Search
Asset 2

رهبران اتحادیه اروپا به‌دنبال دستیابی به توافقی با مجارستان برای تأمین مالی اوکراین هستند

رهبران اروپا به‌دنبال توافقی برای تأمین مالی اوکراین هستند
ویکتور اوربان نخست‌وزیر مجارستان، در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با صدراعظم اتریش در وین، اتریش، در 28 ژوئیه 2022 صحبت می‌کند. (GEORG HOCHMUTH/APA/AFP via Getty Images)

رهبران اتحادیه اروپا روز پنجشنبه به‌دنبال متقاعد کردن ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان برای پیوستن به طرحی به‌منظور ارائه کمک مالی پایدار به اوکراین خواهند بود، اما آنها همچنین آماده هستند تا در صورت شکست استدلال‌های‌شان، پول نقد را بدون مجارستان در اختیار کی‌یف قرار دهند.

به گزارش رویترز، این طرح برای کمک به پوشش نیازهای اوکراین در سال‌های ۲۰۲۴ تا ۲۰۲۷ با ۳۳ میلیارد یورو (۳۶ میلیارد دلار) وام و ۱۷ میلیارد یورو کمک بلاعوض است. این پول از بودجه اتحادیه اروپا تامین می‌شود تا کی‌یف پول قابل پیش بینی بیشتری را برای مقابله با تهاجم روسیه فراهم کند.

اتحادیه اروپا از زمان حمله مسکو در سال ۲۰۲۲ به اوکراین کمک کرده است، اما تاکنون از طریق قراردادهای بین دولتی که هر ساله نیاز به تاییدیه ملی دارند و پرهزینه‌تر و پیچیده‌تر از تامین مالی از طریق بودجه اتحادیه اروپا بوده است.

ثبات تامین مالی چهار ساله اوکراین از طریق  بودجه اتحادیه اروپا در زمانی که کمک های مالی آمریکا، یکی دیگر از بزرگ‌ترین ارائه دهندگان کمک به اوکراین، به‌دلیل درگیری‌های داخلی در کنگره ایالات متحده نامشخص است، از اهمیت بیشتری برخوردار است.

برای استفاده از بودجه اتحادیه اروپا، همه ۲۷ کشور عضو باید موافقت کنند و مجارستان که روابط نزدیکی با مسکو دارد، می‌خواهد بتواند هر سال این پرداخت ها را وتو کند. ۲۶ کشور دیگر اتحادیه اروپا درخواست مجارستان را رد کرده‌اند و آنها و مجارستان از دسامبر در بن بست بوده‌اند.

اتحادیه اروپا نمی‌تواند بیش از این صبر کند، زیرا انتظار می‌رود اوکراین برای اجرای فعالیت‌های دولتی عادی‌اش در ماه مارس، با کمبود پول نقد مواجه شود.

در پیش‌نویس پیشنهادی که برای نشست پنج‌شنبه تهیه شده است، رهبران برای تأمین بخشی از خواسته‌های اوربان، پیشنهاد می‌کنند که یک بحث سالانه درباره اینکه اوکراین کمک‌های اتحادیه اروپا را چگونه هزینه کرده است برگزارکنند، بدون اینکه مجارستان حق وتوی این پول را داشته باشد.

مشخص نیست که اوربان با چنین معامله‌ای موافقت خواهد کرد یا خیر. سفیر اوربان در اتحادیه اروپا در یک نشست مقدماتی روز چهارشنبه به همتایان خود گفت که بوداپست همچنان خواهان حق وتو است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی