Search
Asset 2

عضو سندیکای صنایع داروهایی: کشور به زودی با کمبود جدی دارو روبرو می‏شود

(ATTA KENARE/AFP via Getty Images)
(ATTA KENARE/AFP via Getty Images)

مرتضی خیرآبادی، عضو هیات مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی عنوان کرد که در ماه‌های بهمن و اسفند دارو در ایران به‌شدت کمیاب خواهد شد.

مرتضی خیرآبادی امروز ۲۰ دی‌ماه، هشدار دار که اگر دولت و بانک‌ها در تأمین نقدینگی به شرکت‌های داروسازی کمک نکنند بحران جدی را در اواخر بهمن و اسفندماه در زمینه داروها خواهیم داشت و کشور با کمبود دارو مواجه خواهد شد.

وی همچنین گفت: بانک‌ها به دلایل مختلفی از پرداخت تسهیلات به شرکت‌های دارویی سر باز می‌زنند و از ۱۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی وعده داده‌شده به شرکت‌های داروسازی، تقریباً ۴ هزار میلیارد تومان آن محقق شده است. این در حالی است که پیش‌تر نیز گزارش‌های متعددی از کمبود شدید دارو در داروخانه‌های کشور منتشر شده بود.

در همین رابطه روزنامه هم میهن چاپ در آبان‌ماه طی گزارشی با عنوان دارو در آستانه وضعیت قرمز گزارش داده که یافته‌های این روزنامه نشان می‌دهد ۷۰۰ قلم دارو در ایران دچار کمبود شده است. این روزنامه به نقل برخی از داروخانه‌داران نوشته که اسپری‌های تنفسی و ریوی، انواع آنتی‌بیوتیک‌ها، شربت استامینوفن و بروفن و برخی از داروهای قلبی، در داروحانه ها کمیاب شده است.

همچنین در روزهای ابتدایی دی‌ماه نیز خبرهایی از دخالت شورای‌عالی امنیت ملی در موضوع دارو منتشر شد. بحرانی شدن کمبود دارو باعث شد که بالاترین نهاد امنیتی جمهوری اسلامی، طی یک مصوبه به وزارت بهداشت دستور بدهد کمبود دارو را به‌وسیله واردات مهار کند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی