Asset 2

بایدن اسناد مربوط به منشأ کرونا از آزمایشگاه ووهان را از طبقه‌بندی خارج کرد

افشای اطلاعات محرمانه درباره منشأ همه‌گیری کرونا
جوبایدن، رئیس جمهور آمریکا (Anna Moneymaker/Getty Images)

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا قانونی را امضا کرد که به‌موجب آن اطلاعات درباره منشأ همه‌گیری کرونا و ارتباط آن با آزمایشگاه ووهان چین را از طبقه‌بندی محرمانه خارج می‌کند. 

بایدن در بیانیه‌ای گفت: «ما باید به ریشه‌های کووید۱۹ بپردازیم تا اطمینان حاصل کنیم که می‌توانیم دراز همه‌گیری‌های آینده پیشگیری کنیم.»  

او همچنین گفت: «دولت من به بررسی تمام اطلاعات طبقه‌بندی‌شده مربوط به منشأ کووید۱۹، از جمله رابطه احتمالی این همه‌گیری به مؤسسه ویروس‌شناسی ووهان در چین ادامه خواهد داد.» 

در ماه جاری، سنا و مجلس نمایندگان آمریکا به‌اتفاق آرا این لایحه دوحزبی را که «قانون منشأ کووید۱۹۲۰۲۳» نامیده شد، تصویب کردند. 

بر اساس این لایحه، مدیر اطلاعات ملی آمریکا موظف می‌شود که همه اطلاعات مربوط به رابطه بالقوه بین مؤسسه ویروس‌شناسی ووهان و منشأ کووید۱۹ را از حالت طبقه‌بندی خارج کند. 

تلاش‌ها برای یافتن منشأ کووید۱۹ به طور مداوم با مقاومت چین روبرو شده است و رژیم کمونیستی چین افشاگرانی را که از زمان شروع همه‌گیری سعی می‌کردند هشدارهایی درباره خطر ویروس منتشر کنند، ساکت کرد و مکرراً از بررسی منشأ ویروس توسط محققان خارجی خودداری کرده است. 

مؤسسه ویروس‌شناسی ووهان به‌عنوان منبع مشکوکی که ویروس ممکن است از آن نشت کرده باشد، مرکز مناقشه بوده است. 

این موضوع اخیراً پس از گزارش‌هایی مبنی بر اینکه وزارت انرژی نظریه نشت آزمایشگاهی را به‌عنوان «محتمل‌ترین» منبع همه‌گیری ارزیابی کرده است، دوباره بر سرزبان‌ها افتاد و پلیس فدرال آمریکا نیز پیش‌تر به این نتیجه رسیده بود. 

یکی دیگر از موارد بحث‌برانگیز در این موضوع، کمک مالی قابل‌توجه از بودجه فدرال به این آزمایشگاه از طریق اتحادیه غیرانتفاعی EcoHealth است. 

به عقیده کارشناسان برخی از این کمک‌های مالی به تحقیقاتی مرتبط با افزایش کشندگی یا بیماری‌زایی یک ویروس در آزمایشگاه ووهان چین کمک کرده است. 

سناتور جاش هاولی که تصویب این لایحه در سنا را رهبری می‌کرد با ابراز خرسندی از نهایی‌شدن آن در توییتر نوشت: «امروز بالاخره رئیس‌جمهور بایدن لایحه من را امضا کرد تا آنچه دولت در مورد منشأ کووید می‌داند از طبقه‌بندی خارج کند. بگذار مردم خودشان ببینند!»  

دن نیوهاوس عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا نیز که در کمیته منتخب مجلس در مورد رقابت استراتژیک بین ایالات متحده و حزب کمونیست چین حضور دارد، خاطرنشان کرد که این قانون برای اطمینان از پاسخگویی برای کسانی که مسئول این همه‌گیری هستند مهم است. 

او گفت: «شفافیت و پاسخگویی همیشه مهم است، به‌ویژه برای چیزی که نه‌تنها کشور ما، بلکه کل جهان را تحت‌تأثیر قرار داده است. این در حال تبدیل‌شدن به کلیشه است، اما ما باید مطمئن شویم که هر کاری انجام می‌دهیم تا از تکرار این اتفاق جلوگیری کنیم 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی