Search
Asset 2

برخی واکنش‌ها به مرگ ابراهیم رئیسی: کاش زنده می‌ماند و محاکمه می‌شد

همزمان با انتشار خبر درگذشت رئیسی، کاربران شبکه‌های اجتماعی، کنشگران، خانواده‌های دادخواه و شخصیت‌های خارجی، نقش او را در اعدام زندانیان دهه شصت یادآور شدند.
ابراهیم رئیسی. (Public Domain)

همزمان با انتشار خبر درگذشت ابراهیم رئیسی و همراهان او، شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی، کنشگران، خانواده‌های جانباختگان و شخصیت‌های خارجی با انتشار مطالبی در فضای مجازی، نقش رئیسی را در اعدام زندانیان دهه شصت یادآور شدند.

آنها با اشاره به اینکه ابراهیم رئیسی در دهه شصت عضو «هیات مرگ» و از عوامل اعدام هزاران زندانی سیاسی بوده است، در واکنش‌هایی اظهار کردند که «ابراهیم رئیسی باید زنده می‌ماند  تا به دلیل ارتکاب جنایت علیه بشریت، محاکمه شود.»

همچنین برخی کاربران در شبکه اجتماعی ایکس، درگذشت رئیسی در سانحه سقوط هلی‌کوپتر را با موضوع جانشینی رهبر جمهوری اسلامی مرتبط دانسته‌اند.

«حنانیا نفتالی» کاربر اسرائیلی که خبرگزاری «تسنیم» ادعا کرده یکی از دستیاران نزدیک بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل است، در شبکه اجتماعی ایکس، از مرگ رئیسی به عنوان «سقوط اسرارآمیز» نام برده است.

نفتالی نوشته است که «وقتی هلیکوپترها از زمین بلند شدند هوا نسبتا خوب بود و فراموش نکنیم که دو هلیکوپتر که همراه با هلیکوپتر رئیسی از یک نوع و در یک هوا بلند شدند، هیچ اتفاقی برای آنها نیفتاد».

او افزود که «رقابت پنهانی بین رئیسی و مجتبی خامنه‌ای برای جانشینی رهبری پس از خامنه‌ای وجود داشت، به آن نگاه سرد خامنه‌ای به این ماجرا را اضافه کنید که تنها ابراز امیدواری کرد که رئیسی برگردد، اما اضافه کرد که دولت مثل همیشه اینگونه رفتار خواهد کرد».

در ادامه واکنش‌ها، انجمن خانواده‌های جانباختگان پرواز پی‌اس۷۵۲ با انتشار بیانیه‌ای درباره مرگ ابراهیم رئیسی نوشتند که در شب هجدهم دی‌ماه ۱۳۹۸ ابراهیم رییسی از اعضای شورای عالی امنیت ملی در حکومت اسلامی بود. او نه تنها در باز گذاشتن آسمان ایران و شلیک به پرواز PS752 نقش داشت بلکه از نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تقدیر کرد و به عنوان رییس قوه‌ قضاییه تمام تلاشش را به کار بست تا تلاش خانواده‌ها در ایران برای یافتن حقیقت با بن‌بست مواجه شود.

این انجمن با اشاره به اینکه رئیسی پیش از این عنوان «قاضی مرگ» را یدک می‌کشید، افزودند که «او در جنایات تابستان ۱۳۶۷ که در کانادا به عنوان جنایت علیه بشریت شناخته می‌شود نقش اساسی داشت و در کشتارهای بسیار دیگر در ایران چون کشتار دی‌ماه ۱۳۹۶ ، آبان خونین و انقلاب زن، زندگی، آزادی مسئولیت به عهده داشت».

آنها تاکید کردند که «ما خواستار محاکمه و‌ مجازات او در دادگاهی عادلانه بودیم تا به جرایم خود اعتراف کند و طعم مجازات را بچشد. این فرصت از ما گرفته شد اما باید گفت از مرگ او متاسف نیستیم. ما قاتلین فرزندان ایران را نه فراموش می‌کنیم و نه می‌بخشیم.»

واکنش شخصیت‌های خارجی درباره مرگ رئیسی نیز در شبکه‌های اجتماعی بازتاب گسترده‌ای داشته است.

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ، در واکنش به درگذشت ابراهیم رئیسی، با بیان اینکه علی خامنه‌ای «رهبر عالی» جمهوری اسلامی مسئول سیاست‌های کشور است، نوشت که مرگ او هیچ تغییری در سیاست‌های جمهوری اسلامی ایجاد نخواهد کرد.

اورتگاس در رشته پیامی در شبکه ایکس افزود که ابراهیم رئیسی مسئول اعدام هزاران زندانی سیاسی در سال ۱۹۸۸ در ایران و باعث افزایش آزار و اذیت اقلیت‌ها بوده است.»

ریچارد اسکات، سناتور جمهوریخواه آمریکایی روز گذشته طی پیامی در شبکه اجتماعی ایکس نوشت که «اگر رئیسی مرده باشد، جهان حالا امن‌تر و جای بهتری است. آن مرد شرور یک ظالم و تروریست بود. او را دوست نداشتند و به او احترام نمی‌گذاشتند و هیچکی دلش برای او تنگ نخواهد شد.»

نماینده ایالت فلوریدا در سنای آمریکا افزود که «حقیقتا امیدوارم مردم ایران این شانس را داشته باشند که کشورشان را از دست دیکتاتورهای قاتل پس بگیرند.»

همزمان در داخل ایران بسیاری از خانواده‌های دادخواه به مرگ رئیسی واکنش نشان داده‌اند.

سعید افکاری، برادر نوید افکاری، ورزشکاری که در جریان اعتراضات مرداد ۹۷ بازداشت و سپس اعدام شد، در واکنش به مرگ رئیسی در شبکه اجتماعی ایکس نوشت که امیدوارم درد ما را تجربه کرده باشی.

پدر حمیدرضا روحی از جانباختگان خیزش سراسری سال ۱۴۰۱، در واکنش به مرگ رئیسی و همراهانش نوشته است که «اتفاقی نیفتاده است».

اشاره او به اظهارات حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی است، زمانی که از او درباره کشته‌شدگان خیزش سراسری ۱۴۰۱ پرسیده بودند و او با انکار گفته بود که « کسی کشته نشده».

همچنین شب گذشته در شبکه‌های اجتماعی تصاویری منتسب به آتش‌بازی مردم شهرستان سقز، زادگاه مهسا ژینا امینی منتشر شد که مردم در واکنش به خبر سقوط هلی‌کوپتر رئیسی و همراهانش ابراز خوشحالی می‌کردند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی