Search
Asset 2

آیا جورج سوروس، میلیاردر یهودی از حماس حمایت می‌کند؟

نماینده اسرائیل در سازمان ملل، جورج سوروس، میلیاردر یهودی چپ‌گرا را به حمایت مالی از گروه‌های حامی حماس متهم کرد.
جورج سوروس، میلیاردر آمریکایی (FABRICE COFFRINI/AFP via Getty Images)

نماینده اسرائیل در سازمان ملل، جورج سوروس، میلیاردر یهودی چپ‌گرا را به حمایت مالی از گروه‌های حامی حماس متهم کرد.

گیلاد آردان در مصاحبه با فاکس‌نیوز گفته است که جورج سوروس، بازمانده هولوکاست که در بوداپست در یک خانواده یهودی به دنیا آمد، سال‌هاست که از گروه‌های حامی حماس حمایت می‌کند تا بتواند اسرائیل را منزوی کند.

وی با اشاره به حمایت سوروس از گروه بی‎دی‎اس گفت که کمک‎های این میلیاردر به سازمان‌هایی که به دنبال نابودی کشور اسرائیل به عنوان یک کشور یهودی است، شرم‌آور است. با این حال او از کمک‌های سوروس تعجب نمی‌کند.

بی‌دی‌اس، یک جنبش فلسطینی است که تحریم‌ها علیه اسرائیل را تبلیغ می‌کند.

به گفته این مقام اسرائیلی، گروه‌های غیردولتی مورد حمایت سوروس، «هیچ وقت به دنبال صلح واقعی یا راه‌حل» برای حل بحران میان اسرائیل و گروه تروریستی حماس در غزه نبوده‌اند.

نیویورک‌پست در بیست‌وهشتم اکتبر گزارش داده بود که بنیاد جامعه باز به رهبری سوروس، از سال ۲۰۱۶ تاکنون بیش از ۱۵ میلیون دلار به سازمان‌هایی کمک کرده است که در پشت صحنه اعتراضات طرفداران حماس در آمریکا هستند.

این اولین باری نیست که مقامات دولت اسرائیل از اقدامات «ضداسرائیلی» سوروس انتقاد می‌کنند.

بنیامین نتانیاهو سال گذشته گفته بود که «سوروس علاقه‌مند است تا دولت اسرائیل را از درون نابود کند. سازمان‌های سوروس به‌صورت شبانه‌روزی و با بودجه‌ای نامحدود تلاش می‌کنند تا یهودیت و ریشه هویتی آن را بخشکانند.»

آویگدور اسکین، تحلیلگر سیاسی، می‌گوید: «جورج سوروس همیشه دشمن سیستماتیک اسرائیل بوده است. بنیاد جامعه باز او از ساختارهایی حمایت می‌کند که پایه‌های دولت یهودی را تضعیف می‌کنند. این نهاد خود را به تأمین مالی طرح‌های ضد اسرائیلی محدود نمی‌کند، بلکه در فرآیندهای سیاسی این کشور مداخله می‌کند.»

«همکار برتر حزب دموکرات»

جورج سوروس بیشتر با مواضع دموکراتش شناخته می‌شود. او هم‌چنین مواضع مشخصی علیه جورج دبلیو بوش و ترامپ، دو رئیس‌جمهور جمهوری‌خواه آمریکا داشته است.

روزنامه واشنگتن در سال ۲۰۰۳ مصاحبه‌ای با سوروس داشت. او گفته بود که برکنار کردن جورج بوش از ریاست‌جمهوری آمریکا، تمرکز اصلی زندگی و جنبه مرگ و زندگی برای وی دارد.

بلومبرگ گزارش داد که بعد از روی کار آمدن باراک اوباما در سال ۲۰۰۸، سوروس تلاش زیادی برای کاهش قدرت و نفوذ لابی یهودی در کاخ سفید انجام داد.

در دوره ریاست‌جمهوری ترامپ، فاکس‌نیوز گزارش داد که جورج سوروس در پشت پرده اعتراض‌ها علیه ترامپ قرار دارد.

در دوره کارزارهای انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴، بنیاد جورج سوروس درباره زیان‌های پیروزی جمهوری‌خواهان معتقد به «بازگرداندن عظمت به آمریکا» هشدار داد و اعلام کرد که در صورت پیروزی ترامپ، نگران تضعیف گلوبالیسم است.

بر اساس داده‌های مالی کمپین جمع‌آوری‌شده توسط اپن سکرتز، سوروس بزرگترین اهداکننده فردی در انتخابات مجلس نمایندگان آمریکا در سال ۲۰۲۲ بود. او ۱۷۸.۸ میلیون دلار به دموکرات‌ها کمک کرد.

ایلان ماسک، کارآفرین فناوری در ۳۱ اکتبر گفت که سوروس «به طور بنیادین از انسانیت متنفر است. او با کمک به انتخاب دادستان‌های منطقه که از تعقیب جرم خودداری می‌کنند، تار و پود تمدن را تضعیف می‌کند و این بخشی از مشکل در سان فرانسیسکو، لس‌آنجلس و تعدادی از شهرهای دیگر است.»

ماسک افزود: «به نظر من او بزرگترین کمک‌کننده به حزب دموکرات است.»

جورج سوروس از چندی به این سو، مدیریت بنیادهای جامعه باز را به پسرش الکس سوروس واگذار کرده است. او متعهد شده است که بیشتر از پدرش درگیر مسایل سیاسی توجه کند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی