logo_eet

شمار قربانیان زلزله در ترکیه و سوریه به ۹۲۰۰ نفر رسید

(Burak Kara/Getty Images)
شهر هاتایِ ترکیه , ۱۳ بهمن ۱۴۰۱
(Burak Kara/Getty Images) شهر هاتایِ ترکیه , ۱۳ بهمن ۱۴۰۱

با گذشت دو روز از زلزله شدید در ترکیه تعداد کل قربانیان این حادثه به ۹ هزار و ۲۰۰ نفر رسید و شمار مجروحان این زلزله نیز از ۴۴ هزار نفر گذشت.

مرکز مقابله با حوادث غیرمترقبه ترکیه (AFAD) اعلام کرد که تا صبح روز چهارشنبه ۱۹ بهمنماه، ۷ هزار و ۱۰۸ نفر در استانهای قهرمان مرعش، غازی عینتاب، شانلی اورفا، دیاربکر، آدانا، آدییامان، عثمانیه، هاتای، کیلیس، مالاتیا و الازیغ جان خود را از دست دادند.

بر اساس گزارش مرکز مقابله با حوادث غیرمترقبه ترکیه تعداد مجروحان این حادثه نیز به ۴۰ هزار و ۹۱۰ نفر افزایشیافته است.

مقامهای ترکیه اعلام کردند که نیروهای که برای جستجو و نجات به مناطق زلزلهزده اعزام شدهاند به ۷۹ هزار و ۱۱۰ نفر رسیده است و همچنین رجب طیب اردوغان روز گذشته اعلام کرد که برای مدیریت عواقب زلزله در ۱۰ استان به مدت سه ماه وضعیت فوقالعاده برقرار میشود.

از سوی دیگر زلزله ترکیه در سوریه نیز خسارات و تلفات فراوانی به جا گذاشت و تا کنون ۲ هزار و ۹۲ نفر بر اثر زلزله در نقاط مختلف این کشور کشته شده و ۴ هزار و ۴۹ نفر نیز زخمی شدند.

وزارت بهداشت سوریه در بیانیهای اعلام کرد که تعداد قربانیان در استانهای لاذقیه، حلب، حما و طرطوس به ۸۱۲ رسیده و هزار و ۴۴۹ نفر نیز در این مناطق زخمی شدند.

همچنین سازمان دفاع مدنی سوریه معروف به «کلاهسفیدها» که در مناطق خارج از کنترل حکومت بشار اسد فعالیت میکنند اعلام کردند که به دنبال زلزله ترکیه تا کنون هزار و ۲۸۰ نفر کشته شده و ۲ هزار و ۶۰۰ نفر نیز زخمی شدهاند.

روز دوشنبه دو زمین لزره شدید به فاصله چند ساعت، بخش های زیادی از جنوب ترکیه و شمال سوریه را لرزاند.

اخبار مرتبط