Asset 2

بیش از ۱۰۰ میلیون نفر در آمریکا در معرض موج گرمای شدید قرار می‌گیرند 

گرمای شدید در آمریکا
رئیس راهنمایی و رانندگی در لاس‌وگاس، نوادا، در 12 ژوئیه 2023، در یک شیفت 8 ساعته در گرمای شدید (FREDERIC J. BROWN/AFP via Getty Images)

کارشناسان هواشناسی در مورد افزایش دمای برخی مناطق ایالات متحده و احتمال افزایش دما در مناطق جنوبی و غربی این کشور تا بیش از ۳۸ درجه سانتیگراد هشدار دادند و اعلام کردند که حدود ۱۰۰ میلیون آمریکایی تحت تأثیر این موج گرمایی قرار خواهند گرفت.  

روز گذشته سرویس ملی هواشناسی آمریکا توصیه‌ها و هشدارهایی مربوط به گرمای بیش از حد در مناطقی از ایالات متحده صادر کرد که از فلوریدا تا کالیفرنیا امتداد دارند و تقریباً تمام جنوب ایالات نوادا، آریزونا غربی، تگزاس و اوکلاهاما را در برمی‌گیرد. 

بنا بر اعلام مقامات هواشناسی این موج گرما بیش از ۱۰۹ میلیون نفر را تحت تأثیر قرار خواهد داد. 

همچنین اعلام شده که این موج گرما علاوه بر آخر هفته جاری، در هفته آینده نیز ادامه خواهد داشت و بخش‌های وسیعی از امریکا را دربر خواهد گرفت. 

برای بیان وسعت این موج گرما، بر اساس پیش‌بینی‌های فعلی، تقریباً ۲۷ میلیون نفر در سراسر قسمت‌های جنوبی ۴۸ ایالت آمریکا در طی ۷ روز آینده با دمای هوا یا شاخص گرمایی بالاتر از ۳۸ درجه سانتیگراد درگیر خواهند شد. 

رکوردشکنی دما در جنوب اروپا

از سوی دیگر موج گرما که جنوب اروپا و شمال غربی آفریقا را دربرگرفته احتمالاً در چند روز آینده رکوردهای تازه‌ای بر جای خواهد گذاشت. 

در مناطقی از اسپانیا دمای هوا فراتر از ۴۰ درجه سلسیوس رفته است؛ رویدادی کم‌سابقه که در فرانسه، یونان، کرواسی و ترکیه هم‌مقام‌های بهداشتی و کارشناسان هواشناسی را نگران کرده است. 

در ایتالیا پیش‌بینی شده دمای هوا به ۴۸.۸ درجه برسد و همین موجب صدور هشدار قرمز هواشناسی در ۱۰ شهر این کشور از جمله فلورانس و رم شده است. 

مقام‌های ترکیه نیز با اشاره به اینکه دما طی روزهای آینده بین ۱۰ تا ۱۵ درجه سانتیگراد بالاتر از متوسط فصلی خواهد بود هشدار دادند که برخی مناطق ترکیه دمای ۴۵ درجه را تجربه خواهند کرد. 

گرم‌ترین دمای ثبت شده در اروپا مربوط به شهر سیراکیوز در جزیره سیسیل ایتالیاست که در ماه اوت ۲۰۲۱ به ثبت رسیده و ۴۸.۸ درجه سلسیوس بوده است اما اکنون کارشناسان هواشناسی پیش‌بینی می‌کنند که در چند روز آینده شاید این رکورد و دیگر رکوردهای گرما در سایر کشورهای اروپایی شکسته شود.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی