Asset 2

ذخیره گاز اروپا بسیار زودتر از موعد مقرر به بالای ۹۰ درصد رسید 

ذخیره‌سازی گاز اروپا به بالای ۹۰ درصدی خود رسیده است.
توزیع گاز طبیعی بر روی اپراتور شبکه حمل و نقل گاز و خط لوله Gascade در لوبمین، شمال شرقی آلمان، نزدیک به مرز با لهستان، در 30 اوت 2022 به تصویر کشیده شده است.(ODD ANDERSEN/AFP via Getty Images)

«اورزلا فن در لاین» رئیس کمیسیون اروپا اعلام کرد که اتحادیه اروپا در ماه آگوست به هدف ذخیره‌سازی ۹۰ درصدی گاز خود رسیده است. 

در حالی که مسکو از سال گذشته تصمیم گرفت تا صادرات گاز به اروپا را متوقف کند، ذخیره گاز طبیعی اتحادیه اروپا چند ماه زودتر از رسیدن به فصل سرما به رکوردی بی‌سابقه رسید. 

رئیس کمیسیون اروپا اعلام کرد که به دلیل سطح ذخیره‌سازی بالا، قیمت انرژی کاهش یافته و سطح ذخیره‌سازی گاز اروپا زودتر از موعد به سطح ۹۰ درصد رسیده است و کشورهای اروپایی با همکاری هم در حال حذف گاز روسیه هستند. 

او افزود که کشورهای اروپا به کار خود بر روی منابع انرژی متنوع‌تر در آینده ادامه می‌دهند. 

همچنین کادری سیمسون، کمیسر انرژی اتحادیه اروپا گفت: «تأیید عبور ذخیره گاز از حد نصاب تعیین شده پیش از زمان موعود نشان می‌دهد که اتحادیه اروپا برای زمستان به خوبی آماده شده است و این امر به تثبیت بیشتر بازار طی ماه‌های آینده کمک خواهد کرد 

وی افزود که بازار انرژی اروپا نسبت به زمان مشابه در سال ۲۰۲۲ به ثبات بیشتری رسیده است. 

اتحادیه اروپا تا پیش از آغاز تهاجم نظامی روسیه به اوکراین حدود ۴۰ درصد از گاز مورد نیاز خود را از روسیه خریداری می‌کرد. بروکسل گاز وارداتی از روسیه را با خرید گاز از آمریکا، نروژ، جمهوری آذربایجان و کشورهای دیگر جبران کرده است. 

تحلیلگران بازار انرژی در اروپا بر این باور هستند که زمستان پیش رو آخرین زمستانی خواهد بود که تامین گاز کشورهای اروپایی می‌تواند اسباب نگرانی باشد. به گفته آنها از میانه‌ سال ۲۰۲۴ سهم گاز طبیعی مایع با افزایش ظرفیت تولید قطر و آمریکا به نگرانی‌های پدیدآمده پس از آغاز جنگ اوکراین پایان خواهد داد.  

با آغاز تجاوز نظامی روسیه به اوکراین و حمایت کشورهای اروپایی از کی‌یف، مسکو صادرات گاز به اروپا را متوقف کرد و پس از این اقدام، مقامات جمهوری اسلامی «زمستان سخت» را برای اروپا پیش‌بینی کردند و رسانه‌های همسو با جمهوری اسلامی نیز با تبلیغات گسترده در این مورد، مشکلات پیش روی مردم اروپا را به تصویر کشیدند.  

با این حال کشورهای اروپایی به سرعت به ذخیره گاز مورد نیاز خود پرداختند و زمستان را بدون سختی پشت سر گذاشتند و به نظر می‌رسد امسال نیز بسیار زودتر به این هدف رسیدند. 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی