Search
Asset 2

اروپا پول دارد، پس چرا هزینه اوکراین را نمی‌پردازد؟

اروپا پول لازم را برای تضمین بقای اوکراین در جیب دارد از آمریکا می‌خواهد هزینه جنگ اوکراین را بپردازد
ماریو دراگی نخست وزیر ایتالیا، اولاف شولز صدراعظم آلمان، ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین، امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه و کلاوس یوهانیس رئیس جمهور رومانی در ۱۶ ژوئن ۲۰۲۲ برای یک جلسه کاری در کاخ ماریینسکی در کیف ملاقات می‌کنند. ( LUDOVIC MARIN/POOL/AFP via Getty Images)

نویسنده: برایان ماست

به‌عنوان عضو کنگره آمریکا دائماً می‌شنوم که اگر پول بیشتری ندهیم، گلوله‌های اوکراین ته می‌کشند، کشور به دست روسیه می‌افتد و مولداوی و لهستان نیز سرنوشت مشابهی پیدا می‌کنند.

دو سال از این حرف‌ها می‌گذرد و می‌دانم که اروپا پول لازم را برای تضمین بقای اوکراین در جیب دارد. فقط کافی است به اندازه‌ای که از آمریکا انتظار کمک دارد، دست‌به‌جیب شود.

حقیقت این است که آمریکا بیش از ۴۰ کشور دیگر به اوکراین کمک کرده است. آمریکا از زمان آغاز درگیری‌ها ۱۱۳ میلیارد دلار برای اوکراین هزینه کرده‌ و مجلس نمایندگان اخیراً یک بسته کمکی ۶۰ میلیارد دلاری دیگر را در سایه مخالفت اکثریت جمهوری‌خواهان، از جمله شخص من، به تصویب رسانده است.

در مقابل، ۲۷ کشور اتحادیه اروپا ۱۰۱ میلیارد دلار برای اوکراین هزینه کرده‌اند اما این رقم نیز گمراه‌کننده است.

فراهم کردن امکان دسترسی اوکراین به این پول و ارسال پول به آن کشور دو مسئله کاملاً متفاوت هستند.

به گزارش مؤسسه فراحزبی کیل برای اقتصاد جهانی، اروپا به‌رغم فراهم کردن امکان دسترسی اوکراین به ۱۰۱ میلیارد دلار، تنها ۸۲ میلیارد دلار از این پول را تحویل اوکراین داده است. زیرا بسیاری از این کمک‌ها طی چند سال آتی انجام می‌گیرند که نشان می‌دهد اروپا این موضوع را به چشم یک نیاز فوری نمی‌بیند.

تعهد ۵۴ میلیارد دلاری اتحادیه اروپا به اوکراین را در نظر بگیرید که ماه فوریه به تصویب رسید. این کمک از امروز تا سال ۲۰۲۷ تأمین خواهد شد. این ۵۴ میلیارد دلار به منزله این است که هرکدام از کشورهای اتحادیه باید ۶۶۷هزار دلار در سال برای اوکراین کنار بگذارند. این عدد یک‌صد‌هزارم بسته کمکی ۶۰ میلیارد دلاری آمریکا است که چندی پیش به تصویب مجلس نمایندگان رسید.

اگر بدانید بیش از نیمی از کشورهای اتحادیه اروپا درصد کمتری از تولید ناخالص داخلی خود را در مقایسه با آمریکا به اوکراین اختصاص می‌دهند، عدم توازن در ارائه کمک‌ها بیشتر به چشم می‌آید. این درحالی است که اتحادیه اروپا درمجموع ۲۰ تریلیون دلار تولید ناخالص داخلی دارد، درحالی‌که این رقم برای روسیه تنها ۲ تریلیون دلار است.

شکی نیست که برخی از کشورهای اتحادیه اروپا نسبت به دیگران کمک بیشتری می‌کنند اما بازی با اعداد رواج پیدا کرده است.

آلمان سال گذشته ۱۰ تانک منسوخ لئوپارد آ۵۱ را که بیش از ۲۰ سال از زمان تولیدشان می‌گذشت، در اختیار اوکراین قرار داد. از آن‌جا که هزینه تعمیر تانک‌ها بیش از ارزش آن‌ها بود، اوکراین همه را به آلمان بازگرداند. با این‌حال، این تانک‌ها همچنان جزو کمک‌های آلمان به اوکراین محسوب می‌شوند.

این بدان معنی نیست که اروپا پول ندارد، بلکه نشان می‌دهد که آن‌ها تصمیم ندارند پول‌شان را برای اوکراین خرج کنند.

آلمان بین سال‌های ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۳ بیش از ۹۲ میلیارد دلار برای تغییرات اقلیمی، از جمله اتوبوس‌های برقی و اصلاح ساختمان‌های موجود هزینه کرد تا به اهداف کربن‌خنثی دست پیدا کند. ایتالیا نیز بیش از ۱۱۱ میلیارد دلار برای تغییرات اقلیمی هزینه کرده است، درحالی‌که سهم فرانسه در این مورد بیش از ۶۴ میلیارد دلار بوده است.

اروپا از آمریکا می‌خواهد هزینه جنگ اوکراین را بپردازد تا بتواند بودجه رفاهی گزاف و هزینه بی‌فایده تغییرات اقلیمی خود را تأمین کند، درحالی‌که کهنه‌سربازان آمریکایی برای دریافت خدماتی که سزاوار آن هستند مشکلات فراوانی دارند.

در عین‌حال، دولت آمریکا تا این‌جا ۱۱۳ میلیارد دلار برای اوکراین هزینه کرده و یک چک ۶۰ میلیارد دلاری هم کشیده است.

می‌دانیم که اوکراین و دیگر کشورهای اروپایی شش ماه دیگر دوباره سراغ واشینگتن می‌آیند و از آمریکا خواهش می‌کنند پول بیشتری به آن‌ها بدهد. مطمئنم آن‌روز از همین حرف‌ها خواهند زد که آسمان بر سر اوکراین خراب شده است.

اما اگر آسمان در حال خراب شدن بر سر اوکراین است، آمریکا باید کاری کند که اروپا به‌جای سه سال در همین لحظه به اوکراین پول بدهد. آمریکا باید کاری کند که اروپا اتوبوس‌های برقی را کنار بگذارد و تانک‌هایی را که اوکراینی‌ها می‌توانند در کف خیابان از آن‌ها استفاده کنند به این کشور تحویل دهد.

درباره نویسنده: نماینده کنگره، برایان ماست نماینده ناحیه ۲۱ فلوریدا است که چهارمین دوره خود را سپری می کند. او بیش از ۱۲ سال در ارتش ایالات متحده خدمت کرد و مدال‌هایی مانند ستاره برنز و قلب بنفش را کسب کرده است.

دیدگاه ارائه‌شده در این مقاله نقطه نظر نویسنده بوده و لزوماً منعکس‌کننده دیدگاه اپک تایمز نیست.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی