Search
Asset 2

اخراج روسیه از گروه هشت کشور صنعتی جهان

مداخله‌ی نظامی روسیه اوکراین، باعث بیشتر شدن تحریم‏های این کشور شد. (اسکرین‌‌‌‌‌‏شات/یوتیوب)
مداخله‌ی نظامی روسیه اوکراین، باعث بیشتر شدن تحریم‏های این کشور شد. (اسکرین‌‌‌‌‌‏شات/یوتیوب)
مداخله‌ی نظامی روسیه اوکراین، باعث بیشتر شدن تحریم‏ های این کشور شد. (اسکرین‌‌‌‌‌‏شات/یوتیوب)

در یک نشست فوری در لاهه‌ی هلند، اعضای گروه هشت کشور صنعتی موسوم به G8، عضویت روسیه را برای  مدت نامعلومی در این گروه معلق کردند.

این درحالی‌ست که اجلاس سران گروه هشت، قرار بود در ماه ژوئن در سوچی روسیه برگزار شود، اما به‏دلیل موضع‌گیری‌های اخیر روسیه نسبت به مسائل داخلی اوکراین، برگزاری این اجلاس از سوی سایر اعضاء تحریم شد.

سران این کشورها در نشست اضطراری در لاهه اعلام کردند، درصورت مداخله‌ی نظامی روسیه در شمال و شرق اوکراین، تحریم‏های بیشتری را اعمال خواهند کرد. همچنین این گروه در مورد برگزاری نشستی دیگر در بروکسل با یکدیگر توافق کردند.

«سرگئی لاوروف»، وزیر امور خارجه‌ی روسیه در واکنش به این نشست گفت: «گروه هشت یک گروه غیر رسمی است و کسی کارت عضویت برای آن صادر نمی‏کند. بنابراین، بر اساس تعریف کسی را هم نمی‏شود از آن بیرون کرد.»

به گزارش ایسنا، پیشتر نخست‏وزیر انگلیس هشدار داد که در صورت ادامه‌ی اقدامات مداخله‌جویانه‌ی روسیه در قبال اوکراین، هشدار به اخراج دائمی روسیه از گروه هشت داده بود.

«باراک اوباما»، رئیس‏جمهور امریکا در حاشیه‏ی اجلاس افزود: «اروپا و امریکا در حمایت از حکومت و مردم اوکراین متحدند. ما در اقدام علیه روسیه به دلیل اعمالی که انجام داده است، متحد هستیم.»

همچنین وی در نشست اجلاس امنیت هسته‌ای در لاهه‌ی هلند اعلام کرد که آماده‌ی ضربه زدن به کل اقتصاد روسیه است. وی ضمن درخواست از جامعه‌ی بین‏المللی برای حمایت بیشتر از اوکراین، به روسیه برای ادامه‌ی تعرض به حاکمیت ملی اوکراین هشدار داد.

در حال حاضر با الحاق کریمه به روسیه، بخشی از تحریم‏های آمریکا علیه برخی از مقامات ارشد روسیه به اجرا گذاشته شده است.

کشورهای امریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن و کانادا به همراه روسیه گروه هشت کشور صنعتی جهان را تشکیل می‏ دهند.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی