logo_eet

پایان وعده زمستان سخت در اروپا؛ قیمت گاز اروپا به قبل از حمله روسیه به اوکراین کاهش یافت

(Tobias Schwarz/AFP via Getty Images)
(Tobias Schwarz/AFP via Getty Images)

بر خلاف وعده‌های جمهوری اسلامی برای زمستانی سرد و سخت برای اروپا به دلیل بالا بودن قیمت گاز، رسانه‌های اروپایی گزارش دادند که نرخ گاز به پیش از تجاوز نظامی روسیه به اوکراین کاهش پیدا کرده و بازار انرژی در قاره سبز به حالت عادی بازگشته است.

در همین زمینه یورونیوز خبر داد: بهای قرارداد آتی گاز طبیعی با سررسید ژانویه و فوریه ۲۰۲۳ در جریان معاملات بازار بین‌المللی هلند، به کمتر از ۸۰ یورو در هر مگاوات ساعت رسید که به معنای بازگشت قیمت گاز به سطح آن در روزهای پیش از ۲۴ فوریه و آغاز تهاجم نظامی روسیه به خاک اوکراین است.

این در حالی است که بهای گاز طبیعی در اروپا اواخر تابستان و با کاهش صادرات گاز روسیه به این قاره به ۳۰۰ یورو رسیده بود، اما به تدریج روند کاهش قیمت گاز آغاز شد و قیمت گاز طبیعی اواسط ماه جاری میلادی به ۱۳۰ یورو کاهش یافت و در میانه هفته گذشته نیز به مرز ۱۰۰ یورو بازگشت.

البته کارشناسان تاکید می‌کنند که مصرف کنندگان خانگی و صنعتی این کاهش قیمت را با تاخیر احساس خواهند کرد، زیرا گاز مصرفی دو ماه آینده، قبلا با قیمت‌های بالاتری خریداری شده است.

هم‌زمان با اوج گیری قیمت گاز برخی از مقام‌های جمهوری اسلامی و رسانه‌های تندرو وابسته به حکومت ایران مدعی شده بودند که با فرارسیدن فصل سرد و افزایش قیمت گاز، اروپا زمستان سرد و سختی را تجربه خواهد کرد و سران کشورهای اروپایی با تشدید بحران انرژی، پیش‌شرط‌های جمهوری اسلامی را برای توافق هسته‌ای از موضع ضعف خواهند پذیرفت.

اخبار مرتبط