Search
Asset 2

تابعیت دوگانه مهاجران در کشور آلمان

تابعیت دوگانه مهاجران در کشور آلمان. (اسکرین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏شات/یوتیوب)
تابعیت دوگانه مهاجران در کشور آلمان. (اسکرین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏شات/یوتیوب)
تابعیت دوگانه مهاجران در کشور آلمان. (اسکرین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏شات/یوتیوب)

احزاب مسیحی دولت ائتلافی آلمان، طرحی مبنی بر تابعیت دوگانه‌‌‌‌‏ی مهاجران در آلمان را تهیه و ارائه کردند و این طرح پس از تصویب در مجلس آلمان، به اجرا در می‌‌‌‌‏آید.

به گزارش دویچه‌وله، بر‌‌‌‏اساس این طرح، مهاجرینی که به سن ۲۱ سالگی رسیده‌اند می‌‌‌‏توانند تابعیت کشور آلمان و تابعیت کشور خود را همزمان باهم داشته باشند. آنها باید بعد از سال ۱۹۹۰ در آلمان متولد شده باشند و دست‌کم ۸ سال در این کشور اقامت یا ۶ سال تحصیل کرده باشند.

البته این قانون خلاف نظر «آنگلا مرکل»، صدراعظم آلمان است. وی پیش‌‌‌‌‏تر در اجلاس «هم گرایی» آلمان، به صراحت بیان کرده بود: «مهاجران حق داشتن دو تابعیت را ندارند و اگر خواهان زندگی در آلمان هستند باید تابعیت کشور آلمان را بپذیرند.»

به‌‌ ‏باور برخی از سیاست‌‌‌‏مداران منتقد این طرح، داشتن یک تابعیت و آن‌هم تابعیت آلمان برای مهاجران، موجب می‌شود که آنها این کشور را به‌عنوان کشور اصلی خود درنظر گرفته و در قبال آن احساس مسئولیت بیشتری کنند.

براساس قانونی که از سال ۲۰۰۰ در آلمان اجرا شده، مهاجران پس از پذیرفتن تابعیت آلمانی نمی‌توانند تابعیت پیشین خود را حفظ کنند و فرزندان مهاجران نیز باید پیش‌از سن ۲۳ سالگی، بین تابعیت کشور پیشین خود و تابعیت آلمان، یکی را انتخاب کنند. البته این قانون شامل مهاجران  کشور‌‌‌‌‏های اتحادیه اروپا و سوئیس نمی‌شود.

با توجه به اینکه بیشترین جمعیت مهاجر در آلمان را مهاجران ترکیه تشکیل می‌دهند، آنها و دیگر کسانی که مجبور به داشتن تنها یک تابعیت بوده‌‌‌‌‏اند، به‌دلیل نداشتن تابعیت کشور پیشین خود دچار مشکلاتی می‌شدند. برای مثال ترک‌ها در مورد حق مالکیت در ترکیه یا مسائل حقوقی مربوط به ارثیه دچار مشکل می‌‌‌‌‏شدند.

به‌‌‌‌‏دلیل وجود تبعیض‌هایی در این قانون، قانون مذکور مورد مخالفت جامعه‌‌‌‌‏ی ترک‌زبان آلمان قرار گرفت. «کنان کولات»، دبیر‌‌‌‏کل جامعه‌‌‌‌‏ی ترک‌های آلمان، خواستار داشتن ۲ تابعیت برای مهاجران، بدون هیچ‌گونه محدودیت و تبعیضی شد.

کمتر از ۲۰ درصد جامعه‌‌‌‌‏ی آلمان را مهاجران تشکیل می‌‌‌‌‏دهند. آلمان به‌‌‌‌‏دلیل نیاز به نیروی کار، به مهاجرین متخصص نیاز دارد و برخی از کارشناسان بر این باورند که ایجاد قانون دوگانه‌‌‌‌‏ی تابعیت می‌‌‌‌‏تواند نیرو‌‌‌‌‏های متخصص بیشتری را جذب بازار کار آلمان کند.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی