Search
Asset 2

محیط بانان محیط زیست، قربانی شکارچیان

(*shutterstock)
(*shutterstock)
(Shutterstock)

موضوع درگیری محیط بانان با شکارچیان غیرمجاز در سال‌های اخیر، از مشکلات لاینحل سازمان محیط زیست ایران بوده است.

بر طبق آمار اعلام شده‌ از سوی سازمان محیط زیست، در دهه‌های اخیر ۱۱۳ محیط بان در این درگیری‌ها کشته شدند و در طی۶ سال گذشته، هفت محیط بان به علت تیراندازی به سمت متخلفان در زندان به سر می‌برند و برخی از آنها در انتظار اجرای حکم اعدام هستند.

این در حالی‌ست که پرسنل مورد نیاز برای محیط بانی مناطق حفاظت شده در کشور، ۱۰ هزار نفر می‌باشد، اما در حال حاضر ۲ هزار محیط بان در کشور وجود دارد.

روز جمعه گذشته نیز دو محیط بان استان گلستان مورد حمله‌ی شکارچیان و متخلفین قرار گرفتند. این دو محیط بان در هنگام  گشت در منطقه‌ی جنگلی نوهور، با دو فرد مسلح برخورد کردند و پس از اقدام به بازداشت آنها، مورد حمله‌ی هشت نفر از شکارچیان غیرمجاز قرار گرفته و به شدت مجروح شدند.

در پی این حادثه، «معصومه ابتکار» رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران گفت:«تا الان یکی از متخلفان بازداشت شده و بقیه تحت تعقیب هستند.»

متاسفانه با وجود قوانین برخورد با متخلفین همچنان افراد زیادی هستند که به شکار غیرقانونی در مناطق حفاظت‌شده می‌پردازند و در این میان محیط بانان با خطرات بسیاری مواجه هستند.

«اسماعیل کهرم» مشاور رئیس سازمان محیط زیست در این مورد گفت: «همیشه عده‌ای هستند که خودشان را بالاتر از قانون و شکست‌ناپذیر می‌دانند، از این رو سال‌ها بدون این که خود را پاسخگو بدانند اقدام به شکار می‌کنند.»

وی همچنین به موضوع رعایت نکردن قوانین استفاده از اسلحه توسط محیط بانان اشاره کرد و گفت: «اگر این افراد قوانین استفاده از اسلحه را رعایت می‌کردند، اکنون در زندان نبودند. اما در هر حال سازمان حفاظت محیط زیست از آنها حمایت می‌کند.»

وی افزود: «‌استفاده از سلاح و شلیک آن برای محیط بانان قوانین خاص خودش را دارد که محیط بانان باید در این زمینه آموزش ببینند. براساس قوانین، محیط بان زمانی می‌تواند با اسلحه خود شلیک کنند که جان خودش یا همکارش در خطر باشد، ایست بدهد و اگر مجبور به تیراندازی شد پاهای فرد را هدف قرار دهد، متاسفانه محیط بانانی که در زندان به سر می‌برند هیچ کدام از این شرایط را رعایت نکردند.»

«احمد‌علی کیخا» معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست نیز با ابراز تاسف از کشته و یا مجروح شدن محیط بانان به علت انجام وظیفه تاکید کرد که قوانین باید به حدی بازدارنده باشد که متخلفان جرات نزدیک شدن به محیط بانان را نداشته باشند.

وی همچنین خواستار یاری قانون‌گذاران برای اجرای اقدامات تأمینی و حمایتی بیشتر از محیط بانان شد.

اپک‌‌‌‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‌‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی