Search
Asset 2

جایزه حقوق بشر اروپا به مهسا امینی تعلق گرفت 

پارلمان اروپا امروز اعلام کردند که امسال «جایزه ساخاروف برای آزادی اندیشه» به مهسا امینی و جنشی که پس از جان‌باختن او به راه افتاد اعطا خواهد شد.
مردم پس از راهپیمایی در لندن در آستانه اولین سالگرد درگذشت مهسا امینی در 13 سپتامبر 2023 در لندن، انگلستان، در تظاهراتی در میدان ترافالگار شرکت کردند. (Dan Kitwood/Getty Images)

پارلمان اروپا امروز اعلام کردند که امسال «جایزه ساخاروف برای آزادی اندیشه» به مهسا امینی و جنشی که پس از جان‌باختن او به راه افتاد اعطا خواهد شد. 

این خبر صبح امروز توسط روبرتا متسولا، رئیس پارلمان اروپا در صحن پارلمان در شهر استراسبورگ فرانسه اعلام شد. جایزه ساخاروف باارزش‌ترین جایزه اتحادیه اروپا در زمینه حقوق بشر به حساب می‌آید. 

روبرتا متسولا در سخنرانی خود گفت: «ما روز ۱۶ سپتامبر، اولین سالگرد کشته شدن مهسا امینی در ایران را گرامی داشتیم. پارلمان اروپا مفتخر است که در کنار مردم شجاعی است که در ایران به مبارزه برای برابری، عزت و آزادی ادامه می‌دهند 

او افزود: «ما در کنار کسانی هستیم که حتی در زندان، به تلاش برای حفظ جنبش زن، زندگی و آزادی ادامه می‌دهند. این پارلمان با انتخاب آنها به عنوان برندگان جایزه ساخاروف برای آزادی اندیشه در سال ۲۰۲۳ میلادی، مبارزاتشان را به یاد می‌آورد و همچنان به ادای احترام به همه کسانی که بهای داشتن آزادی را پرداختند، ادامه می‌دهد 

جایزه معتبر حقوق بشری «ساخاروف» در روز ۱۳ دسامبر در مقر پارلمان اروپا در شهر استراسبورگ اعطا خواهد شد. 

پرستو حکیم، مرضیه امیری و مطیع الله ویسا، سه فعال در زمینه آموزش از کشور افغانستان هم در میان نامزدهای اولیه این جایزه حقوق بشری در سال ۲۰۲۳ بودند که از راهیابی به فهرست نامزدهای نهایی بازماندند. 

پارلمان اروپا پیش‌تر خبر داده بود که سه فراکسیون عمده این پارلمان روز ۲۹ شهریور مهسا ژینا امینی را نامزد دریافت این جایزه معتبر حقوق بشری کردند. 

این دومین جایزه معتبر جهانی در زمینه صلح و حقوق بشر است که در دو هفته اخیر به ایرانیانی تعلق می‌گیرد که برای دموکراسی و آزادی در ایران کوشش می‌کنند. در روز ۱۴ مهرماه جایزه نوبل صلح به نرگس محمدی، فعال حقوق بشر زندانی در ایران، تعلق گرفت. 

پارلمان اروپا همزمان با اهدای این جایزه، در وب‌سایت خود ضمن معرفی جنبش مردم ایران می‌نویسد: «در پی سرکوب وحشیانه اعتراضات توسط رژیم ایران، پارلمان بارها وضعیت وخیم حقوق بشر در این کشور را محکوم کرده است.» 

«جایزه ساخاروف برای آزادی اندیشه» در سال ۱۹۸۸ میلادی طراحی و به‌افتخار آندره ساخاروف، فیزیکدان و مخالف سیاسی اتحاد جماهیر شوروی پیشین نام‌گذاری شد و مبلغ جایزه ۵۰ هزار یورو است. 

سال گذشته، پارلمان اروپا این جایزه را به مردم شجاع اوکراین اعطا کرد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی