً بر این نکته تأکیدمی‌‏کنم که درمان باید با پای برهنه باشد. این مسئله شالوده‌‏ی همه‌‏ی درمان‌‏های بازپروری در بیماران است.”

برای بیمارانی که به فیزیوتراپی نیاز ندارند، درمان او این است: درحالی‌‏که کفش به پا ندارند با یک پا تعادل خود را حفظ کنند و مسوااک بزنند.

وی می‌‏گوید: ” تصور افراد از این نوع درمان این است که باید بدون کفش بدوند. اما من نمی‌‏خواهم بدوند، از آن‌‏ها می‌‏خواهم که به تمرین، بازپروری و نحوه‌‏ی انجام آن بیاندیشند.”

 اسپیکال فواید درآوردن کفش را وسیع و بسیار فراتر از دویدن می‌‏داند.

اکنون بسیاری از این منتقدان و مخالفان این روش نزد او می‌‏آیند. نه‌‏تنها برای اینکه نحوه‌‏ی دویدن صحیح بدون کفش با کم‌‏ترین صدمه را یاد‌‏بگیرند بلکه آسیب‌‏های قبلی را هم درمان‌‏کنند.

ورزش با پای برهنه

اسپیکال در داکوتای شمالی بزرگ‌‏شده‌‏است؛ جایی که در سال، ۹ ماه زمینش پوشیده از برف است و در‌‏نتیجه محیط مناسبی برای درآوردن کفش نیست.

امّا با ۱۲ سال سابقه به‌‏عنوان مربی ورزش و تبحّر در زمینه‌‏ی نحوه‌‏ی راه‌‏رفتن، اکنون او از فواید ورزش با پای برهنه و حس شادی در آن می‌‏گوید. به‌‏طوریکه تلاش‌‏های او در این خصوص باعث حضور او در برنامه‌‏های مختلف تلویزیونی همچون برنامه‌‏ی “اُپرا، تودِی شو، پزشکان، برنامه‌‏ی دکتر استیو و یک روز خوب در نیویورک” شده‌‏است.

اسپیکال اظهار‌‏داشت: “من از کِتِل‌‏بِل (کتل‌‏بل یک وزنه شبیه یک توپ دسته‌‏دار است که غالباً از چدن ساخته‌‏می‌‏شود. این وزنه‌‏ی منحصربه‌‏فرد برای افزایش حجم عضلانی، بالابردن استقامت و چربی‌‏سوزی، بطورهم‌‏زمان، استفاده‌‏می‌‏شود.) با پای برهنه استفاده‌‏می‌‏کنم، با پای برهنه وزنه‌‏می‌‏زنم و کلاس‌‏های آموزشی، ویژه‌‏ی ورزش با پای برهنه در سالن‌‏های ورزشی اطراف نیویورک برگزار‌‏می‌‏کنم. “

وی گفت: ” از زمانی‌‏که ورزش با پای برهنه را شروع‌‏کرده‌‏ام، احساس قوی‌‏تر‌‏بودن و متعادل‌‏شدن می‌‏کنم و برقراری ارتباط با دیگران برایم راحت‌‏تر شده‌‏است. به عقیده‌‏ی من دلایلی علمی برای آن وجود‌‏دارد زیرا نه‌‏تنها بر روی من عمل‌‏کرده‌‏ بلکه بر روی بیمارانم هم مؤثر بوده‌‏است.”

او پنج سال است که آموزش این نوع تمرین را آغاز‌‏نموده‌‏است و معمولاً از بیمارانی که از این روش درمان استفاده‌‏می‌‏کنند، می‌‏شنود که درد کمتری در مفاصل دارند و قسمت پایین پاهایشان قوی‌‏تر شده و بیشتر احساس‌‏سلامت‌‏می‌‏کنند.

در زمان‌‏هایی که بیمار ندارد او به مراکز فیزیوتراپی در شهر می‌‏رود تا این مهارت را آموزش‌‏دهد و متخصصان را برای درمان بیماران از این طریق تشویق‌‏نماید.

او گفت: “بیشترین کسانی که از این روش درمان استفاده‌‏می‌‏کنند، ورزشکاران هستند. مربیان آن‌‏ها متوجه این موضوع می‌‏شوند که صدمات آن‌‏ها کمتر و عملکردشان بالا‌‏رفته‌‏است. در مراکز توان‌‏بخشی نیز استفاده‌‏از این روش درمان را مشاهده‌‏کرده‌‏ام. صنعت توان‌‏بخشی اکنون متوجه‌‏شده‌‏است که پا نقش مهمی  در ایجاد اختلالات حرکتی دارد.”

کفش نامناسب، راه‌‏رفتن اشتباه

هنگامی که بیماران به متخصصان بیماری‌‏های پا مراجعه‌‏می‌‏کنند، اغلب از درد در نواحی مختلف پا شکایت‌‏دارند -پاشنه‌‏، تاندون، محل قوس کف پا. این دردها نتیجه‌‏ی صدمه، عادت‌‏های بد حرکتی، و یا حرکت‌‏ زیاد می‌‏باشد. اغلب، این دردها با پوشیدن کفش شروع و یا تشدید می‌‏شوند.

کفش، نحوه‌‏ی راه‌‏رفتن را تغییر‌‏می‌‏دهد. نحوه‌‏ی حرکت به درک بدن از محیط اطراف بستگی‌‏دارد. وقتی پا تماس مستقیم با زمین نداشته‌‏باشد، مغز نمی‌‏تواند تصویر کاملی از زمین داشته‌‏باشد. پس مغز چگونه می‌‏تواند بدن را برای عملکرد کامل راهنمایی‌‏کند؟

طراحی‌‏های خاص کفش اغلب مشکلات غیرمنتظره‌‏ای را به‌‏وجود‌‏می‌‏آورد. برای مثال کفش‌‏های پاشنه‌‏بلند و ضربه‌‏گیر برخورد و تماس مناطق مختلف با پا و ران را غیرمستقیم‌‏می‌‏کند.

بنا‌‏به اظهار ‌‏اسپلیکال: “اگر پا با زمین تماس‌‏نداشته‌‏باشد و به‌‏نحو صحیحی نتواند پاسخ‌‏دهد و نرمه‌‏ی ساق پا به‌‏درستی خم‌‏نشود و یا منقبض‌‏نگردد، ضربه به قسمت‌‏های بالای بدن منتقل‌‏می‌‏شود.”

وقتی بدن برای تعدیل این فشارها تلاش‌‏کند، باعث ایجاد درد در نواحی زانو، باسن، پشت و حتی گردن می‌‏شود.

همه پا برهنه شوید

توصیه‌‏ی اسپیکال برای تمام این مشکلات، تقویت پا و قوزک پا از طریق ورزش‌‏های خانگی و البته با پای برهنه است.

پا متشکل از ۲۶ استخوان، ۳۳ مفصل  و بیش‌‏از ۱۰۰ ماهیچه، تاندون و رباط است. یک چهارم استخوان‌‏های بدن در پاها هستند و چون قسمت‌‏های مختلف زیادی درگیرمی‌‏شوند، پس هر قسمت باید کار خود را به‌‏خوبی انجام‌‏دهد.

تمرین‌‏های تقویتی با پای برهنه به مغز که به‌‏خاطر دهه‌‏ها ‌‏پوشیدن کفش باعث قطع ارتباطش با محیط شده، دوباره حس برقراری ارتباط را یادآوری‌‏می‌‏کند. عجیب آنکه این تمرین‌‏ها باعث‌‏می‎شوند که شخص با وجود پاشنه‌‏های ناراحت کفش، هنگامی‌‏که کفش به پا دارد، درد کمتری احساس‌‏کند.

اسپیکال اظهار‌‏داشت: “حتّی می‌‏توانند کفش‌‏های راحت‌‏تری بپوشند که درد کمتری حس‌‏کنند. تمرین‌‏ با پای برهنه همه‌‏ی ماهیچه های کف پا را تقویت‌‏می‌‏کند، بطوریکه وقتی به محیط‌‏های مختلف می‌‏روید آن ماهیچه‌‏ها قوی‌‏تر هستند.”

یادگیری تمرین‌‏هایی که نیاز به وسایل ندارند، بسیار راحت است. نکته‌‏ی کلیدی این است که آرام راه‌‏بروید و بگذارید تا بدن به روش جدید راه‌‏رفتنتان عادت‌‏کند. بعد از همه اینکه شما تمام ارتباطات عصبی خود را که در زمان کودکی شکل داده‌‏اید، امّا به‌‏خاطر پوشیدن کفش از دست داده‌‏اید را از نو برقرار‌‏می‌‏کنید.

وی گفت: “اوّلین چیزی که به بیمارانم می‌‏گویم این‌‏است‌‏که با پای برهنه در خانه راه‌‏بروند. افراد بسیاری هستند که در خانه با کفش راه‌‏می‌‏روند. همه‌‏ی آن‌‏ها را درآورید و بدون کفش راه‌‏بروید. وقتی به این روش راه‌‏رفتن عادت کنید پوست کف پای خود را تحریک می‌‏کنید و همه‌‏ی اعصاب آن را به فعالیت وا‌‏می‌‏دارید. دومین نکته این است که عمداً باید پاهای خود را با این روش قوی‌‏کنید. مثلاً با یک پا حفظ تعادل‌‏کنید. درنتیجه  به ماهیچه‌‏های بیشتری برای متعادل‌‏کردن بدن نیرویی تازه می‌‏بخشید. به این ترتیب همه چیز در بدنتان کم‌‏کم بیدار‌‏می‌‏شود. می توان در خانه و یا در سالن ورزشی این کار را انجام داد.”

آدرس سایت او: www.gramercyparkpodiatry.com

اپک‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی