Search
Asset 2

افشاگری از رانت‌خواری وابستگان به حکومت؛ واگذاری ۱۵۰ هکتار زمین به عروس رئیس سازمان اوقاف 

واگذاری یک موقوفه ۱۵۰ هکتاری متعلق به حسینیه امینی‌ها و یک دامداری هزار راسی با اجاره «ماهی یک میلیون تومان»، به مونا چایچیان، عروس مهدی خاموشی، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه
حسینیه امینی‌ها در قزوین ( Screenshot Via Twitter @IranianArts)

وحید اشتری، فعال رسانه‌ای در توییتر از واگذاری یک موقوفه ۱۵۰ هکتاری متعلق به حسینیه امینی‌ها و یک دامداری هزار راسی با اجاره «ماهی یک میلیون تومان»، به مونا چایچیان، عروس مهدی خاموشی، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه، خبر داد. 

اشتری که قبلاً هم ماجرای «سیسمونی گیت قالیباف» را افشا کرده بود در یک رشته توییت نوشت: «اخیراً مطلع شدم در قزوین ما یکی از بزرگترین موقوفات چند صد هکتاری استان متعلق به حسینیه امینی‌ها را تقریباً به‌صورت رایگان به یک دخترخانم متولد ۶۹ واگذار کرده‌اند 

او با اشاره به این که «این موقوفه عظیم متعلق به حسینیه امینی‌هاست که یکی از دیدنی‌ترین نقاط قزوین است»، افزود: «الان در قزوین دیگر یک زوج جوان با ماهی یک میلیون بدون پول پیش یک زیر زمین در حاشیه‌ای‌ترین نقاط شهر نمی‌توانند اجاره کنند ولی یک موقوفه ۱۵۰ هکتاری و یک دامداری هزار راسی در قزوین را با همین اجاره ناچیز به خانم مونا چایچیان واگذار کرده‌اند 

این فعال رسانه‌ای ادامه داد: «اینکه ۱۵۰ هکتار زمین با یک دامداری هزار راسی در روز روشن با ماهی یک میلیون تومان اجاره به یکی از بستگان رئیس سازمان اوقاف واگذار شده باشد به کنار. اینکه در تمام قراردادها بدون نگرانی رسماً آدرس منزل رئیس سازمان اوقاف را قید کنند دیگر خیلی اعتماد به نفس می‌خواهد 

به گفته اشتری چنین اقدامی نشان‌دهنده آن است که خاموشی «نگرانی از نهادهای به‌اصطلاح نظارتی اعم از نهادهای بازرسی در بیت یا نهادهای امنیتی و قضایی» نداشته است. 

او در بخش دیگری از این رشته توییت تأکید کرد: «اوقاف بدون هرگونه نظارت و بازرسی رسماً تبدیل به حیات خلوت فساد در کشور شده است و باید در مورد آن ساختار حرف زد. از طرفی چون زیر نظر رهبری است کسی هم نمی‌تواند بگوید بالای چشمت ابروست و به هیچ جا پاسخگو نیست 

اشتری که قبلاً نیز برخی فسادهای جمهوری اسلامی را افشا کرده بود، با اشاره به «احکام دادگاه و حجم پرونده‌ها» علیه خود، نوشت که پیش‌تر «چند خطی با مستندات و مدارک» در این رابطه نوشته بود و «به هرجایی که دستم می‌رسید رساندم بلکه بدون انتشار اتفاقی بیفتد، اما متأسفانه ماه‌ها گذشت و هیچ اتفاقی نیفتاد. البته حدس می‌زدم اتفاق خاصی رخ نخواهد داد. برای اتمام حجت با خودم بود 

پیش‌تر وحید اشتری به دلیل افشای سیسمونی گیت خانواده قالیباف به دو سال زندان و محرومیت از فعالیت در رسانه‌ها و فضای مجازی محکوم شد. 

این فعال توییتری ضمن انتشار تصویر حکم دادگاه خود اعلام کرد که «مورد تمسخر قراردادن» تیتر سایت رهبر جمهوری اسلامی و اعلام خبر عضویت حسین طائب رئیس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران، در یک خیریه از جمله دلایل محکومیتش به دو سال زندان بوده است. او قبلاً قوه قضائیه جمهوری اسلامی را نیز «فاضلاب جمهوری اسلامی» نامیده بود. 

در همین حال ابوالفضل امینی‌ها فرزند متولی خانه – حسینیه تاریخی امینی‌ها نیز در گفتگو با خبرگزاری‌های داخل ایران، ضمن تأیید صحت اجاره موقوفات چند صد هکتاری استان قزوین به عروس حجت‌الاسلام خاموشی، گفت: «در خبر‌ها آمده که این اراضی با یک میلیون تومان اجاره به خانم چایچیان واگذار شده در حالی که اجاره‌بهای ماهانه حدوداً نهصد هزار تومان است. 

او با بیان این مطلب که کل ماجرای اجاره این اراضی به دوره پیش از ما مربوط است، گفت: «این اتفاق تازه‌ای نیست، دست‌کم ۴ الی ۵ سال از آن می‌گذرد و این خانم همچنان به‌عنوان مستأجر اوقاف قرارداد دارد. 

امینی‌ها ادامه داد: من وقتی روی کار آمدم دیدم این خانم مستأجر ماست، اما به ما فشار می‌آوردند که صدایش را درنیاوریم. 

تهدید سازمان اوقاف و امور خیریه به شکایت از اشتری 

از سوی دیگر روابط‌عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه در بیانیه‌ای انتشار این خبر را شایعه‌پراکنی یکی از فعالین فضای مجازی خواند و به آن واکنش نشان داد. 

در بیانیه این سازمان آمده است: موقوفهٔ مذکوره از نوع موقوفات «غیر متصرفی» است که تولیت خاص دارد و قرارداد مذکورهٔ ایشان بدون دخالت ریاست سازمان به تأیید تولیتِ موقوفه رسیده است. سازمان اوقاف و امور خیریه در این‌گونه موقوفات صرفاً نقش ناظر بر فعالیت‌های متولیان را ایفا می‌نماید. 

روابط‌عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان این که مسئول سازمان بی‌دلیل مورد هجمه قرار گرفته است، مدعی شد که مسئول سازمان هیچ‌گونه رابطه و دخالتی در این قرارداد نداشته و تاکنون تولیت موقوفهٔ یادشده را ملاقات ننموده است، مانند بقیه موقوفات غیر متصرفی که حق حفظ العین و افزایش منافع و اجرای نیت صرفاً با تولیت محترم است و نه با سازمان اوقاف. 

این سازمان در ادامه یادآور شده حق شکایت سازمان از این فعال مجازی محفوظ بوده و اقدام خواهد شد. 

خاموشی سال ۱۳۸۰ طی حکمی از سوی علی خامنه‌ای به عنوان رئیس سازمان تبلیغات اسلامی منصوب شد و تا سال ۱۳۹۷ به مدت ۱۷ سال عهده‌دار این مسئولیت بود. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سال ۹۷ او را به عنوان رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه منصوب کرد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی