Asset 2

«تردید جدی» نسبت به ایمنی واکسن کووید-۱۹ مدرنا پس از انتشار داده‌های کارآزمایی بالینی این واکسن 

تردید نسبت به استفاده از واکسن مدرنا
(Wikimedia)

سازمان غیردولتی «گروه دفاع از جمهوری» در آمریکا بعد از بررسی ۱۵ هزار صفحه از اطلاعات آزمایش‌های بالینی واکسن کووید ۱۹ شرکت مدرنا اعلام کرد که اطلاعات به دست آمده نشان می‌دهند که آزمایش‌های این واکسن به طرزی کاملاً ناقص و ناتمام انجام شده‌اند و در مورد ایمنی واکسن این شرکت «تردید جدی» وجود دارد. 

سازمان «گروه دفاع از جمهوری» از سال ۲۰۲۲ درگیر دعوای حقوقی علیه سازمان غذا و داروی ایالات متحده بود تا به اطلاعاتی را که شرکت مدرنا برای تایید واکسن خود به این سازمان دولتی ارائه کرده دسترسی پیدا کند. 

این گروه اخیراً اعلام کرد که نزدیک به ۱۵ هزار صفحه از اسناد مربوط به آزمایش و عوارض جانبی مرتبط با واکسن کووید ۱۹ شرکت مدرنا به نام «اسپایک‌واکس» را به دست آورده و منتشر می‌کند. 

این اطلاعات مربوط به عوارض جانبی مرتبط با واکسن «اسپایک‌واکس» است که برای اولین بار در دسامبر ۲۰۲۰ برای استفاده اضطراری در ایالات متحده مجاز شد و در ژانویه ۲۰۲۲ تأیید کامل را برای استفاده بزرگسالان دریافت کرد. 

دکتر جانت وودکاک، کمیسر موقت سازمان غذا و داروی ایالات متحده، در اوایل سال جاری با انتشار بیانیه‌ای گفت: مردم می‌توانند مطمئن باشند که «اسپایک‌واکس» استانداردهای بالای سازمان غذا و دارو را برای ایمنی، اثربخشی و کیفیت ساخت مورد نیاز برای هر واکسنی که برای استفاده در ایالات متحده تأیید شده است، رعایت می‌کند. 

اما داده‌های جدید اظهارات کمیسر موقت سازمان غذا و داروی ایالات متحده را زیر سؤال می‌برد 

سازمان غیردولتی «گروه دفاع از جمهوری» عنوان کرد که ده‌ها هزار صفحه از داده‌های کارآزمایی بالینی منتشر شده توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده این نتیجه را به دست می‌دهد که «تردید جدی» هم در مورد ایمنی «اسپایک‌واکس» و هم در مورد استانداردهای سازمان غذا و دارو برای تأیید این واکسن وجود دارد. 

اسنادی که منتشر شده‌اند مطالعات در مورد دلایل مرگ، عوارض جانبی جدی و نمونه‌هایی از اختلالات عصبی که به طور احتمالی با اسپایک‌واکس مرتبط هستند را فاش می‌کنند. 

یکی از نکات کلیدی در اسناد این است که بسیاری از کسانی که پس از دریافت واکسن مدرنا جان خود را از دست دادند، کالبدشکافی نشدند. 

در داده‌های آزمایش‌های بالینی همچنین موارد بسیاری از شخصیت‌های «فلج بل» (فلج شدن عضلات صورت به صورت ناگهانی و به طور موقت) و زونا پس از واکسیناسیون گزارش شده است و بسیاری از شرکت‌کنندگان واکسن‌زده در آزمایش‌ها شروع زونا را کمتر از ۱۰ روز پس از تزریق واکسن تجربه کرده‌اند. 

این مطالعات همچنین نشان داد که تعدادی از عوارض جانبی جدی در گروه‌های واکسینه شده مشاهده شد و برخی از شرکت‌کنندگان حملات قلبی، آمبولی‌های ریوی و سقط‌های خودبه‌خودی را تجربه کردند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی